Oświetlenie garażu

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
vg1
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 22:34
Lokalizacja: Bartoszyce

Post autor: vg1 »

Czyli nie ma co wymyślać:

T8 36W 865 (Radium, Osram, Philips), ewentualnie Philips TL-D 90 Deluxe w oprawach IP65

Proszę poradźcie które oprawy np. z tego linku
Pozdrawiam
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

A może tak to...
http://www.luxmarket.pl/asortyment/kobi ... sz-ps/5805
62 zł sztuka, 2x36W T8 , IP65, elektroniczny statecznik
IMHO wystarczy. Dogadaj się z nimi, to od razu świetlówki kupisz. Cztery oprawy dasz i będzie OK.
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

amisiek pisze: No i jeszcze jeden argument - ciekawe dlaczego WSZYSTKIE hipermarkety są oświetlane świetlówkami i lampami MH, a nie diodami - mowa o głównym oświetleniu a nie akcentowym. Gdyby diody były tak świetne i energooszczędne, to akurat takie instytucje byłoby na nie stać.
Musisz dodać "oświetlone świetlówkami i lampami MH kijowej jakości" ostatnio byłem w Polsce w Carrefourze i w jakimś drugim markecie. Mrugające świetlówki o widmie pies wie jakim, odwzorowanie barw na poziomie dna. Po pół godzinie musiałem uciekać (ból głowy) Nie dawałbym tego jako przykład dobrego oświetlenia. Taniego? I owszem. Z drugiej strony u nas praktycznie wszystkie hotele przechodzą na oświetlenie LED. I mają już za sobą pierwsze porażki "kupmy tanie chińskie lampki" i teraz są na etapie konsultacji pt. przyjemne światło o wysokiej trwałości. MH są fajne ale są bardzo skupionymi źródłami światła i tracisz sporo na rozproszeniu go, jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Świetlówki liniowe - owszem, ale też nie wszędzie (akurat do garażu są ok, aczkolwiek też bym pomyślał jak je założyć).
Diody są ekstra w latarkach i tym podobnych źródłach małej mocy. Ale Ty potrzebujesz tzw. mentolnięcia. Czyli co najmniej 20 tys lm = 8 rur T8 po 3200lm każda będzie akurat. I koniecznie zimne światło.
Dodaj - o wysokim odwzorowaniu barwy i koniecznie z elektronicznym statecznikiem, bo dostanie kota od mrugania. I pomyśl o rozmieszczeniu - jak będziesz musiał robić coś pod samochodem to będziesz patrzył w górę, więc lampa robocza też nie może już być 60W żarówką w uchwycie.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Do kolegi vg1: IP65 jest ci niepotrzebne, chyba że myjnię w garażu masz :-)

Pzdr.
M.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Dwie trzecie sklepów w Polsce korzysta ze świetlówek Osram Lumilux Active/Eco o barwie 840. Zatem Ra jest rzędu 80. Tesco przeważnie używa świetlówek T5, a zatem musi to być statecznik elektroniczny - a wtedy migania nie ma (świetlówki T5 większej mocy działają wyłącznie na elektronice, ponadto mają lepsze widmo, bo stosuje się nieco inny luminofor trójpasmowy), Biedronka T8 Osram 840 z różnymi statecznikami, Carrefour przeważnie T8 ale nie jest to reguła. W wielu dziwnych sklepach NADAL wiesza się świetlówki halofosforanowe o widmie 765, a to uważam za kretynizm oświetleniowy.
Jeszcze mało kto w supermarketach stosuje lampy MH na statecznikach elektronicznych, ale lampy halogenkowe mają dość dużą bezwładność. Wystarczy porównać z sodą. A zatem nawet na elektromagnetyku działanie lampy ceramicznej nie jest takie złe. Jeśli narzekasz na światło to powiem Ci, że w wielu miejscach, takich jak tramwaje, pociągi, korytarze czy nawet pokoje w czterogwiazdkowych hotelach w USA, stosuje się świetlówki o barwie 535 (!). Byłem, widziałem, wrażenia jedyne w swoim rodzaju. Dlatego właśnie wolę 9xx.

