Sterownik programowalny na Attiny13A

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Pyra pisze:Wyłączenie pamięci będzie wymagało zastosowania innego algorytmu ochrony, bo eeprom będzie narażony na częste przeklikiwanie związane ze zmianą trybu startowego. Niestety wiąże się to z utratą części aktualnej funkcjonalności, chyba że godzimy się na spore skrócenie żywotności sterownika.
Hmm. Ja tam nie chcę zmieniać tego, co jest. Myślałem raczej o opcji ("przysłowiowy 10-klik" by włączyć, albo wyłączyć pamięć trybu (dla każdego coś dobrego) wydawało by mi się idealne.

Co do ochrony pamięci, to kompletnie nie brałem pod uwagę, że żywotność pamięci jest istotnym czynnikiem, żyłem w świadomości, że te kilkadziesiąt tysięcy zapisów (albo odczytów, nawet nie wiem, co w tej pamięci jest bardziej dokuczliwe) taka pamięć powinna przeżyć.

Jaką ma żywotność eeprom w takim procesorze?

Może wcale nie trzeba wyłączenia pamięci wprowadzać, może jest bardzo mało osób, którym by się to przydało...

Pozdrawiam, marmez
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
EEPROM, ma gwarantowaną liczbę 100tys, kasowań (nie mylić z zapisami), tym nie mniej, nie jest to wcale tak dużo jak się wydaje. Aktualny soft zapisuje jedynie kliki, czyli wyłączenia są ignorowane i pamięć nie jest modyfikowana. Wytyczne projektowe, zakładały pamięć trybu, bo bardzo wielu użytkowników, ustala sobie jakąś jasność i ją używa, przełączając w wyjątkowych wypadkach, i właśnie do takiego zastosowania użyłem takiego a nie innego rozwiązania.
Start z domyślnego trybu, to zastosowałem tylko w driverku do SRK, z wiadomych względów.

Pozdrawiam
PS: Postaram się zaimplementować "wyłączalność" pamięci.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Pyra pisze:PS: Postaram się zaimplementować "wyłączalność" pamięci.
Potwierdzam. Teraz, dla obydwu wersji, zwierając do masy gwiazdkę sąsiadującą z tą od kondzioła, WYŁĄCZAMY PAMIĘĆ (po wyłączeniu lampki, start zawsze od trybu pierwszego w pętli).

Obrazek
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Bocian pisze:Teraz, dla obydwu wersji, zwierając do masy gwiazdkę sąsiadującą z tą od kondzioła, WYŁĄCZAMY PAMIĘĆ (po wyłączeniu lampki, start zawsze od trybu pierwszego w pętli).
Jeszcze dotykowy ekran by się przydał, moduł GSM, GPS, Bluetooth, micro USB, czytnik microSD... ;)

A na poważnie to chyba więcej do szczęścia nie potrzeba w latarce. Na rower 1wszy to max, na EDC jakiś moon, do każdej innej włączenie ostatniego trybu z pamięci.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

A czy koledzy planują może zrobić jakiś sterownik na rower gdzie będzie można podłączyć dodatkowy włącznik i zrobić tryb BOOST na tym włączniku?? Tego mi najbardziej brakuje na rowerze no ale to nie na temat trochę.
Co do pamięci to dla mnie dobra opcja no bo nie lubię przeklikiwania wszystkiego :)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

kubaswiatelka pisze:A czy koledzy planują może zrobić jakiś sterownik na rower gdzie będzie można podłączyć dodatkowy włącznik i zrobić tryb BOOST na tym włączniku?? Tego mi najbardziej brakuje na rowerze no ale to nie na temat trochę.
Co do pamięci to dla mnie dobra opcja no bo nie lubię przeklikiwania wszystkiego
Jeżeli dodatkowy włącznik na Boost, to już musimy przerabiać (albo robić od zera) latarkę, jeżeli tak robimy to może sterowanie microswitchem... :
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=10069 Tylko, że te (bo są dwie wersje) są obsługiwane jednym mikrostykiem, a fajnie by było gdyby było dwoma, jeden w zmiejsza jadność/wyłącza, drugi w górę, przytrzymanie BOOST. W sumie takie coś zrobił już ElSor (w Potworku http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0 tylko linka do opisu sterownika nie mogę teraz poszukać)... Tak, że nic niedostępnego :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

