Mocna ładowarka do wszystkiego

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

o to chodzi :) jak dla mnie to funkcja raczej ratunkowa. Ładowarka to nie zasilacz i tyle.
morfeusz1805
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 18:35
Lokalizacja: Białystok

Post autor: morfeusz1805 »

Witam. Na wstępie proszę wybaczyć kiedy będę pisał głupoty, ale w sprawach elektroniki jestem raczej zielony. Szukam w miarę budżetowej, uniwersalnej ładowarki koleżance, bo prosiła. Kupiła zabawkę synowi na 6 paluszków AA i od tego się zaczęło. Doszła do wniosku że może jeszcze przydałaby się do aku 18650 a także do akumulatora samochodowego. Początkowo miało być tylko do NiMH itp. więc Technoline BC 250, później EverActive NC-1000 PLUS, NC-3000, przez Nitecore i4, D4, Opus BT – C3100, Liitokala Lii - 500 itp. czy w końcu modelarskie iMax B6, Redox alpha v2, Turnigy Accucel-6 80W 10A, czy już taki max cenowy jak Turnigy Reaktor 250W 10A. Jeżeli chodzi o modelarskie to mam kilka pytań.

1. Np. w Reaktorze napisane jest "Pb Battery Voltage: 2 ~ 24V". Więc wychodzi na to, że nie można naładować jednej sztuki aku AA, gdyż napięcie jest 1.2V a tam zaczyna się dopiero od 2V?

2. Czy w tych ładowarkach (iMax itp) można podobnie jak np. Liitokala Lii kontrolować każde ogniwo, są one niezależne od siebie, więc ładowanie od 1-4?
3. Na filmach YT widać że fake iMaxa ma problem z napięciem i wymaga kalibracji. Czy wszystkie wymienione modelarskie ładowarki mają funkcję kalibracji? Jak to jest w Reaktorze, czy jest on już ustawiony fabrycznie czy także wymaga kalibracji?

4. Czy są dostępne solidne i w pełni gotowe do użycia koszyki do ogniw bez sprężynek (czytałem że na blaszki nie ma przekłamań) a na blaszki. Nie mam nawet lutownicy aby bawić się w lutowanie. Najlepiej aby były na 6 ogniw w razie jakiegoś nieoczekiwanego przyrostu aku do ładowania w tym samym czasie.

5. Jeżeli chodzi o koszyki to znalazłem coś takiego. Bardzo łajnie wygląda choć tylko na 4 ogniwa:
https://hobbyking.com/en_us/aa-aaa-nimh ... -lead.html
Czyży jest tam napisane aby ładować 4 ogniwa na raz, nie można mniej?

6. Czy wszystkie ładowarki modelarskie w/w mają dobre chłodzenia, bo wiem, że jedne są z wiatrakiem a inne bez?

7. Czy Redox alpha v2 i Turnigy Accucel-6 80W 10A są identyczna kopią iMaxa od SkyRc? Z tego co wiem z fake iMaxa bywa różnie. Niektóre spalają się, są różnice w podzespołach, budowie itp. A może są już podróby Redoxa?

8. Jak z akcesoriami, będzie można np. dokupić sobie przewód z krokodylkami do ładowania aku w samochodzie?

9. Nie rozumiem jeszcze, dlaczego można ładować właśnie aku w samochodzie. Przecież ładowarki modelarskie nie mają w opisie że ładują ołowiowe.

