NITECORE Digicharger D4

...sprawy techniczne i organizacyjne dotyczące forum...propozycje, uwagi, wnioski, pochwały ;-)...etc
Awatar użytkownika
cpt.Nemo
Posty: 518
Rejestracja: sobota 08 lis 2014, 04:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cpt.Nemo »

michal1 pisze:Chodziło o to że testując sprawne ogniwa większym prądem pomiar będzie bardziej miarodajny pod kątem zastosowań latarkowych - dobrze mowie?
A nie mam pojęcia :)
Moja latarka bierze bliżej 3A, zatem dla niej testy prądem !A czy 0,5A to jedna tniutnia :)
Zachód pisze czasami, ze testowanie mniejszymi prądami rozładowania daje bardziej wiarygodne wyniki.
Pójdę w wolnej chwili poczytam co rzecze Wschód :)
Ja ekspertem nie jestem i sam czekam na umotywowaną wypowiedź któregoś z miejscowych elektroników czy wyścigowych elektryków :)


PS
poczytałem troszeczkę :)
http://wd4.narod.ru/dschli/index.htm

Co piszą mędrcy wschodni ?

"Параметры разряда

На рисунке показаны типовые разрядные характеристики Li-Ion аккумулятора емкостью 720 mAh
(взято из документа http://www.sony.com.cn/products/ed/battery/download.pdf).
Как видим, емкость аккумулятора измеряется при разряде до уровня 3V током 0,2С-1С.
Выбираем пороговое напряжение 3V и разрядный ток 200mA. Это немного больше чем 0,2С, зато проще вычислять емкость аккумулятора. С другой стороны, не хочется сильно повышать разрядный ток с вытекающими отсюда заботами об отводе тепла и падением напряжения на контактах и проводах."

Parametry rozładowania

Na rysunku pokazano typowe charakterystyki rozładowania akumulatora Li-Ion o pojemności 720 mAh ( zaczerpnięte z danych firmy Sony)

Ja widać pojemnośc akumulatora jest mierzona przy rozładowaniu do 3V prądem 0,2C-1C
Wybieramy progowe napięcie 3V i prąd rozładowania 200mA, to odrobinę więcej niż 0,2C, za to łatwiej wyliczyć pojemność akumulatora. Z drugiej strony, nie chcieliśmy silnie zwiększać prąd rozładowania w związku z pojawiającymi się z tej okazji kłopotami z odprowadzaniem ciepła i spadkiem napięcia na kontaktach i przewodach.


Z artykułu wynika że najważniejsza jest stabilność wybranego prądu rozładowania, jego wielkość nie ma znaczenia jeśli mieści się w założonych granicach 0.2-1C, a nawet większy prąd może powodować kłopoty z dokładnym pomiarem z racji różnych rosnących z jego wielkością problemów - grzanie, przewody, kontaky i straty na nich.
Pozdrawiam, Leszek
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

Apropo D4 - niby nie potrafi badać pojemności oraz rezystancji, ale z drugiej strony gdy wkładam akumulatorek widzę, jakie jest na nim napięcie. Czy to po części nie mówi o tym, jak pojemny jest akumulatorek (ile ma tego napięcia)? Możecie to wyjaśnić laikowi?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Nie wiem czy odgrzewanie takiego kotleta ma sens, ale jest pytanie bez odpowiedzi.
itcloud pisze:Apropo D4 - niby nie potrafi badać pojemności oraz rezystancji, ale z drugiej strony gdy wkładam akumulatorek widzę, jakie jest na nim napięcie. Czy to po części nie mówi o tym, jak pojemny jest akumulatorek (ile ma tego napięcia)? Możecie to wyjaśnić laikowi?


Napięcie i pojemność, to jak ciśnienie i objętość. Jak masz zalapniczkę i w niej gaz, to ten gaz ma tam takie samo ciśnienie jak w 11kg butli do kuchenki gazowej (propan-butan), a objętość, czyli jego ilość jest zgoła inna.

Tak samo malutka bateryjka w zegarku może mieć takie samo napięcie jak duża bateria R20, albo nawet napięcie większe (np. CR1620).

Tak, że napięcie nam tylko mówi o stanie naładowania baterii (ciśnieniu), nic nie mówi o tym ile prądu (a dokładniej ładunku) mieści się w tej baterii.

To tak mniej więcej dla laika, pewno nieścisłości się znajdą, jak w każdym uogólnieniu.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