JetBeam JET-II Mk3 V2

...czyli nasze światełka okiem obiektywu... Tu chwalimy się naszymi latareczkami i wszystkim innym , co rozświetla nasze życie ;-)
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

BTW nie wgapiałem sie w swiatło co chwile. Szedłem w miejsce pomiarowe co 10 minut i odpalałem VB-16 i porównywałem. Oko ludzkie sie bardzo szybko adoptuje, starałem sie tego uniknąć. Na koniec poświeciłem około 80 metrów na biały obiekt. Mimo iż świecą latarnie nie ma idealnego mroku światła z VB-16 nie widziałem a z Jeta owszem. Z aparatem dłuższa zabawa na którą brak mi czasu i możliwosći. Syn grasuje... a ja sie bawię lampkami :oops:
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Hmm, wydaje mi sie, ze przyda sie kilka slow wyjasnienia.
Driverek jaki ma Lennin jak i ten ktory tworzymy komercyjnie(de facto to samo prawie) to nic innego jak klucz tranzystorowy (mosfet) ktory jest wlaczonys zeregowo z dioda LED, dodatkowo dochodzi tam jeszcze rezystorek pomiarowy w okolicach 0,1ohm-a.Driverek jaki zmajstrowalem Lenninowi sprawdza caly czas wartosc pradu(wartosc skuteczna) i nie dopuszcza by byla ona wieksza od 0,7A. Niemniej z pustego to i Salomon nie naleje.Obejrzyjcie charakterystki diod LED, te napieciowo-pradowe.Zeby miec na diodzie dlugo 1A czy 0,7A konieczny jest zazwyczaj step-up. Zazwyczaj te latarkowe produkuja 5V i owe 5V jest obciazane diodą, czaem prad jest kontrolowany, czasem leci tyle ile wydoli step-up.
gdyby dioda LED miala niskie Vf, mozna by ja zasilac z jednego li-iona i przez prawie caly czas mieli bysmy w high owe kontrolowane 0,7A. Niestety R2 wcale taka cudowna nie jest.
Obejrzyjcie sobie przykladowe charakterystyki, zrodlo:
ciekawy linek

Obrazek
Zeby dostac owe 700mA czy 1A w diode trzeba podac jej naprawde niemale napiecie-dlatego owe biny i Vf sa tak wazne.A R2 oficjalnego datasheeta nie ma, prawda? :mrgreen:


Dodajac step-upa mozemy w wiekszym zakresie stanu akumulatora uzyskac duzy prad w diode, ALE kosztem energii! Tracimy na przemianie energii, im gorsza przetwornica-tym wiecej. Gdyby dodac step-upa nie bylo by ekstremalnie niskiego LOW ktory wyniosl 2,8mA!!! Cos za cos. Mozna jeszcze skonstruowac driver ktory step-upa bedzie wlaczal tylko jak bedzie trzeba-ale to juz inna para kaloszy.
osobiscie wole miec energooszczedny driverek bez powalajacego amxa caly czas niz grzalke wysysajaca akkusy.Fajny efekt-ale nie na dlugo, a nie oszukujmy sie -w CR123 za wiele pradu to sie nie miesci :mrgreen:
Zawsze mozna poszukac jakiejs dobrej diodki z niskim Vf jesli to komus przeszkadza-wsadzamy ja do latary i mamy dluzszy czas -przy takim zasilaniu-duza jasnosc.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Arku- czy możesz porównać małą Romi z JetBeamem ? wielkości , chłodzenie...
cos mi bardzo nie pasuje- właśnie bawiłem się romi z wsadzoną lambdą i po 33minutach lampka jest gorąca, ale spokojnie da się wziąć do ręki- po tym czasie jest ssane z aku ok 1A prądu- to nie jest wiele- akus AW 14500.
Nie pasuje termika na maxa
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Pawle, nie mam czasu teraz uzbroic w cokolwiek Jeta.Jest rozebrany na czesci, bez leda, driverka, aktualnie wciaz mecze projekt plytki.Niestety dopiero ucze sie oblsugiwac program, nowe idee plytki dochodza-trwa to.
Sorki :cry:
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Może tajemnica tkwi w miedzianej tuleji? Nie wspominając o tym że posmarowałem gwinty miedzy częscia w której siedzi driver a refem i body pasta termo. Po doswiadczeniach z orginałem wynikalo że niewiele ciepła jest przekazywane na pozostałe elementy. Pasta dużo pomogła lampka równomiernie sie nagrzewa nie tylko częśc z driverem i diodą. :cool: Niby nic a działa.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

