Budowa przetwornicy HID 35W

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

Jak dostanę zamówione transformatory z Ferystera to będę mógł zabrać się za przeprojektowanie płytki. Nie chcę za bardzo zmniejszać ilości kondensatorów elektrolitycznych na zasilaniu bo będzie to kosztem trwałości (od nich też zależą gabaryty).
Chińskie konstrukcje są robione w celu minimalizacji kosztów. Moja jest zrobiona zgodnie ze sztuką :)
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

I tak powinno być, jestem cierpliwy więc czekam na gotowy produkt :wink: .
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

Pełen sukces :) Sprawność 85%. Moc wyjściowa 33W. Prąd zasilania 3,6A przy 11V. Na starcie maksymalny to ok. 5A.
Radiator jakieś 10cm^2 z miedzianej blaszki i tylko ciepły po kilku minutach świecenia. Z nowym trafem z Ferystera będzie pewnie jeszcze lepiej :)
Jak będę miał trafa (ok. środy) to sprawdzę z którym będzie najlepiej (3 do prób). Jedno będzie na rdzeniu mniejszym niż ten co mam obecnie (25x25x15mm). Na płytkach dwustronnych przetwornica będzie jeszcze mniejsza :)

Na razie testowałem na 2 palnikach. Na początku na starym i z nim już jest cienko. Zapala po ok. 5 zapłonach, a napięcie w czasie świecenia rośnie do 115V (koniec jego żywota).
Drugi (nowszy, świecił w rowerze może 20-30h) zapala od razu, w czasie świecenia jest 95V, 0,35A.
Prawie nowy palnik D1S będę miał we wtorek. Takie będą właśnie potrzebne do tej przetwornicy. Obecnie te co mam są D2S z dodatkowym układem zapłonowym.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Noo, Androot, trzymam kciuki i czekam z niecierpliwością :mrgreen:
jako żem facet i elektronik...z chęcią bym sobie popatrzył na śliczniutkie zdjątka tego cuda...zrobisz jakieś? :wink:
proszę :mrgreen:
Xkam

Post autor: Xkam »

jakie były by wymiary tej przetwornicy bo bym sobie ją wpakował w maglita, można do niej podpiąć np. H3 chińskie czy tylko D1s?
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

Z chińskimi nie ma problemu. Trzeba tylko dorobić układ zapłonowy.
D1S nie chce mi odpalać. Właśnie testowałem taki palnik. Ten wbudowany układ zapłonowy potrzebuje ok. 1000V do zapłonu. Moja przetwornica daje jakieś 550V.
Pozostaje zrobienie własnego układu zapłonowego z iskrownikiem na napięcie nie wyższe niż 500V.
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

Czyli przy Twoim zaplonie, odpali wszystko lacznie z chinszczyzna ?
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

To wygląda tak:

D1S, D1R posiadają zintegrowany z palnikiem układ zapłonowy. Do zapłonu jest potrzebne napięcie z przetwornicy ok. 1000V.
D2S, D2R (w tym chińskie) nie mają układu zapłonowego. Musi go mieć przetwornica, albo trzeba taki dodać z zewnątrz.

Moja przetwornica wymaga zewnętrznego układu zapłonowego. Ma problem z odpaleniem D1S bo nie ma szans aby dostarczyła te 1000V. Można spróbować przerobić D1S wymieniając iskrownik na niższe napięcie. Postaram się jutro kupić iskrowniki i spróbować tak zrobić.
grendel123
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 05 lip 2011, 22:53
Lokalizacja: Rsko

Post autor: grendel123 »

Witam serdecznie Kolegów. Trafiłem do Was z elektrody, gdzie znajdziecie mnie pod tym samym nickiem.

Mam pytanie odnośnie regulacji mocy lampy poprzez zmianę jej prądu. Zaprojektowałem i wykonałem prostą przetwornicę do zasilania lampy xenonowej. Chciałbym palnik 35W "podkręcić" do mocy powiedzmy 50W. Moja przetwornica pracuje z częstotliwością 50kHz. Podczas zwiększania mocy powyżej znamionowej lampa zaczyna dość intensywnie migać (coś jak iskrzenie). Czy xenony tak się zachowują przy przeciążaniu?

Pisałeś androot, że masz wystarczającą regulację mocy. Jaką konkretnie?
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

Palnik nie powinien migać. Raczej przetwornica zaczyna ograniczać prąd albo coś w tym stylu. Zamieść schemat lub jakieś bliższe dane to może uda się coś doradzić. Nie pamiętam czy ustawiałem 50W na palnik, ale raczej takich problemów przy niewielkim zwiększeniu mocy nie było.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zwiększenie mocy na palniku do tych 50W o ile daje więcej światła, przyjmują że 4300K daje około 3200 lumenów (prosto z palnika)
ILPT
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Dla palnika nie powinno być różnicy czy to 35 czy 50W (czy nawet 55W). 50W powinno dać 4300-4800lm w zależności od barwy.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Czyli rozumiem że palniki mają tak dużą rozbieżność mocy jaką w nie możemy wpakować ?

Czy ilość wydzielanego ciepła jakość drastycznie wzrasta przy tych 50W i co wówczas z żywotnością ?
ILPT
ODPOWIEDZ