Moc świecenia diod Power LED

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Moc świecenia diod Power LED

Post autor: kisi »

Witam!
Niedawno kupiłem od Dominika diody Luxeon III Star z wylutu. Oto parametry diody:
- Napięcie przewodzenia : 3,7 @ 700mA, 3,9 @ 1000 mA
- Kąt rozsyłu : 140*
- Wydajność :
Bin T....67.2 - 87.4 lum @ 700mA

Są to moje pierwsze diody celem porobienia testów jak sie spisują i do czego można by je zastosować poza latarkami :)
Zmontowałem uklad 2 diod polaczonych szeregowo, zasilonych z zasilacza stabilizowanego o napięciu 8V (tak żeby prąd byl na poziomie 700mA). Wszystko gra, ale aby móc je zastosować do podświetlania podszafkowego blatu w kuchni sa za słabe... Przydałoby sie tak aby były raz mocniejsze. I teraz mam pytanie do osób ktore praktycznie bawiły sie zasilaniem jak i samymi diodami:
- teoretycznie wynika z parametrów ze prąd 1A diody powinny wytrzymać - próbować ? O odprowadzenie ciepła sie nie boje
- w tej chwili sa zasilane z zasilacza stabilizowanego, ale wiadomo ze najważniejszy jest prąd, wiec przydałoby sie zasilacz ze stabilizacją prądu i czy jesli taki bym spłodził czy wtedy wydajność świetlna diod powinna wzrosnąc ?
- skoro diody przy natężeniu 700mA dają 87,4 lum

Nadmienić chciałem że w tym konkretnie zastosowaniu nie potrzebuję zadnego drivera (no chyba ze chcialbym docelowo regulować jasnośc świecenia diodek) wiec zasilacz w zasadzie do kupienia, albo zrobienia ale to kwestia jak diody beda sie nadawały.
Generalnie chodzi mi o to ze nie chce kupować w celach testowych wiecej markowych diod jesli by sie okazać miało że nawet te markowe najwydajniejsze (myśle o diodach max 3W) nie spiszą się, dlatego licze na opinie i pomoc osób ktore miały do czynienia z takimi diodami i mogą cos doradzić, może by sie okazalo ze z tych moge wycisnac wieksza skutecznośc świecenia (impulsowe sterowanie) ew. inny typ diody.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

hmm, Luxeon III nowe nie są, ale działają- a ważniejsze jest przy diodach prąd na diodzie przy określonym napięciu, niż jedynie samo V.
Mierzyłeś ile teraz prądu idzie w diody ? do samo V to ciut mało, może zasilacz nie daje tych 700mAw KAŻDĄ diodę ?
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Wiesz dioda to nie wszystko może jakaś optyka by sie przydała :) Skoro tak kombinujesz z podświetleniem czemu nie chcesz być pionierem w tej dziedzinie. :wink:

Nowsze diody mają ponad 100 lum przy 350mA. Wiec światła dużo więcej, teraz wybór zależy do Ciebie czy w zapartego będziesz kombinował czy dasz sobie spokój i założysz halogeny :roll: Wsadzał ktoś w taką OPRAWKĘ diodę?
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Wsadzał ktoś w taką OPRAWKĘ diodę?
a po co i niby jak- ceramika zatopiona w szkle ?
na oświetlenie luxeony wydolą- dobre bo tanie, i barwa światła niezła.
A halogen żre prąd jednak i czasami fun się liczy
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

pawelsz pisze:
Wsadzał ktoś w taką OPRAWKĘ diodę?
a po co i niby jak- ceramika zatopiona w szkle ?
na oświetlenie luxeony wydolą- dobre bo tanie, i barwa światła niezła.
A halogen żre prąd jednak i czasami fun się liczy
Dlatego sie pytam. Byłem przekonany że takie cuda są plastikowe też (oprawki) :P Ja jestem za kobinowaniem bo co tu robic w wolne popoludnia ;)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

kombinuj i zdaj relację potem, myśl ciekawa w sumie, jak "rozbierzesz" ten reflektor , to szacun - halogen się grzeje w ...piiii... i plastik by popłynął od razu- ale może się mylę i robią teraz plasticzane.
toosh
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 17:03
Lokalizacja: B-stok
Kontakt:

Post autor: toosh »

w halogenach przednie szybki są przyklejane
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Pisałem do Bociana w sprawie Edisonek (teoretycznie raz wieksza wydajność) wiec jeśli sie uda to bede mial Ediego za tydzień.
CO do prądu to aktualnie te chodzą (mierzone) przy 700mA (no może ciut więcej 750mA) wiec teoretycznie max... (Bedziesz jeszcze miał te diodki? Pytam troszke na przyszłość)

Dominik napisałeś na aukcji wzmiankę o prądzie rzędu 1A... czy rzeczywiście mogę je potraktować takim prądem ? Nie do końca wiem jaki to model żeby sprawdzić parametry.