Co myślicie o wszystkich w/w ładowarkach? Czy modelarska będzie jednak najbardziej uniwersalna? Jak z jakością ładowanego prądu ? Czy nie ma tak, że jak do wszystkiego to do niczego? Pomijam fakt o bardziej skomplikowanej obsłudze.
Ostatnio zmieniony piątek 27 sty 2017, 23:48 przez morfeusz1805, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

ad 1 i 9. Pb Battery to akku ołowiowy, 2V tyczy się własnie jednej celi takiego akku, 1,2V ni-mh/cd normalnie też naładujesz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

1 PB to ołowiow, AA to Ni-MH lub Ni-Cd
2 Nie
3 Nie wiem czy wszystkie, Reaktor drobnej korekty mimo wszystko wymagał
4 Mam swój koszyk z dobrymi blaszkami i przekłamania są, tak samo jak i na sprężynkach. Im większy prąd tym przekłamania większe ale przy normalnym użytkowaniu nie ma to dużego znaczenia, no chyba, że jest to naprawdę kiepski koszyk nawet z blaszkami.
5 ogniw Ni-xx nie powinno się ładować podłączonych równolegle ze względu na sposób wykrywania końca ładowania
8 Możesz kupić ale lepiej jest je zrobić na porządnych przewodach i złączach
9 Pb to ołów

Modelarska jest uniwersalna ale tylko, gdy ładujemy pakiet li-xxx lub pojedyncze Ni-xx tudzież ołowiowe. Wygodniejsza w codziennym użytku jest 4-kanałowa np Nitecore i4/D4, XTAR VC4...
Awatar użytkownika
Jimmy
Posty: 166
Rejestracja: sobota 25 kwie 2015, 18:34
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Jimmy »

Jesli nie zamierzacie ładować pojemnych pakietów LiPo to "do wszystkiego" wystarczy cos o mocy do 50W np. Turnigy Accucell 50W. Najlepszy stosunek możliwości do ceny. Ale ladowanie "paluszków" jakie by nie były zwykłe "R6" czy 18650 taką ładowarka jest delikatnie mowiąc mało wygodne... Do paluszków proponuje Opus 3100 a jeśli faktycznie potrzebne jest ładowanie Lipo i innych to SkyRC lub Turnigy z tych małych 50W... Ale jeśli tylko chcesz ładować akumulator w aucie to chyba najwygodniej bedzie kupić ładowarkę dedykowaną do aku samochodowych np. sporo osób chwali to co sprzedaje Lidl...
morfeusz1805
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 18:35
Lokalizacja: Białystok

Post autor: morfeusz1805 »

Dziękuję za odpowiedzi, dużo mi to wyjaśniło. Wychodzi na to, że ładowarki modelarskie nie są znowu takie uniwersalne skoro można tylko ładować jedną baterię. Myślałem że to taka kanałowa ale o wiele większych możliwościach regulacji prądu czy innych dodatkach. Nie do końca ogarniam czym jest aku, ogniwo, cela czy cały zestaw.
Więc czar prysł niestety.

Czy jedno aku 18650 lub AA to jedno ogniwo? A ogniwo to cela? W dużych aku ogniw jest więcej, małe składają się tylko z jednego?
Dlaczego 18650 czy nimh AA jest łączone w pakiet i tak ładowane? Myślałem że na tej samej zasadzie działa kosz. Z tego co wyczytałem wyżej to jednak nie można ładować więcej niż 1 AA.
Awatar użytkownika
Jimmy
Posty: 166
Rejestracja: sobota 25 kwie 2015, 18:34
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Jimmy »

ładowarka typu OPUS ładuje do 4szt "paluszków" niezależnie. Ustawiasz natężenia i tyle...
Chcąc naładować jedną sztukę np 18650 ładowarką modelarską musisz jakoś podłączyć + i - akumulatorka z ładowarką, wybrać program, ustawić prąd i ładować...
ale jeśli chcesz ładować 2szt na raz trzeba mieć koszyk na dwie sztuki oraz zrobione okablowanie do balansera na 2szt... chcąc ładować 3 szt - tak samo koszyk na 3 oraz balenser na 3szt... na 4sztuki to samo itd...
Jeśli zrobisz koszyk na 4sztuki, to musisz zawsze ładować 4szt... chyba że do jednego koszyka zrobisz przewody do balansera na 2, 3 i 4szt, ale wtedy musiałbyś jakąś zworą zastąpić brakujące ogniwa w koszyku. W praktyce chyba bez sensu pomysł... Łatwiej by było mieć kilka koszyków - na 2 na 3 na 4szt itd...
Blanser służy do monitorowania każdego ogniwa osobno i wyrównywania napięć na każdym ogniwie. Bez tego ładujesz ogniwa bez kontroli.
Ostatnio zmieniony sobota 28 sty 2017, 11:44 przez Jimmy, łącznie zmieniany 1 raz.
morfeusz1805
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 18:35
Lokalizacja: Białystok

