Moc świecenia diod Power LED

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Draculescu
Posty: 9
Rejestracja: sobota 08 mar 2008, 21:32

Post autor: Draculescu »

DeeM pisze:Skupia nie najlepiej, a właściwie wcale bo cree ma dość wąski kąt świecenia i ten reflektor od halogena to właściwie jest tylko dekoracja.
DeeM jaką moc ma ten LED?
To co widzę wygląda baardzo obiecująco, ja mam zamiar zastąpić 40W halogen PowerLED'em. Może Szanowni forumowicze podpowiedzą jak dioda byłaby najodpowiedniesza?

Pozdrawiam
Draculescu
tarzan
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 17 mar 2008, 19:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: tarzan »

DeeM pisze: Mam pytanie: nawet w Osramie reflektor nie odbija całego światła tylko przepuszcza część "w kartongips", czy to jest zamierzone czy to niedoskonałość technologii?
zamierzone
Ten typ reflektora nazywa się dichroicznym. Jego zadaniem jest selektywne odbicie światła. Przepuszcza około 66% podczerwieni do tyłu. W stronę obiektu odbijają 33% podczerwieni i 95% światła widzialnego:
http://www.swiatlo.tak.pl/oswietlenie/o ... genowe.php
tapatic
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 22 cze 2008, 09:19

Re: Moc świecenia diod Power LED

Post autor: tapatic »

Zmontowałem uklad 2 diod polaczonych szeregowo, zasilonych z zasilacza stabilizowanego o napięciu 8V (tak żeby prąd byl na poziomie 700mA). Wszystko gra, ale aby móc je zastosować do podświetlania podszafkowego blatu w kuchni sa za słabe... Przydałoby sie tak aby były raz mocniejsze.

Co wyszło z badań i testów? ja również chciałbym wymienić halogenki podszafkowe na diody ...
DeeM

Post autor: DeeM »

Draculescu pisze: DeeM jaką moc ma ten LED?
... mam zamiar zastąpić 40W halogen PowerLED'em.
W jednego "halogena" wchodziły 4 diody cree (razem przy 1A dało to ok. 15W), do budowy "żarówki" została użyta duża oprawka (reflektor) do monażu w karton-gipsie. Całość grzeje się potężnie mimo że jest chłodzona radiatorem od procka. Moc 15W pozwala zastąpić zwykłą żarówkę o mocy 75W, niestety światło jest trupio-białe. W pokazanym na obrazku pomieszczeniu zostały użyte 3 takie zestawy.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Ostatnio bywam na necie (i na światelkach) bardzo rzadko ale zrobilem fotki oswietlenia podszafkowego z 2 diod PowerLed to zobaczycie jak swiatło sie rozchodzi.
Awatar użytkownika
Iwo
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 23:54
Lokalizacja: Zakrzewo
Kontakt:

Post autor: Iwo »

Mam pytanie: nawet w Osramie reflektor nie odbija całego światła tylko przepuszcza część "w kartongips", czy to jest zamierzone czy to niedoskonałość technologii?
Obrazek

Warstwe odbijajaca swiatlo w szklanych reflektorkach dla lamp halogenowych uzyskuje sie przez napylanie bardzo cienkiej warstwy metalicznej. Tak jak wyjasnil Tarzan jest ona tak dobrana aby przepuszczac cieplne promieniowanie podczerwone a odbijac wiekszosc promieniowania w zakresie widzialnym. Zapobiega to zbednemu nagrzewaniu sie przedmiotw oswietlanych halogenami co moze byc szkodliwe dla wielu eksponowanych produktow czy w muzeach. W dodatku wewnetrzne odbicia swiatla w materiale reflektora ladnie wygladaja, co czesto eksponuje sie w celach dekoracyjnych.

Jak swiatlo pokonuje cienkie warstwy metaliczne widac w "lustrze weneckim" stosowanym przez policje do obserwacji osob znajdujacych sie w drugim pomieszczeniu. Innym przykladem moga byc platki zlota uzywane przez artystow do zlocenia - swiatlo przez nie tez lekko przeswieca.

Problem skladowej cieplnej (podczerwonej) w przypadku swiatla LED nie wystepuje, dlatego w przypadku LED nie ma innej niz czysto estetyczna potrzeby stosowania takich reflektorkow.
ODPOWIEDZ