Czołówka do biegania (las, nieoświetlone bezdroża, teren)

Oświetlenie montowane na głowie
luzik
Posty: 279
Rejestracja: wtorek 15 paź 2013, 20:32
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: luzik »

Ja akurat nie biegam a moja potylica jest płaska więc na mój czerep pasuje jak ulał :mrgreen:
PiotrKornet
Posty: 10
Rejestracja: środa 08 sty 2014, 00:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post autor: PiotrKornet »

Jestem nowy na forum, więc witam!

Poszukuję czołówki do biegania w cenie do 100zł.
Właściwie to już zdecydowałem się na MACTRONIC HLS-K4 DIFFUSE
wszędzie piszą o nie dobrze(jako lekkiej typowo do biegania)
Tylko tu jest jakiś stary test, że niby się uchwyt wyrabia i przeskakuje jak szybko biegniesz:
http://www.4run.pl/czolowki-raport-porownawczy/
Pewnie to wada konkretnej sztuki. ma ktoś taką, słyszał ktoś o czymś takim?
Zastanawiam się nad bardziej uniwersalną, ale cięższą
MacTronic HLS-K1-PLUS 100
Podobno ludzie w niej biegają i jest dobrze.

Aha, ta jest niby nowa, ale cena podejrzana i "gwarancja" tylko 30 dni. To nie podróba?
http://allegro.pl/czolowka-silva-trail- ... 46097.html

Mam garść akumulatorków AA panasonic infinium 2100, ale gdzieś wcięło mi ładowarkę. Co tam jest teraz pod nie taniego, by się dobrze ładowały(lepiej na 4, ale jak na dwa sporo tańsza, to może być na dwa)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

PiotrKornet pisze:MACTRONIC HLS-K4 DIFFUSE
Stary model. Bez dyfuzora światło jest za wąskie, z dyfuzorem zasięg taki, że raczej do chodzenia niż biegania.
Ta Silva wydaje się być znacznie ciekawszą opcją i skłaniał bym się ku niej ew Fenix HL30.
PiotrKornet
Posty: 10
Rejestracja: środa 08 sty 2014, 00:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post autor: PiotrKornet »

Czyli ta silva to jest raczej oryginał?
Head
Posty: 2
Rejestracja: środa 08 sty 2014, 11:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Head »

Hej, jestem nowy i potrzebuje minimum pomocy :) Czytałem wiele jako "gość" na forum i widzę ze są tu ludzie którzy ogarniają temat :D :)
Otóż, szukam jak autor tematu czołoki w teren pieszo ale fajnie by było też coś pod rower.
Upatrzyłem sobie sparka SX5 lub Fenix HL30---> tu przekonuje mnie cena. Pytanie co móglibiście mi polecić, zeby świeciło dobrze w cenie rozsądnej, nie wiem czy warto mi płącić 250 za SX, bo czołówke będe używał rzadko... 10 razy w roku? Ale chce mieć coś ekonomicznie uzasadnionego--> dobre i nie za drogie.

Zaproponujecie coś? :wink:
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Head, nie patrz na cenę w ten sposób. Wg mnie na SX5 w neutralnym odcieniu warto dołożyć. Jeśli nie miałeś styczności z dobrymi latarkami LEDowymi to będziesz zszokowany ile takie małe coś na czole daje światła.
Head
Posty: 2
Rejestracja: środa 08 sty 2014, 11:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Head »

To się pewnie skuszę... :) Jeśli chodzi o dostępnośc i cenę to chyba w mhunt warto? Czy jakieś zagraniczny sklep polecicie z Sparkami?
PiotrKornet
Posty: 10
Rejestracja: środa 08 sty 2014, 00:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

.

Post autor: PiotrKornet »

Dziś dotarła do mnie Silva Trail Runner (jedynka, ale ta po liftingu, zamiast 80 ma 100lm, przynajmniej na opakowaniu). Na czołówkach się zbytnio nie znam, do tej pory miałem jakąś z Lidla(starszą, jedno diodową wersję), plus bawiłem się jakąś krowiastą markową na trzy/cztery baterie A4, ale nie pamiętam jaką. Ta z Lidla nie była zbyt wygodna do biegania, telepała się i zsuwała. Światła dawała dostateczną ilość, ale zbyt skupionego, średnio się z nią biegało.
Niestety spadł śnieg i nie mogę ocenić jak Silva oświetla normalne, bure podłoże w ciemnym lesie(na śniegu świeci wzorowo). Jeśli chodzi o ciemne podłoże, to świeciłem pod sporą wiatą i w dużym garażu, światła wystarczająco dla kogoś biegającego po ścieżkach leśnych i polach, dla maniaka pędzącego sprintem środkiem młodego zagajnika pewnie i 200lm to za mało:).
Przebiegłem się po lesie, ponad 8km Puszczą Białą po świeżym śniegu.
Czołówka jest wykonana bardzo dobrze, materiały wyglądają na wysokiej jakości.
LEKKA! dosłownie nie masz nic na głowie, nic nie ciąży, nic nie dynda. (To chyba najważniejsza cecha czołówki biegowej. Co z tego, że ma milion lumenów jak telepie się, ciąży i spada).
Pasek od środka ma takie gumowe coś, co trzyma głowę i się nie zsuwa. Czapki też się trzyma.
Sypał mokry śnieg, cała latarka ciągle w mokrej, marznącej brei, zero problemów. Guzik obsługuje się dobrze(podczas biegu, rękawiczki)
Kąt oświetlenia jest idealny, dwie diodki oświetlają boki, główna przód. Kąt nachylenia reguluje się bezstopniowo. Próbowałem trzech trybów, gdy padało mniej mogłem biec na średnim, ale jak zaczęło porządnie sypać i wiać w twarz włączyłem wysoki i było OK.

