KD C8 XM-L i MTE SF-15 SSC P7

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
armako
Posty: 87
Rejestracja: piątek 19 mar 2010, 19:23
Lokalizacja: Lublin

KD C8 XM-L i MTE SF-15 SSC P7

Post autor: armako »

Zachęcony dobrymi opiniami znalezionymi na http://budgetlightforum.cz.cc/node/1010
nabyłem latarkę KD C8 na diodzie CREE XML T6 http://www.kaidomain.com/ProductDetails ... ctId=11097

Chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami i opisać pokrótce to światełko. Z racji bardzo podobnej budowy porównam ją ze znaną MTE SF15.

Latarka przyszła zapakowana w pudełko kartonowe i standardową kopertę bąbelkową. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Powłoka naniesiona równo, żadnych uszkodzeń.
Na korpusie nie ma żadnych napisów.
Niespodzianką była głowica, sporo większa niż w MTE. Na zdjęciach zamieszczonych na KD nie było tego tak widać. Chociaż po zmierzeniu suwmiarką różnice nie są aż tak duże.
Obrazek

Widok reflektorów.
Obrazek

Wymiary C8: średnica głowicy – 44,6 mm, długość latarki – 146,5 mm
Wymiary MTE: średnica głowicy – 41 mm, długość latarki – 135,5 mm

W mojej ocenie przez swoje wymiary C8 traci trochę na praktyczności, ale nadal jest to latarka kompaktowa. Natomiast większa głowica na pewno odprowadzi więcej ciepła.

Budowa obu latarek jest identyczna. Nawet korpusy można zamieniać.

Piguły trochę się różnią, ale gwint mają taki sam i pasują zamiennie do obu głowic.
Obrazek

Piguła w C8 ma plastikową nakładkę zabezpieczającą przed zwarciem
Obrazek

I tu mała niespodzianka, po wkręceniu piguły z C8 do MTE okazało się, że daje się wszystko złożyć i latarka całkiem fajnie świeci. Mogę więc dla XML wybrać ten korpus, który mi bardziej odpowiada. Odwrotna operacja jest niemożliwa, ponieważ odbłyśnik z C8 ma za mały otwór i dioda SSC P7 nie wchodzi weń.
A propos odbłyśników: ten z C8 ma 31mm długości, a w MTE 20,5 mm.
Obrazek

Na koniec opisu budowy jeszcze klik. Niestety zdjęcia wyszły trochę nieostre.
Obrazek
Obrazek

Moja ocena tej latarki: jestem bardzo zadowolony z zakupu. Latarka daje dużo światła i w miarę skupiony beam, zapewne dzięki dość głębokiemu reflektorowi. W porównaniu z modułem D26 XML, skupienie jest lepsze. Myślę, że sprawdzi się na rowerze w duecie z MTE.
Kolor światła jest niebieskawy, bardzo podobny do SSC P7.
Latarka bardzo szybko się nagrzewa. Głowica już po kilkudziesięciu sekundach świecenia robi się ciepła.

Latarka w odległości ok. 1 m od ściany.
Obrazek

D26 XML
Obrazek
Niestety nie wyszły mi beamshoty z MTE.

Prądów nie mierzyłem, jak wrócę do domu (jestem w delegacji), to zmierzę przynajmniej pobór z akusa.

Zmierzyłem prąd pobierany z akumulatora. Rewelacji nie ma, ale jak dla mnie wystarczy.
Tryb HI - 1600 mA
Mid - 640 mA
Low - 60 mA
Akumulator Trustfire "ognisty" naładowany do 4,2V
Dobór trybów moim zdaniem bardzo dobry.

Dla kolegi Saud-a, widok piguły C8 z boku. Ta z MTE wygląda tak samo.
Obrazek

Edycja 10.05.2011
Z czasem ujawnił się pewien mankament tej latarki. Tulejka, w której siedzi akumulator jest trochę przykrótka. Stosując zabezpieczone akumulatorki (szare i "ogniste" Trustfire) zauważyłem, że przy maksymalnym dokręceniu nakrętki z włącznikiem i głowicy występuje jakieś zwarcie , bo latarka albo mruga, albo nie świeci wcale. Podejrzewam, że akumulatorek zbyt mocno dociska wtedy sprężynę sterownika, która rozłazi się i dotyka do masy. Lekkie niedokręcenie głowicy lub włącznika (o niecały obrót) usuwa ten problem.
Ostatnio zmieniony wtorek 10 maja 2011, 12:22 przez armako, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
wolfj23
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 03:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: wolfj23 »

Fajna recenzja :)
C8 ma ciekawy reflektor :mrgreen:
szczęśliwy posiadacz: Fenix LD10 (Cree XR-E Q5) + Diffuser Tip + LD20 body | Fenix E01 | TrustFire F20 (XR-E) | Bocialarka (SSC P4) | Quark Mini AA (Cree XP-G R4 neutral tint 4C/4D) | MagLite 2D | Mag 2C+ (Cree XM-L T5 4B)
Awatar użytkownika
Saud
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 21:01
Lokalizacja: Z miasta stu mostów

Post autor: Saud »

Jeśli to możliwe chciałbym zobaczyć zdjęcie piguł z boku ...
_Wielkie dzięki

[ Dodano: 29 Kwiecień 2011, 18:29 ]
Witam
No i w końcu zobaczyłem ...
Piguła latarki KD C8 to TRAGEDIA która całkowicie DYSKWALFIKUJE ją jako zakup (zaznaczam jest to moja opinia, ale bardzo trafna :mrgreen: )
Czołowa powierzchnia piguły miejsce " mocowania diody " jest za bardzo wydrążone od spodu "od drivera" na oko pod diodą jest max 1,6 mm Al co prowadzi do powstania wąskiego gardła dla oddania ciepła na część "wydrążoną cylindryczną na której jest gwint"
a później na obudowę ...

Z tego powodu latarka nie nadaje się do świecenia całą "mocą diody w sposób nie przerwany " :roll: Chyba że liczymy się ze stopniowym gotowaniem diody ...
Driver dostarcza w trybie HI 2,84 A co jest wartością za dużą w tej konstrukcji
Pozdrawiam

[ Dodano: 10 Maj 2011, 18:32 ]
Witam
Jako iż stałem się szczęśliwym posiadaczem :mrgreen: KD c2 z powyższą felerną pigułą ... postanowiłem coś zaradzić

Obrazek
Przez dziurki od kabli widać grubość blachy pod mpcb diody 1,6mm to co najmniej o 4mm za mało , powierzchnia czołowa pod diodą ma obwodowe podtoczenie na plastik dociskający diodę . Podtoczenie zmniejsza grubość " blachy" tworzy się korek cieplny i smażymy diodę . Otwory od kabli są wielkie co jest dodatkową wadą ...
Obrazek

Widać grubość pigułki Cu w stosunku do AL

Z obserwacji jest wiele latarek ze żle skonstruowanymi pigułami i nie jest to przypadek , jest to celowy zbieg ze strony producentów po co konstruować coś trwałego jeśli klient za rok może kupić nowy produkt - nawet ten sam

Pozdrawiam

[ Dodano: 13 Sierpień 2012, 20:59 ]
Witam
Kategoria ciekawostka / bajer ... Po inspekcji mojej C8 stwierdziłem że jest miejsce aby coś takiego zainstalować
Mało pracy, fajny efekt ;-)

Obrazek

dioda 0603 jak neonówka w przelaczniku 700uA
Zamiast BETA LIGHT
ODPOWIEDZ