Kamera cyfrowa jako lumenomierz

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
cateye330h
Posty: 41
Rejestracja: piątek 19 mar 2010, 11:16
Lokalizacja: lubraniec

Kamera cyfrowa jako lumenomierz

Post autor: cateye330h »

Tak się zastanawiam. Czy istnieje jakiś program. Za którego pomocą można by mierzyć lumeny. Np. świecimy na białą powierzchnię, ustawiamy kamerę na statywie w określonej odległości.... itd.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Nie
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Calineczka, to teraz kliknij w ten link, wpisz swoje dane i zobacz, co się stanie :D
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Paweł Ziemblewski czy jakoś tak zaprasza do subskrypcji, ale czego ? ;P
ILPT
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

skaktus, no wypadało by przeczytać, PRZEMYSŁAW a nie Paweł

greg, sprawdziłem, żyję i czekam na ciąg dalszy/właściwy poradnik ;-)
cateye330h
Posty: 41
Rejestracja: piątek 19 mar 2010, 11:16
Lokalizacja: lubraniec

Post autor: cateye330h »

Calineczka pisze:skaktus, no wypadało by przeczytać, PRZEMYSŁAW a nie Paweł

greg, sprawdziłem, żyję i czekam na ciąg dalszy/właściwy poradnik ;-)
Miałem pewien dodatek do Virtualdub. Który potrafił z kamery zrobić termowizjer. Jednak trzeba było założyć na szkło filtr IR. Wygrzebałem go z jakiejś niemieckiej stronki. Do tego podawał temperaturę barwową obiektu. Niestety padła mi płytka i teraz nie mogę go znaleźć. Jak pamiętam wystarczyło skopiować tą wtyczkę to katalogu. I zapodać Capture AVI. Czy to pokazywało prawdziwy obraz? Nie mam pojęcia. Ale był bardzo podobny do tych z prawdziwych kamer. Obraz przechodził przez jakiś algorytm. Więc wcale mnie nie zdziwi taki luksomierz.
Awatar użytkownika
Hans Trans
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2009, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hans Trans »

cateye330h pisze:
Calineczka pisze:skaktus, no wypadało by przeczytać, PRZEMYSŁAW a nie Paweł

greg, sprawdziłem, żyję i czekam na ciąg dalszy/właściwy poradnik ;-)
Miałem pewien dodatek do Virtualdub. Który potrafił z kamery zrobić termowizjer. Jednak trzeba było założyć na szkło filtr IR. Wygrzebałem go z jakiejś niemieckiej stronki. Do tego podawał temperaturę barwową obiektu. Niestety padła mi płytka i teraz nie mogę go znaleźć. Jak pamiętam wystarczyło skopiować tą wtyczkę to katalogu. I zapodać Capture AVI. Czy to pokazywało prawdziwy obraz? Nie mam pojęcia. Ale był bardzo podobny do tych z prawdziwych kamer. Obraz przechodził przez jakiś algorytm. Więc wcale mnie nie zdziwi taki luksomierz.
Mhm, taaaaak... I w magiczny sposób uczulał matrycę CCD na średnią podczerwień? Proszę, poszukaj tego programu, zrobimy interes życia :mrgreen:
Wybacz sarkazm, ale nie mogłem się powstrzymać. Matryce CCD nie są, niestety, czułe na promieniowanie podczerwone w zakresie termicznym. Ich czułość spada do zera w okolicach 1000nm, czyli tam, gdzie dopiero zaczyna się zakres termiczny. Ajm sory, ten plugin co najwyżej zmieniał paletę kolorów obrazu tak, aby przypominała obraz z kamer termowizyjnych.
Mnie luksomierz zbudowany w oparciu o aparat/kamerę też nie zdziwi. Fotometr obrazujący się to nazywa, w sprzedaży od wielu lat. Ale obawiam się, że dla uzyskania sensownych wyników domowym sposobem i tak trzeba będzie go skalibrować w oparciu o normalny luksomierz lub wzorcowe źródło światła. Całość nada się zapewne do zgrubnych pomiarów natężenia oświetlenia (chociaż de facto będziemy mierzyć luminancję powierzchni i dopiero jakiś program będzie to musiał przeliczyć!), ale do pomiaru strumienia z latary to jeszcze daleka droga... Pan Przemysław na szczęście jest fachowcem z prawdziwego zdarzenia, więc spodziewam się interesującej, popularno-naukowej przygody w tym temacie.
cateye330h
Posty: 41
Rejestracja: piątek 19 mar 2010, 11:16
Lokalizacja: lubraniec

Post autor: cateye330h »

Hans Trans na pewno masz rację. Też nie wierzę w prawdziwy obraz z takiego wynalazku. Bo i jak? Było to sporo czasu temu. Szukałem już wiele razy. Ale bez skutku. Wtedy miałem podłączony magiczny aparat Media-Tech 406. Filtr przykładałem bezpośrednio do obiektywu. Z chęcią teraz bym to zobaczył w rozdzielczości HD. Pewnie jakaś bujda na resorach była ale efekt ciekawy.
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

Aby zrobić luksomierz, musiałbyś mieć filtr odpowiadający czułości widzenia ludzkiego oka (maksimum 555nm). Chyba taniej wyjdzie kupić luksomierz, bo super drogie nie są.
Poza tym jak nie chciałbyś korzystać z takiego filtru musiałbyś zadać jakąś krzywą odpowiadającą czułości. Poza tym jest jeszcze problem, że kamera ma piksele RGB zrobione na filtrach i nie koniecznie oddaje dobrze natężenie światła. Poza tym jest sprawa przeskalowania jednostek względnych kamery na lukse.
Wniosek:
Kup luksomierz.
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
pawelradomsko
Posty: 6
Rejestracja: środa 04 maja 2011, 22:09
Lokalizacja: warszawa

Post autor: pawelradomsko »

Witam!
Miałem podobny tematycznie problem, ale w zakresie tzw twardego UV - chodziło o suszenie farby utwardzanej promieniowaniem UV. Zakładaliśmy lampy o dosyć sporym rozkładzie mocy (120 do 240 W na cm długości lampy) Sama żaróweczka nie jest tania, a i moc pobierana - zakładając, że lampka ma ok. 75 cm czyli pobór 9kW lub 18kW, a w maszynie kilkanaście sztuk. Wnikały stąd czasami walki czy już wymieniać lampę. Trwałość zależnie od producenta od 500 do 3000 h. Jak to w wypadku głupich pytań należy mieć jakąś tam odpowiedź. Kupiłem fotodiodę o czułości poniżej 430nm, dołożyłem wzmacniacz operacyjny i tłumik na wyjściu wysterowany tak, aby w przypadku pomiaru nowej lampy napięcie wyjściowe pomiaru wynosiło 100%.
Dalej na zasadzie tylko i wyłącznie porównań spadku mocy podejmowana była decyzja kupić czy nie kupić nową lampkę. dodam cena nie aż tak straszna ok 250 - 350 EUR.
I to był mój tzw miernik światłości - jak to mówią świeć Panie - to apropo żartu na temat.
Nie pytacie o rodzaj zastosowanego filtru do diody - nie było go - z założenia pomiar miał udowodnić, że białe jest białe , a trwałość diody czy to 10min. czy xx lat to już nie miało znaczenia . Dioda tania coś około 70PLN.
Pozdrawiam: Paweł
ODPOWIEDZ