Zamienniki dla halogenów MR16 20W 12V (GU5.3) i 35W (GU10)

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
maryan
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 05 lut 2012, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Zamienniki dla halogenów MR16 20W 12V (GU5.3) i 35W (GU10)

Post autor: maryan »

Dobry wieczór Wszystkim Forumowiczom,

przed chwilą się zarejestrowałem na tym forum za radą kolegi z forum komputerowego - pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

Urządzam swoje mieszkanie i oczywiście trzeba rozwiązać również kwestię oświetlenia.
Pewnie jak wiele osób najpierw kupiłem lampy (kierując się wyglądem), a teraz zastanawiam się jak to zrobić, żeby ładnie świeciły :P Na szczęście to produkt IKEA i można bez problemu zwrócić, ale może uda się wykorzystać to co jest :)

Mam dwie lampy:

1. http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00160767/
- 5 punktów oświetlenia - standardowo halogeny 35W GU10.
- powierzchnia pokoju ok 16 m2

Mimo punktowego oświetlenia dają akceptowalną ilość światła (na biurku i przy łóżku i tak będą dodatkowe lampki), ale lubię mieć jasno w pokoju. Testowo włożyłem tam pięć świetlówek energooszczędnych Philipsa (10W) i jest lepiej. Jaśniejsze i bardziej rozproszone światło - na czymś takim mi zależy. Przy tej lampie chciałbym zostać więc bardzo prosiłbym Was o radę co tam włożyć zamiast prądożernych halogenów - żeby było oszczędniej i jaśniej :) Szukać wśród takich świetlówek czy np. coś na ledach?

2. http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/produ ... #/30135700
- 4 punkty oświetleniowe, standardowo halogeny 20W MR16 GU5.3, 12V
- powierzchnia pokoju ok 10 m2

Jestem bardzo bliski oddania tej lampy do sklepu i kupna innej (być może takiej samej jak ta powyżej). Czy na niskie napięcie (12V) kupię jakieś inne żarówki (ledy/świetlówki?) które dadzą mi dużo światła?
Tutaj oczywiście również będzie jeszcze lampka biurkowa i coś przy łóżku, ale chciałbym też, aby z sufitu dużo światła padało na pokój.

Z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Witam
Przerabiałem temat gotowych żarówek (z All....) Halogen - świetlówka - led.
Świetlówka GU10 7W zastępuje led GU10 4W (subiektywna ocena). Wartości jakie to zastępują żarówki (podane na aukcjach) są przesadzone.

Najlepiej świecą te z 60 lub 80 Led SMD 4W. Najleprze sprawności. Kąty świecenia 120 do 150 stopni.

Żarówki halogen masz z lampą. Świetlówka GU10 cena ok. 10 zł, ledowe ok. 20 zł.
W ledach trafiłem kolor ciepły z zielonkawym wtrąceniem (paskudne, trafiły na klatki schodowe)

Ekonomia świetlówka-led dylemat. Temperatura barwowa świetlówek ciepłe 2700K, ledów 3000K (bywa różnie z odcieniem).

Moje wnioski: Tam gdzie trzeba dużo ciepłego światła - Świetlówka. Tam gdzie umiarkowanie, często zapalam - ledy. Dotyczy gotowych żarówek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 06 lut 2012, 19:30 przez Dariusz70, łącznie zmieniany 2 razy.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
maryan
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 05 lut 2012, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: maryan »

@up:

Dzięki za pomoc!
Zdecyduję się w takim razie na świetlówki na GU10 - ważna jest dla mnie barwa światła. Nie lubię bardzo białego, a jakby mi wpadło w zieleń to bym się już bardzo źle czuł ;)
Jeszcze dopytam: jak z kątami świecenia przy takich świetlówkach? Z tego co widzę, to wszystkie (albo zdecydowana większość) jest w takich "trzonkach"/"obudowach".
Zwracać uwagę na jakieś wartości poza mocą? Jakaś konkretna marka?

Widzę, że jest jeszcze taka opcja: przejściówka GU10 -> E27 i wtedy pewnie większy wybór świetlówek(?). Tylko w lampie mam dość krótkie klosze i przy zastosowaniu takiej przejściówki pewnie by mi żarówki wystawały (te philipsy, które testowałem są na styk).

Jakiego zastępstwa szukać do tych halogenów GU5.3 na 12V? Znajdzie się coś sensownego czy od razu wymienić lampę na taką (chociażby) z GU10?
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Masz świetlówki GU10 "świderki" i w obudowach. Świderki mają bardzo duże kąty świecenia, w obudowach nie testowałem.
Świetlówki kupowaem w Merkury Market i Castoramie. Najtańsze świetlówki robione dla tych sieci. Świecą od 2 - 3 lat intensywnie eksploatowane. Wymieniałem 1 szt. Ładnie świecą, przelicznik moc-ilość światła bardzo dobry.
Te z szybkim startem (bazując nie na swojej opinii) mają mniejszą żywotność.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
maryan
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 05 lut 2012, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: maryan »

Przejrzałem sieć i mam kilka typów (patrzę głównie po wymiarach). Najbardziej pasuje mi taka świetlówka:

Brilux 8W długość całkowita 75mm - http://www.ceneo.pl/5818109

Tylko ta temperatura 4000k - jak to będzie wyglądało?
Jest jeszcze kilka innych świetlówek, długość 84-90mm, barwa 2700k, moc niektóre nawet do 11W.
Szukam na razie w internecie, bo wydaje mi się, że nie widziałem takich spiralnych w Casto jak wczoraj byłem.