Post autor: morfeusz1805 »

Dzięki Jimmy za wyjaśnienie.

1. Wiec jeżeli chciałbym ładować np. AA od 1-6, musiałbym posiadać 6 koszyków? Plus dodatkowe koszyki na np. 18650?

2. Domyślam się, że nie ma koszyków z rozwiązaniem jak np. w ładowarce WF-139 z tymi posuwającymi się poziomo blaszkami na sprężynach gdzie zakres pasujących aku jest o wiele większy?

3. Z tego co jest wyżej napisane jeżeli chodzi o standardowe koszyki to nie ma w sprzedaży nic porządnego i gotowego do użycia i trzeba zrobić to własnoręcznie? Są osoby na forum które wykonują coś takiego?

4.
Jimmy pisze:Blanser służy do monitorowania każdego ogniwa osobno i wyrównywania napięć na każdym ogniwie. Bez tego ładujesz ogniwa bez kontroli.
Więc w takim koszyku będzie można kontrolować każdy aku poprzez blanser? 6 AA to - 6 ogniw - to 6 cel w ustawieniach w ładowarce?

5. W akumulatorze samochodowym tylko podłączam krokodylkami jak zwykłym prostownikiem? Są jakieś minusy takiego ładowania (pomijam że jest więcej ustawiania)?
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Da się zrobić jeden koszyk na AA i jeden na 18650 nie ważne czy 1, czy 2 czy 4 sztuki. Wystarczy złącze balansera zrobić tak, aby można było wpiąć w to gniazdo ile ogniw ładujemy, np na takich kabelkach:
http://allegro.pl/kable-przewody-mesko- ... 10218.html
Ja mam tak zrobione i ładuje tyle ogniw ile mi potrzeba.
Awatar użytkownika
Jimmy
Posty: 166
Rejestracja: sobota 25 kwie 2015, 18:34
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Jimmy »

Jak taki koszyk wygląda w praktyce? Jak rozwiązałeś problem "pustych" cell? i podłaczenia głownego zasilania z ładowarki?

Myślę że ładowarka modelarska znacznie lepiej laduje aku samochodowy niż tani sprzet z nurauto... Podpinasz krokodylki do aku, ustawiasz 12V i tyle....
Ostatnio zmieniony niedziela 29 sty 2017, 10:03 przez Jimmy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Koszyczek wygląda zwyczajnie, po prostu wkładając dla przykładu 3 ogniwa, wpinam pierwsze 4 kable do odpowiedniego gniazdka w ładowarce, minus mam podpięty na stałe, zaś plus łapie sobie krokodylkiem za blaszkę dotykajacą plusa ostatniego ogniwa.
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Ja mam podpięte zawsze 5 przewodów balansera i minus,a plus łącze bananem do odpowiedniego plusa ostatniego ogniwa w szeregu (mam 4 gniazda).
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Jeśli aku samochodowy trzeba ładować, to coś jest nie tak i powinno się mu zafundować przynajmniej ładowanie wyrównawcze, a najlepiej od razu odsiarczaniające z uwolnionym napięciem. Nie da się tego zrobić marketową ładowarką, potrzebny jest zasilacz labo albo ładowarka modelarska.

Odnośnie koszyka na kilka aku - str 2 tego tematu:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... c&start=15
pozdrav
ODPOWIEDZ