Oprawa, którą zalinkowałem, ma statecznik elektroniczny z opcją preheat, zatem świetlówka nie ma prawa migać. A IP65 się przydaje o tyle, że nie zbierają się owady, które potem tworzą charakterystyczny syf w kloszu. Kto latem świecił porządnymi lampami wie, ile tego chmyzu wlatuje. IP65 zapewnia szczelność przed owadami i masz spokój.
Poza tym jak klosz oprawy się ubrudzi to bierzesz szlauch i umyjesz wodą bez żadnych obaw.
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

Fakt ze tak wypasionych świetlówek jak tych philipsów to nie widzialem w akcji, CRI 98 jest imponujące chociąż są one dużo mniej wydajne niz normalne jak wynika ze specyfikacji.

Nas developer nas uszczęsliwił ponad 500 oprawami t8 i jest w nich włożona galeria chinskiego badziewia, w co najmniej 6 różnych kolorach.

Co wiecej mało z nich ma elektroniczne startery wiec włożenie do nich swietlówek za 40 pln sztuka to ryzyko bo pada nam po 10-15 swietlowek miesięczniei tak to są koszty. Dlatego uważam ze zamienniki na ledach w cenie ok 120 PLN z 3 latami gwarancji jest dobra opcja.

Te oprawy T8 led które kupilismy maja Cri 85. I korekta mają 90 lm/W nie 100 lm/W , wlasnie odkopalem jakąś dokładniejsza specyfikację. którą załączam.

Ci ludzie którzy je robią są bardzo rozsądni i komunikatywni i na zamówienie przy wiekszej ilosci zrobia takie oprawy na dowolnych ledach. I tak dla nas zrobia np z diodami 3000k do oswietlenia korytazy mieszkalnych by było miłe swiatło dla oka.
Załączniki
LED Tube - Test Report Eng.pdf
(1.21 MiB) Pobrany 728 razy
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

xsherlock pisze:Fakt ze tak wypasionych świetlówek jak tych philipsów to nie widzialem w akcji, CRI 98 jest imponujące chociąż są one dużo mniej wydajne niz normalne jak wynika ze specyfikacji.
To prawda, światła jest mniej. Ale jest ono lepsze przy teście barw od światła słonecznego przez grubą szybę. Nic dziwnego, że w drukarni, gdzie regularnie robi się proofy z maszyn drukarskich (offset Heidelberga, górna półka) wisi kartka, że oceny barw nie robi się przy oknie, ale na stanowisku. Tam są właśnie Graphice oraz Osram Color Proof. Niestety trzeba ich zainstalować więcej, ale wierz mi, warto!
Nas developer nas uszczęsliwił ponad 500 oprawami t8 i jest w nich włożona galeria chinskiego badziewia, w co najmniej 6 różnych kolorach.
Współczuję. Ale przy tej awaryjności, o której mówisz, należałoby czym prędzej wymienić zapłonniki (NIE układy zapłonowe ale zapłonniki i być może stateczniki), bo świetlówki liniowe mają trwałość co najmniej 8-10 tys h. W praktyce niektóre serie dociągnęły do 22 tys h i nadal świecą, właśnie na osprzęcie elektromagnetycznym. Zastanowiłbym się co jest przyczyną takiego padania jak muchy. Znam instalacje, w których NADAL świecą świetlówki T12 rodem z lat 80tych, obsadzone ponad 10 lat temu. Oczywiście na elektromagnetycznym osprzęcie Polam made in Poland (statecznik FL4000, zapłonnik jarzeniowy bimetaliczny Polam 20-40-80, kondensator Miflex). Statecznik FL4000 kosztuje kilka złotych na Allegro, do tego gniazdo zapłonnika i zapłonnik jarzeniowy najlepiej starszy. To działało całymi latami a jest proste jak drut!

