Żarówki LED dla domu.

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Atak_Snajpera
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 13:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Atak_Snajpera »

Czyli standard dla 90% żarówek led ;) Żarówka led cree ta 10W również jakiegoś ogromnego radiatorka nie ma.

stara wersja
Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=n6DDFRBrSas

Nowa
Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=0jtx7jhZLNM
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Przecież producentowi nie zależy na tym, aby żarówka pracowało długo. Gdyby pracowała 10 lat to producenci poszli by z torbami.

Na filmie widać, że ledy "leżą" na zwykłym laminacie - takie coś do tej pory robili tylko Chińczycy i uchodziło to za tandetę. O pewnego czasu robią to "renomowanie producenci" który dają na laminat kilka ledów. Efekt jest taki jak u chińczyka - laminat po pół godziny pracy rozgrzany do 90 st.
ILPT
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Tu jest omówione to cudo od Cree, w wymownym tytułem "race to the bottom" :mrgreen:

Atak_Snajpera
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 13:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Atak_Snajpera »

No właśnie oto mi chodzi że wszyscy robią taki chłam. Do tego ta oszałamiająca wydajność 74lm/W (ta nowa wersja) w 2015 roku to jakaś kpina. Niewiele mniej mam w świetlówce kompaktowej (12w 720lm). Gdzie te żarówy o wydajności 100 lm/W? CREE niby taki lider a ssie tak samo jak philipsy czy osramy.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Niestety cały czas najtaniej wychodzi używanie świetlówek...
Atak_Snajpera
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 13:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Atak_Snajpera »

Teraz widzę dlaczego nikomu się nie kwapi aby wymieniać uliczne lampy sodowe na te z ledowymi oprawami. Nawet 100 lm/w to jest za mało aby to miało jakiś większy sens. Sodówki dochodzą nawet do 170 lm/W. Tak jakość światła jest słaba ale na ulicę nadal wystarczająca.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

TB Energy sprzedaje u nas fajne żarówki z radiatorami, czasami można trafić w promocji za 20zł 12W. Paradoksalnie brandowana chińszczyzna jest solidniejsza niż firmowe produkty :roll:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Najlepiej to zrobić "żarówkę" samemu. Ja robię głównie swoje produkty z gotowców, zmieniając radiatory. Emos w wersji 23W wrzucam na 3 sztuki radiatorów z Core i5 i dopiero taki układ zapewnia odpowiednią temperaturę pracy. Do tego sterownik pozbawiony sylikonu itd.

Taki prosty zabieg i temperatura ledów spada z 98 st do 45 st. Żywotność z 2 lat wzrasta kilkukrotnie.
ILPT
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Przesada, mam już miernik z termoparą i mierzyłem temperaturę przy diodzie w żarówce 12W z aluminiowym radiatorem - 60 stopni.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

pegasus_sis pisze:Przesada, mam już miernik z termoparą i mierzyłem temperaturę przy diodzie w żarówce 12W z aluminiowym radiatorem - 60 stopni.
Zmierz temperatury ledów w produktach z biedronki, Pila czy Philipsa ;)

I pamiętaj że często te produkty mają MCPCB który ma nawet 5 st na W, czyli na ledzie może być dużo więcej.

W zeszłym tygodniu miałem pirometr używany w przemyśle i mierzyłem temperaturę cuda gdzie ledy były na PCB - 90 st. Produkty typu Pila czy Philips miały 85 st na radiatorze.

Trzeba też pamiętać że każdy produkt to inne temperatury i jak to już zostało zauważone - często Chińskie produkty no-name mają lepsze chłodzenie niż markowe, czyli takie klepane w Chinach i nadrukowywana nazwa.
ILPT
Atak_Snajpera
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 13:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Atak_Snajpera »

Ja odnoszę wrażenie że największy badziew to właśnie te znane marki sprzedają. Jak widze te wynalazki w kosmicznych cenach w castoramie i z efektywnością na poziomie dobrej świetlówki to odrazu śmiać mi się chce. Osram to w ogóle leci sobie w kulki bo zamiast lumenów ukrywa się za candelami.

IKEA również sprzedaje syf.

10 W i "aż" 600lm. Nie normalnie sukces! Świetlówka wysiada! ;)
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10266221/
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Ja pisałem o sensownej chińczyźnie, którą można wyłowić z morza chłamu. Nie jesteśmy skazani na samoróbki, tylko trzeba się naszukać ;)
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Ja kupiłem dwie takie i mogę polecić

http://www.gearbest.com/led-light-bulbs/pp_109938.html
Podłoże pod ledami aluminiowe, na kleju termo i opiera się w całości na radiatorze, żarówka dzięki temu szybko robi się ciepłaObrazek
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
Awatar użytkownika
breshnew
Posty: 58
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: breshnew »

Moi drodzy, ja niedawno nabyłem do domu Philipsy i Osramy, zmierzyłem pobory energii, zgadzają się. I dają się ściemniać.
Śmieszne pieniądze, parę dych za sztukę, a świeci to o niebo lepiej od wynalazków na 5050. Stara prawda nie rdzewieje - dobre rzeczy nie są za darmo.
W życiu już nie spojrzę na chiniole.
Breshnew
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Jaką temperaturę osiąga ta 18-watowa od Philipsa?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