marmez pisze:W sumie takie coś zrobił już ElSor (w Potworku http://www.swiatelka.pl/v...der=asc&start=0 tylko linka do opisu sterownika nie mogę teraz poszukać)
Nie można znaleźć, bo takowego nie ma. Ciekawszy wg mnie jest > http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9445 tyle, że nie ma zabezpieczenia termicznego. Sprzedaży nie planuję w najbliższej przyszłości, bo widzę po czasie, że mogę zrobić tą samą funkcjonalność znacznie lepiej niż wtedy wymyśliłem. Jestem na dobrej drodze do finalnego drivera ale wiadomo, że życie toczy się swoją drogą i nie zawsze wychodzi wszystko tak jak by się chciało. Może niebawem mój klon SRK dostanie driverka wg nowych pomysłów ale o tym napiszę na pewno w innym temacie jak już skończę mod ;)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
kubaswiatelka pisze:A czy koledzy planują może zrobić jakiś sterownik na rower gdzie będzie można podłączyć dodatkowy włącznik i zrobić tryb BOOST na tym włączniku??
Taki sterownik możesz zrobić sam... Bierzesz driver Bociana, przecinasz ścieżkę sterującą AMCkami. Idzie ona do portu PB1, czyli pin nr 6. Na powstałą przerwę nalutowujesz rezystor SMD o wartości około 1 - 4,7k. W ten sposób otrzymujesz standardowy driver, z... no właśnie, wystarczy, że podłączysz mikrowłącznik, pomiędzy nóżki zasilania/sterowania AMC (do rezystora od strony AMC), drugi koniec podłączasz do plusa na driverku. Teraz masz dodatkową funkcjonalność w postaci boost. Naciśnięcie przycisku, spowoduje podanie stałego zasilania na AMC, rezystor jest potrzebny, aby nie uszkodzić tym portu PB1.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

ElSor pisze:
marmez pisze:W sumie takie coś zrobił już ElSor (w Potworku http://www.swiatelka.pl/v...der=asc&start=0 tylko linka do opisu sterownika nie mogę teraz poszukać)
Nie można znaleźć, bo takowego nie ma. Ciekawszy wg mnie jest > http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9445 tyle, że nie ma zabezpieczenia termicznego. Sprzedaży nie planuję w najbliższej przyszłości[...]
Właśnie o to wcielenie mi chodziło, tylko pomyliło mi się, myślałem, że to ta funkcjonalność była w Potworku. :grin:
Pyra pisze:Witam
kubaswiatelka pisze:A czy koledzy planują może zrobić jakiś sterownik na rower gdzie będzie można podłączyć dodatkowy włącznik i zrobić tryb BOOST na tym włączniku??
Taki sterownik możesz zrobić sam... Bierzesz driver Bociana, przecinasz ścieżkę sterującą AMCkami. Idzie ona do portu PB1, czyli pin nr 6. Na powstałą przerwę nalutowujesz rezystor SMD o wartości około 1 - 4,7k. W ten sposób otrzymujesz standardowy driver, z... no właśnie, wystarczy, że podłączysz mikrowłącznik, pomiędzy nóżki zasilania/sterowania AMC (do rezystora od strony AMC), drugi koniec podłączasz do plusa na driverku. Teraz masz dodatkową funkcjonalność w postaci boost. Naciśnięcie przycisku, spowoduje podanie stałego zasilania na AMC, rezystor jest potrzebny, aby nie uszkodzić tym portu PB1.
Świetny pomysł! :D
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Dziękuję Wam za pomoc :) Będę jutro patrzał za sterownikiem od Bocciana. Czekam też na Wasz driverek bo będzie to fajna zaawasowana technologia dająca duże możliwości większości światełkowiczów. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: pralat »

Witam.
Pytanko o aspekt elektroniczny. Wasz sterownik ma dolutowany tylko kondensator do gwiazdki, a widziałem tutaj rozwiązanie korzystające dodatkowo z diody i rezystora. Co za tym przemawia lub też nie przemawia?
mantech
Posty: 166
Rejestracja: czwartek 30 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mantech »

czołem,
Pyra pisze:Taki sterownik możesz zrobić sam... Bierzesz driver Bociana, przecinasz ścieżkę sterującą AMCkami. Idzie ona do portu PB1, czyli pin nr 6. Na powstałą przerwę nalutowujesz rezystor SMD o wartości około 1 - 4,7k. W ten sposób otrzymujesz standardowy driver, z... no właśnie, wystarczy, że podłączysz mikrowłącznik, pomiędzy nóżki zasilania/sterowania AMC (do rezystora od strony AMC), drugi koniec podłączasz do plusa na driverku. Teraz masz dodatkową funkcjonalność w postaci boost. Naciśnięcie przycisku, spowoduje podanie stałego zasilania na AMC, rezystor jest potrzebny, aby nie uszkodzić tym portu PB1.
Czy to zadziała również w standardowym sterowniku typu NJANG 105?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Czy to zadziała również w standardowym sterowniku typu NJANG 105?
Tak.
mantech
Posty: 166
Rejestracja: czwartek 30 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mantech »

Dzięki
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
pralat pisze:Wasz sterownik ma dolutowany tylko kondensator do gwiazdki, a widziałem tutaj rozwiązanie korzystające dodatkowo z diody i rezystora. Co za tym przemawia lub też nie przemawia?
Trudno jest mi powiedzieć co przemawia za tamtym rozwiązaniem, rzuciłem tylko okiem, i widziałem że coś tam mętnie to jest tłumaczone... ale chodzi o wykorzystanie istniejącego kondensatora i diody w sekcji zasilania uC
Rozwiązanie które zostało zastosowane przez nas, jest w zupełności wystarczające i w czasie testów, działało poprawnie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