Pasta polerska

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Ja bym zamiast tego filcu wewnątrz dał dłuższą śrubę i coś sztywniejszego do docisku z góry po krawędzi reflektora (aby nie uszkodzić powierzchni refa) a potem najwyżej szlifować razem z tą podkładką.
Yogi_
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: Yogi_ »

endrju1 pisze:Ja bym zamiast tego filcu wewnątrz dał dłuższą śrubę i coś sztywniejszego do docisku z góry po krawędzi reflektora (aby nie uszkodzić powierzchni refa) a potem najwyżej szlifować razem z tą podkładką.
Problemem jest to, że nie skręcisz tak mocno, żeby nie hamowało samego reflektora po dotknięciu papierem.
Edytowane 20:15
Wymyśliłem coś takiego:
Obrazek
Tylko wymaga cięcia laserem, materiały cięte dostępne w firmach reklamowych, Przykład z mojego miasta:
http://www.reklama-ploter.pl/index.php? ... Itemid=115
Te korkowe (równie dobrze może być podkładka do ... :evil: ...) jako pierścienie centrujące, dolny 22x8, górny - śr. wewn x 8. Średnicę wewnętrzną lepiej jednak ustalić suwmiarką mierząc ø grubości śruby - będzie pasownie osadzone.
Sklejka 2-3 mm w sumie im grubsza tym lepiej, wymiar zewnętrzny taki jak potrzebujesz po oszlifowaniu, wewnętrzny jw. Poproś tylko aby brzegi sklejki były przypalone (podobnie jak na tym obrazku)
Obrazek
Szlifujesz trzymając w rękach - jak przypalone zacznie schodzić - masz wymiar.
Uff... długie :-)
Idę na... herbatkę :mrgreen:
Ostatnio zmieniony sobota 30 sty 2016, 00:20 przez Yogi_, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysiek
Yogi_
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: Yogi_ »

Podkładka od ... :evil: ... nie może być - ma 9cm.
Ostatnio zmieniony sobota 30 sty 2016, 00:20 przez Yogi_, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Fajne bo zatyka otwory przed syfem. Przesuwa cały projekt o przynajmniej tydzień, na dorobienie materiałow, ale warto. :mrgreen:
Dzięki za pomysł.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

piciex pisze:
Dodatkowe pytanie: znasz może w naszej okolicy jakiś sprawdzony zakład obróbki metali, który wykonuje pojedyńcze, indywidualne frezy? Potrzebuję zdjąć 0,7mm aluminium z zewnętrznej górnej krawędzi reflektora. Wolałbym żeby ktoś to robił pod moim bacznym okiem, żeby mi palucha i paprochów do środka nie wsadził. W internecie widzę tylko same masówki CNC i pewnie by się obalili śmiechem jak bym do nich zapukał z jednym frezem. :mrgreen:
A czemu chcesz akurat ref ruszać, nie ma miejsca żeby zrobić podtoczenie w głowicy latarki?
To już każdy tokarz zrobi i nie ma ryzyka że paprochy nalecą do refa.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Nie ma. A ref ma za to mnóstwo zbędnego "mięsa".
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

No to rzeczywiście pomysł Yogi najlepszy, sklejka musi być dość gruba 2-3 mm to stanowczo za mało. Możesz dać 1.5-2 cm i samemu wyciąć z naddatkiem jakąś wyrzynarką czy otwornicą, resztę zrobi tokarz.

Śrubę też najlepiej dać najgrubszą jaką się da, wtedy pewniej będzie siedzieć w uchwycie całość.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
piciex pisze:Nie ma. A ref ma za to mnóstwo zbędnego "mięsa".
A dużo tego "mięcha"?
Można by zamocować na sztywno do stołu, a potem CNC objechać wkoło.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Yogi_
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: Yogi_ »

Że tak skomasuję i trochę pomieszam czasowo odpowiedzi.
Pyra pisze:Witam
piciex napisał/a:
Nie ma. A ref ma za to mnóstwo zbędnego "mięsa".

