O zgrzewarkach...

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Masz ponad 2 kA? czym to zasilasz?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Też jestem ciekaw. Przecież to bierze 26A z sieci. Zapewne siła z jakimś konkretnym zapotrzebowaniem i nadprądowy 25C, chociaż w tak krótkich impulsach szybki też by był ok. Przy zwykłej instalacji jednofazowej nie ma szans żeby tego używać.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Zastanówcie się Panowie, jakie napięcie jest przy przepływie tego prądu, a wyjdzie, że to wbrew pozorom nie taka wielka moc...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

Tak, wywalało mi ske 16. Mam 2.7V na wtórnym, przewód 88mm2
Niestety nie mogę zmierzyć ile daje dokładnie w zwarciu, bo nie mam cęgowego na prąd więcej jak 2kA i w nim zamyka skalę.

trafo jest na zdjęciach wcześniejszych, wyjęte ze złomowanej mikrofali samsunga

Przed optymalizacją kabli i elektrod:
Obrazek

Po optymalzacji (nic nie robiłem z samą zgrzewarką):
Obrazek

Zostało mi jeszcze opracować jakieś lepsze elektrody niż to co mam teraz - kawałki miedzianego drutu ostrzone pilnikiem...

Moc jest i tak trochę za duża bo nie da się już ustawić mniej niż 20ms stosując przekaźnik na pierwotnym. Sam przekaźnik to może nie jest jakiś najlepszy pomysł, ale się sprawdza (o dziwo), zrobiłem już z 10k strzałów i nie klei. Jak zacznie to wymienię, lubię proste rozwiązania :)
Jestem bardzo zadowolony z maszyny.
http://ebike.nexun.pl/ - mój blog o budowie rowerów elektrycznych
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

tisher, ja przy ok 800A(25mm2) mam takie zgrzewy jak ty przy 2kA...
Ostatnio czaje się za zgrzewarką na kondensatorach car audio, jak z avt, oni dali 1F i mieli chyba 4kA, ja dam 2x2,4F czyli w sumie 4,8F i prawie 20kA :O
Tyrystor jakiś firmy ABB na allegro widziałem co daje radę z 20kA impulsowego, za 400zł, na tme stoi za 1500zł...
Oczywiście nie będe jechał na całych 20kA, ogranicze się do skromnych 15kA :D
Do tego jakiś pomiar prądu zgrzewania by upewnić się że zgrzew został zrobiony prawidłowo, może nawet pomiar szybkim adc i wykres prądu zgrzewania wyświetlany na wyświetlaczu tft :)
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

Ja zgrzewam 0.2mm niklową taśmą. A to już niestety wymaga wielokrotnie większej mocy niż taśma niklowana stalowa.
Co ciekawe, można ponoć też zgrzewać taśmą miedzianą. Tanio wychodzi.
http://ebike.nexun.pl/ - mój blog o budowie rowerów elektrycznych
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Też mam/używam i mówiłem o niklowej 0,2mm ;)
Miedziana będzie się jeszcze trudniej zgrzewała :|
Powodem budowania tej kondensatorowej jest wymóg wykonywania poprawniejszych zgrzewów i z blaszką grubszą, mam nadzieje że 1mm nie będzie problemem.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Sama pojemność nie doda Ci prądu, ale napięcie.
Poza tym 5kA to na prawdę max jaki trzeba do zgrzewania baterii, nie potrzeba 15kA.
Przy 4kA da się zgrzewać miedź.
Musicie też pamiętać że tak samo jak prąd ważny jest docisk i powierzchnia elektory.
Ostatnio zmieniony sobota 17 paź 2015, 18:31 przez maciex93, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Czyli proponujesz połączyć kondensatory szeregowo?
Jakich wtedy prądów mógłbym się spodziewać?
Co do 15kA, większość przedstawionych tu konstrukcji przy 1kA nie jest w stanie poprawnie zgrzać blaszkę niklowa 0,2mm, ja chce 1mm, czyli 5x więcej, czyli 5kA, ale to dla zgrzewu niezbyt poprawnego, wiec trzeba jakoś 10kA, no i dodatkowe 5kA na zapas, 15kA to według mnie do blaszki miedzianej 1mm by trzeba było...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Lepiej będzie szeregowo. Ja aktualnie zgrzewam przy 21V, kondzioły na 40V, 2x 115000uF równolegle. Jaki prąd nie mam pojęcia, musiał bym jakoś zmierzyć, tylko że cęgowy tego raczej nie wyłapie. Myślę że metoda techniczna + oscyloskop by się tu sprawdziło.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

Mam wrażenie, że między 0.2 a 1mm mimo 5x różnicy w grubości to trzeba z 10x większą moc.
http://ebike.nexun.pl/ - mój blog o budowie rowerów elektrycznych
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Nada się takie coś?
http://www.banggood.com/100A-Power-Moni ... 83057.html

Może jakaś mala przeróbka i będzie dało zmierzyć jakim prądem zgrzewamy?
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Hmm, 100A, trochę mało, w zgrzewarkach występuję ponad 1kA do 10kA(w tych amatorskich).
Sam przekładnik prądowy jeszcze ujdzie, ale elektronika tego nie wyłapie, do tego trzeba oscyloskopu.
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Mam pytanie jaka konfiguracja lepiej będzie mi się sprawdzała do zgrzewania ogniw (to priorytet, choć knuję, by móc łatwo przełożyć przekręcić kable to uchwytu do zgrzewania blach jakiś).

Na moim trafo przy 3 zwojach napięcie jałowe 2,2V

Test na 4 zwojach (50mm²) ~3V (jałowo oczywiście). Przy zwarciu (ściśnięte ściskiem przewody z 20cm od trafo, czyli blisko) prąd zmierzony jakiś tanimi cęgami 1114A. (Watomierz w gniazdku zdążył pokazać 3400W ;) ale szybko rozłączyłem, bo po kilku sek już uzwojenie pierwotne gorące).

Czy to wystarczy, czy lepiej celować w 3 zwoje ~70mm² (powinienem dać radę tyle przewlec, a ~65mm² na pewno) przy tych 2,2V?

Zmartwiłem się, że przy 3 zwojach jest tylko 2,2V, uzwojenie wtórne było aluminiowe, tylko pokolorowane na miedziane ;) Pierwotne chyba też jest aluminiowe, tak mi po skrobnięciu wygląda.

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

3V przy 1114A wygląda całkiem ok. 2.2V to trochę mało.
ODPOWIEDZ