Dalej nierozwiązana pozostaje kwestia zamienników dla tych MR16, ale widzę w internecie, że ciężko z takimi świetlówkami/ledami na 12V. Lampa chyba więc do wymiany ;)
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Niestety GU10 7W , 9W są droższe od zwykłych E27 20W.
Sporo "świderków" GU10 jest na Alleg.... Barwę inną niż 2700K (max do 3000K) odpuść sobie.

Jeśli chodzi o Twoją drugą lampę z żarówkami MR16 jest jedna Tu

Mam od tego sprzedawcy żarówki pod blat kuchenny G4. Ładna barwa światła, zasilanie AC/DC montujesz bez przeróbek zasilania (w lampie jest zasilanie prądem zmiennym 12V dla halogenów). Proponowana żarówka MR16 ma także zasilanie AC/DC i jest na tych samych diodach co G4.
Cena? Za swoje G4 3W dałem po 20zł i jestem zadowolony.
Ostatnio zmieniony wtorek 07 lut 2012, 08:20 przez Dariusz70, łącznie zmieniany 2 razy.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Barwa 4000K jest bardzo przyjemna i wręcz wskazana w miejscach do pracy i w kuchni. Tylko świetlówka musi być dobrej jakości, wtedy zieleniny nie będzie. Masz o wiele lepszy kontrast i oczy się mniej męczą. 2700K to bardziej do wypoczynku ;)

Średnio mi się widzą te spiralki - GU10 reflektorki świecące w dół. Żeby zastąpić je spiralkami (które świecą naokoło) trzeba znacznie większej mocy...

W marketach można ostatnio spotkać tanie diodowe GU10 OSRAM - zastępują 20 i 35W halogeny (realnie!) i mają gwarancję. Są też tańsze ANS, bez gwarancji i na chińskich diodach - mam taką 3,5W i świeci naprawdę przyzwoicie :)
Ze świetlówkami jest jeszcze jeden problem - z czasem wypalają się i świecą coraz słabiej.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Zasugerowałem się informacją z pierwszej wypowiedzi Maryan : "Jaśniejsze i bardziej rozproszone światło - na czymś takim mi zależy"

Pierwsza lampa 5 x 9W lub 5 x 11W (typowe moce GU10 "świderki"). Sporo światła na 16m2.
Do odpoczynku idealne jest ciepłe, bardzo rozproszone światło. Do pracy zależne jest od indywidualnych preferencji.

Może wymienić obecną lampę (lub obie lampy) z żarówkami GU10 na podobną z żarówkami E14 ?
Ceny i wybór żarówek E14 (led i świetlówek) zdecydowanie lepsze.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
maryan
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 05 lut 2012, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: maryan »

Z tą barwą światłą jest problem o tyle, że jeden pokój służy za miejsce do pracy i odpoczynku ;)
Znajomy wpadnie jutro do mnie z żarówkami diodowymi SMD, zobaczę jak mi to odpowiada. (jasność, barwa, kąty świecenia).
Dzięki za wszystkie rady - dam znać na czym stanąłem ;)
mateusz
Posty: 68
Rejestracja: piątek 24 wrz 2010, 19:59
Lokalizacja: jaworzno

Post autor: mateusz »

witaj. Jakie wnioski ? Pytam z tego powodu ponieważ też mam taka lampkę na 5szt. Gu10 220v i chciałbym coś energo-dziekuje i pozdrawiam.
maglite q5,Ultra Fire WF-504B
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

Kupiłem ledy na GU10 "COB" ciepłe 5W i powiem szczerze, że wyglądają fajnie (dzisiaj wkręciłem) - barwa światła mi odpowiada. Ilość... Na oko świecą dobrze, powiem więcej po paru dniach używania.
4 sztuki oświetlają jakieś 30m2
mateusz
Posty: 68
Rejestracja: piątek 24 wrz 2010, 19:59
Lokalizacja: jaworzno

Post autor: mateusz »

jaki koszt jednej sztuki i gdzie kupiłeś?
maglite q5,Ultra Fire WF-504B
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

Kupiłem w wielgachnym domu aukcyjnym na a. Nie podaję linku do aukcji, żeby reklamy nie robić sprzedawcy, natomiast koszt to około 44 PLN za sztukę. Sprzedawca twierdzi, że jedna "żarówka" to 400 lumenów. Po wieczorze w tym świetle muszę stwierdzić, że mi się podoba.
ODPOWIEDZ