To co zaproponował lennin to odpada w moim przypadku bowiem mam wizje aby przymocować diody do szyny alumniniowej (został mi kawałek z rozsuwanych drzwi od szafy) i ona świetnie sie nadaje na radiator (to juz sprawdziłem, na odcinku 34 cm 2 diody i listwa ledwie letna jest). Poza tym włącznik całego oświetlenia bedzie dotykowy wiec gdzie byś nie dotknął paluchem to włączysz całe oświetlenie (zresztą aktualnie zamontowane halogeny też tak mają). Moim celem jest wypróbowanie w praktyce zastosować diodki - po prostu lubię experymenty i zabawe w takie coś.

Co do soczewek (kolimatorów) powinienem je mieć w sobotę. Kąt 45 st. bo szerszych aktualnie nie ma na stanie ale i tak mi to wystarczy aby doświadczalnie coś sprawdzić.

Z tego co juz mogę napisać to bardzo fajny efekt daje umieszczenie podswietlania na szafkach tak żeby odbijało sie od sufitu - fajny klimacik, dodatkowa zaleta że nie widać tego normalnie na codzień.

PS.
Ostatecznie diody te i tak wylądują w samochodzie jako źródło światła lamki podsufitowej...
DeeM

Post autor: DeeM »

pawelsz pisze:
Wsadzał ktoś w taką OPRAWKĘ diodę?
a po co
Kolega "wsadził" w jakąś oprawkę z marketu, ja spiłowałem Osrama na szlifierce i to raczej jest szkło bo nie było łatwo.
Obrazek

Mam pytanie: nawet w Osramie reflektor nie odbija całego światła tylko przepuszcza część "w kartongips", czy to jest zamierzone czy to niedoskonałość technologii?
Obrazek
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Deem lepiej pokaz jak skupia światło taka żarówka, tyle ze to duże jest i to jest problem ze pod szafkami bedzie wygladało kiepsko.
DeeM

Post autor: DeeM »

Skupia nie najlepiej, a właściwie wcale bo cree ma dość wąski kąt świecenia i ten reflektor od halogena to właściwie jest tylko dekoracja.
Obrazek
Tutaj widać ciekawe "artefakty" na ścianach.. :)
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

lennin pisze:(...)Wsadzał ktoś w taką OPRAWKĘ diodę?
Wsadzał :) ale to było dawno temu...

Sprawdzałem dwie oprawki 35mm/30° i 50mm/10° - pamiętam, że jednorodną plamę światła udawało mi się uzyskać tylko z jakimś starym Edisonem (z Luxeonem nie). Nawet jeździłem z taką lampką na rowerze :)
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Na gorąco powiem tak. Kupiłem 2 colimatorki 45 st. i kurcze kiszka. Troszke za bardzo skupia i zeby pokryć równomiernie świałem blat trzebaby dużo zastosować dużo diodek.
Muszezakupić kolimatorki 60 st. oraz kupić mocniejsze diodki...
Draculescu
Posty: 9
Rejestracja: sobota 08 mar 2008, 21:32

Post autor: Draculescu »

kisi pisze:Na gorąco powiem tak. Kupiłem 2 colimatorki 45 st. i kurcze kiszka. Troszke za bardzo skupia i zeby pokryć równomiernie świałem blat trzebaby dużo zastosować dużo diodek.
Muszezakupić kolimatorki 60 st. oraz kupić mocniejsze diodki...
Na wstępie witam Wszystkich
Kisi jak zastosujesz kolimatrorki 60 st. to wrzuć fotki na forum, bardzo mnie ciekawi jak to się prezentuje w praktyce.
Od kilku dni też rozglądam się za takim rozwiązaniem - chcę zamienić halogeny na power LED.

Pozdrawiam Draculescu
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Draculescu pisze:
kisi pisze:Na gorąco powiem tak. Kupiłem 2 colimatorki 45 st. i kurcze kiszka. Troszke za bardzo skupia i zeby pokryć równomiernie świałem blat trzebaby dużo zastosować dużo diodek.
Muszezakupić kolimatorki 60 st. oraz kupić mocniejsze diodki...
Na wstępie witam Wszystkich
Kisi jak zastosujesz kolimatrorki 60 st. to wrzuć fotki na forum, bardzo mnie ciekawi jak to się prezentuje w praktyce.
Od kilku dni też rozglądam się za takim rozwiązaniem - chcę zamienić halogeny na power LED.

Pozdrawiam Draculescu
No problem. Bede wkrótce zamawiał wiec nie omieszkam zapodac fotek.
ODPOWIEDZ