Co do ledów to jest to imponująco dobry wynik jak na taki produkt. Większość takich retrofitów świetlówek T8 ma barwę 665, 740, najlepsze mają 865. A tam jest światło porównywalne z przeciętną świetlówką wielopasmową. Albo kiepskim metalohalogenem ceramicznym.
Ale nadal robimy offtop, może by tak zrobić nowy wątek na temat takich źródełek światła?
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Testowałem różne rozwiązania i najlepiej mi podchodzą oprawy bez kloszy, gołe rury :-) Mam na 40m2 garażu 4x40W i jest nieźle. Warsztat mam gdzie indziej, nad nim również 2x40W. Rury świecą na biały sufit, co daje dobre rozproszenie. Raz do roku zdejmuję i myję.

Pzdr.
M.
Żarek
Posty: 5
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Żarek »

Witam wszystkich... nie chce zaśmiecać, proszę o radę w tym samym temacie, tylko z jedną różnicą... brak prądu w garażu... nie jestem właścicielem i nie będę komuś inwestował w podłączenie i założenie licznika(750pln), jednak w tym garażu trzymam przyczepkę i trochę gratów i czasem trochę światełka by się przydało... jak na razie latareczka starcza ale czy jest jakaś alternatywa powiedzmy do podłączenia pod akumulator samochodowy(coś mocniejszego niż żarówka od przeciwmgielnych). interesuje mnie jak najtańsze rozwiązanie...aku mogę sobie ładować w piwnicy wspólnotowym prądem...
Ostatnio zmieniony wtorek 04 gru 2012, 08:14 przez Żarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Żarek, witaj.
A masz tam jakąś instalację elektryczną czy oświetleniową w/na ścianach (suficie)?
Jakiej pojemności akumulator chcesz wykorzystać? Jak jasno chcesz mieć?
Żarek
Posty: 5
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Żarek »

Instalacja jest, jarzeniówki na ścianach, w kanale i jakieś gniazda... stary licznik również, chcę uzyskać tanie światełko, jak mam wydać 400-500, to dołożę trochę i mam prąd... to ma świecić tyle o ile, być tanie i tymczasowe, używane sporadycznie, akumulator zapewne zdobyczny, bądź z drugiej fury, która wrasta ale aku ma nowy, na pojemnościach się nie znam... ogólnie się nie znam dlatego pytam... aku standard do benzyniaków 1,6-2,0... chodzi dokładnie o tanie światełko na pstryk, żeby latarki w zębach nie trzeba było trzymać jak szukam narzędzi... a jak się da pograć w pingponga przy takim kombinowanym światełku to normalnie szał
Ostatnio zmieniony wtorek 04 gru 2012, 08:14 przez Żarek, łącznie zmieniany 1 raz.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

A nie ma w pobliżu jakiegoś sąsiada który ma zasilanie? Wtedy wpinasz podlicznik i płacisz sąsiadowi za bieżące zużycie.
Żarek
Posty: 5
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Żarek »

hehehe....cwaniak... a masz piątaka???...pierwsze co to pytałem... ale w rembertowie same trepy...z wojskowym sie nie dogadasz...bez obrazy dla obecnych tu wojskowych... tamci są emerytowani i niereformowalni
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

To nie było po złości. Bardzo często tak robiłem jak pracowałem w branży elektrycznej. Ale widzę że że szukasz jakiegoś rozwiązania za "piątaka" które Cię zadowoli a nawet nie jesteś w stanie wysilić się aby poprawnie z zachowaniem ortografii i interpunkcji napisać posta.
Żarek
Posty: 5
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Żarek »

nIe O tEj GoDzInIe, WłAśNiE sPaĆ iDe...ciao!!!

[ Dodano: 4 Grudzień 2012, 00:24 ]
a że że... gdzie przecinki???

[ Dodano: 4 Grudzień 2012, 00:25 ]
i szyk zdania
ODPOWIEDZ