A dużo tego "mięcha"?
Można by zamocować na sztywno do stołu, a potem CNC objechać wkoło.
0,7mm.
Z czego jest ten reflektor, jak grubą ma ściankę i jak mocno można go ścisnąć?
smokuxx1987 pisze:No to rzeczywiście pomysł Yogi najlepszy, sklejka musi być dość gruba 2-3 mm to stanowczo za mało. Możesz dać 1.5-2 cm i samemu wyciąć z naddatkiem jakąś wyrzynarką czy otwornicą, resztę zrobi tokarz.
Właśnie nie, ani tokarz ani obróbka w uchwycie wiertarki. Boję się,że przy takim montażu reflektor pod wpływem przyłożonej siły będzie się ślizgał po okładzinach - nie wiem jak to wytłumaczyć? Dlatego przypalona sklejka jako wskaźnik, a zbieranie naddatku z ręki.
Samodzielne wykonanie krążków ze sklejki i tektury (beermata - tektura z której wycina się podkładki pod szklanki) lub korka kosztuje przysłowiowe grosze - cięcie 100cm sklejki 3mm 6-7 zł plus materiał, więc łatwiejsze materiały powinny kosztować mniej. A nie zrobisz otwornicą elementów o dokładności 0,1mm - laserem to betka. Poza tym przy "pierścieniu" centrującym można pozwolić sobie na wymyślne kształty, aby jak najmniej dotykać wewnętrznej strony reflektora, np:
ObrazekObrazek
piciex napisał, że znajomego tokarza już nie ma. W dodatku większość tokarzy nie cierpi toczenia drewna na tokarkach do metalu. Natomiast toczenie reflektora bezpośrednio na tokarce jest możliwe ale upierdliwe bo trzeba wykonać przyrządy do uchwycenia reflektora z zewnątrz.
piciex mógłbyś podać wymiary reflektora? Wysokość, średnice - wewnętrzną, zewnętrzne na rancie oraz pod rantem i oczekiwaną po obróbce.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Pyra pisze:Witam
piciex pisze:Nie ma. A ref ma za to mnóstwo zbędnego "mięsa".
A dużo tego "mięcha"?
Można by zamocować na sztywno do stołu, a potem CNC objechać wkoło.

Pozdrawiam


Można by spokojnie, tylko wracamy do problemu braku frezarki CNC.
Ref jest ogromny i na tyle masywny, że jest wiele miejsc gdzie go można łapać. To jest ponad 150g aluminium.

Obrazek

Próg na końcu ma więcej mięsa niż potrzeba mi zdjąć.
Obrazek Obrazek
Ten próg na środku też mi przeszkadza, ale co do niego nie mam wymagań co do dokładności. Poprostu trzeba go zmniejszyć o plus minus trochę. :roll: Dlatego skupiam się na górnym.
Moja modyfikacja pomysłu Yogi_ego polegała by na tym, że sklejke bym dał od góry i od dołu + śruba na wylot ściskająca całość jak imadło, zamontowana na wkrętarce. Bez żadnych nakrętek, korków i innych materiałów niebezpiecznych w środku. ;-)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
piciex pisze:tylko wracamy do problemu braku frezarki CNC.
W dzisiejszych czasach łatwiej o CNC niż tokarza...

Jak się domyślam, chcesz zdjąć średnicę.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lampek »

piciex pisze:[Ten próg na środku też mi przeszkadza,
Właśnie za ten środkowy idzie ładnie złapać w uchwyt tokarki i zebrać zewnętrzny, a potem za zewnętrzny i zebrać środkowy. Jak widzę do zrobienia nawet na małej tokarce.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Pyra pisze:Jak się domyślam, chcesz zdjąć średnicę.

Dokładnie tak.
Brakuje tylko sprawdzonego rzemieślnika.
Lampek pisze:Właśnie za ten środkowy idzie ładnie złapać w uchwyt tokarki

Też mi się tak wydaje, że on może się przydać, dlatego go na razie nie ruszałem.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Myślałem że ref to parabola i wtedy był by problem ze złapaniem w uchwyt, ale z takimi ładnymi schodkami spokojnie Ci to zrobi jakiś tokarz.
Nie musi być nawet kto wie jak utalentowany, tylko zabezpiecz górną powierzchnię refa tą sklejką.

Popytaj na pobliskiej wsi o jakiegoś tokarza, starsze pokolenie nie ogłasza się na internetach więc prędzej znajdziesz pytając na wsi niż szukając w internecie.
grigorij00
Posty: 193
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: grigorij00 »

Witam, całkiem dobre właściwości polerskie ma popularna biała pasta termo przewodząca H
z firmy AG Termopasty ( to nie jest reklama)
Puki co wypróbowałem ją na aluminiowym radiatorze i na jakimś zmatowionym plastikowym szkiełku, więc materiały raczej miękkie ale efekt był przyzwoity.
Zdaję sobie sprawę że nie jest to typowa specjalna pasta polerska, ale jako ze wiele osób majsterkujących w elektronice ma ją "pod ręką" to można wypróbować.
ODPOWIEDZ