Na głowie prezentuje się skromnie, nie karykaturalnie. Nie wygląda się jak jakiś taktyczny maniak, czy inny inspektor gadżet. Miedzy innymi dlatego miałem opory przed tymi chińskimi światełkami, wyglądają jak jakieś rogi mech-jednorożców. Nie ma zbędnych opcji: zooma, kolorowych diodek(poza tymi do kontroli naładowania), jakichś stroboskopów, SOSów(może są, ale na szczęście nie w "głównym menu";) ) Prosty, solidny, markowy sprzęt typowo do spokojnego biegania leśnymi dróżkami. Zakładasz i w las:). Jak całonocne długie dystanse, to dwa paluszki do nerki i światła powinno starczyć do rana.

Byłem już zdecydowany na Mactronic HLS-K4 Diffuse. Któryś kolega wyżej zasugerował, że jej dyfuzor będzie zbyt rozpraszał światło. A ta Silva była akurat za 130zł, dobre recenzje(szczególnie angielskie z UK ebaya), to zaryzykowałem.

Takie pierwsze wrażenie na szybko, przepraszam za styl i błędy, jestem chronicznie niewyspany.
Wie ktoś czemu zmienili z 80lm na 100lm? Pewnie chwyt marketingowy, albo chińczykom skończyły się diody:)
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Z zupełnie innej beczki: mam opory przed bieganiem po ciemku w lesie :( Choć bardzo lubię za dnia, a do lasu mam jakieś 200m... Puls mi skacze o ponad 10 w górę, mam wrażenie, że zza każdego drzewa wyłania się dzik (łaziły już w tym roku po osiedlu) i rozpoczyna szarżę, każdemu cieniowi muszę się 2x przyjrzeć :) Nie masz stresa podczas biegania? Bo może powinienem się przełamać...

Pzdr.
M.
mauser66
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 20:35
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mauser66 »

Tak z doświadczenia..
ale nie biegania po lesie ...
ino z polowania na te leśne potwory zwane dzikami ,to jak usłyszą cwałującego ludzia to raczej same najpierw uciekną
Awatar użytkownika
lord_craven
Posty: 415
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:32
Lokalizacja: Leżajsk

Post autor: lord_craven »

mauser66 pisze:Tak z doświadczenia..
ale nie biegania po lesie ...
ino z polowania na te leśne potwory zwane dzikami ,to jak usłyszą cwałującego ludzia to raczej same najpierw uciekną
No chyba że jest to locha z młodymi ;)

PB NMSP :D
Mactroniki: HLS-K1 mod by ElSor, EPIC HLS-NL3, BPM-2SL Walle.
SF L2P mod by Greg i FandyFire UV-S5 mod by Dariusz70
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Mnie tam w nocy to i zając by pewnie o zawał serca przyprawił ;) Ale nie powiem: po dzisiejszym ślizganiu po ulicy z dużą tęsknotą w stronę lasu patrzę...

Pzdr.
M.
PiotrKornet
Posty: 10
Rejestracja: środa 08 sty 2014, 00:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post autor: PiotrKornet »

Dziki dzikami, przeważnie uciekną zanim zdążymy je zobaczyć. Gorzej ze zdziczałymi/puszczonymi luzem psami. I z ludźmi. Dobry gaz. Bieganie w takiej ciszy/ciemności... wspaniałe!
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Ja bym tak nie lekceważył dzików, dosyć poważnie poturbowały (a chyba poturbowała - Locha) mi psa podczas leśnego spaceru...
bazylson
Posty: 29
Rejestracja: sobota 09 mar 2013, 22:01
Lokalizacja: Polska

Post autor: bazylson »

Biegam sporo po lesie i polach i często po nocy. Na głowie mam Petzla Tikkę XP i przy 40lm nie było tak źle. Żadko kiedy spotykam dzika, bo chowają się od razu jak mnie usłyszą. Dziki i inne zwierzęta czują zapach ludzki i uciekają gdzie popadnie. Często chodze po lesie po zmroku, często sam, i jeżeli chcę podparzeć jakieś zwierzę, to muszę iść na niskim trybie, cichutko i skradać się i nawet wtedy cięzko dzika podejść. A jak są małe- to cóż lepiej nie wchodzić im w paradę :)
Obecnie zmodowałem sb petzla tikkę xp na xp-g2 i wypluwa teraz po odjęciu strat jakies 100lm z hakiem :wink: W boost światła jest mnóstwo. Uważam że przy 100lm mocy można już bardzo komfortowo biegać po lesie :razz:
ODPOWIEDZ