pawelsz pisze:Arku- czy możesz porównać małą Romi z JetBeamem ? wielkości , chłodzenie...
cos mi bardzo nie pasuje- właśnie bawiłem się romi z wsadzoną lambdą i po 33minutach lampka jest gorąca, ale spokojnie da się wziąć do ręki- po tym czasie jest ssane z aku ok 1A prądu- to nie jest wiele- akus AW 14500.
Nie pasuje termika na maxa

Pawle, jak czas pozwoli wszystko sprawdze, anwet zważę latareczki na dokladnej wadze-mam taka w pracy.
Co do "1A to niewiele" mam inne zdanie, hehe.Wg. mnie 1A z 14500 to bardzo dużo :mrgreen: .Pewnie ponad 3,6Wh(watogodziny)....
Też mam Romiego z lambdą, czas pozwoli-obadam.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

czas- odwieczny problem
racja z prądem leży pośrodku - mierzę w trybie najmocniejszym, bo wtedy wychodzą słabości światełka oraz zasilania, nie uważam , żeby 1A to było dużo- dla 14500- jak będzie miała być mini świeczka to pewnie tak, ale mówimy o osiągach i ich utrzymaniu w czasie.
Czy dla 18650 1A to dużo ? zmienia się czas działania nic więcej , no i termika, a ja osobiście high używam rzadko, ale wolę mieć, niż żałować, że nie mam, ponieważ wtedy gdy tego potrzebuję (a nie jest to tak rzadko, ale na krótko) to ma być high a nie zamartwianie się w "o ile skrócę czas życia diody" - sorka- policzcie to kiedyś ile używacie w roku latarki i ile w trybie high, jakoś te słynne 50.000h życia diody ładnie brzmi- jeśli to miałoby być oświetlenie w domu/biurze, ale nie w latarce- czysty chwyt marketingowy.
Pomierzę na dniach małego romiego z lambdą i jego jasność w skali czasu- może jutro jak się uda, i tak miałem taki zamiar- ot fun- na razie wiem, że po pracy przez 33min jest gorący, ale wszystko działa poprawnie.
ps
oringi nieźle się smaruje wd-40
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Śmiech mnie ogarnia jak zobaczyłem tą aukcje. http://www.allegro.pl/item331124345.html Czy te fotki wam nic nie mówią? I pawelsz nikt mnie sie nie pytal czy może. Hehehe
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

pytał, czy nie- nieładnie, zawsze możesz napisać do gościa, że nieładnie.
A jeśli nie dał swoich fotek, to raczej tego nie ma - czas dostawy 10dni roboczych też coś mówi
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Mały test ile wytrzyma Jet odpalony w LOW miałem ochote zrobić. Runtime hm.....

Po 24 godzinach świecenia spadek napiecia na aku z 4.20V na 4.11V zanotowałem i dałem sobie spokój :mrgreen:
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Nie poddawaj sie, co tam, moze tylko miesiac albo dwa polezy nieuzywana, w imie nauki :mrgreen:
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

im niższe napięcie tym spadek będzie szybszy bo pojemność maleje
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

night_82, Ciekawe stwierdzenie ale po 44 h mam 4.03V na akusie. Nie wiem czy dalej testować bo z prostych obliczeń wynika że to jeszcze 10-12dni zajmie zanim PCB w Li-Ionie odetnie zasilanie :|
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

night_82 pisze:im niższe napięcie tym spadek będzie szybszy bo pojemność maleje
Moim zdaniem nie.Pojemnosc jakos w tym powiazaniu nie ma do nic do szybkosci spadku, a nawet w miare rozladowywania napiecie na li-ionie bedzie malalo a co za tym idzie diodka bedzie pobierala mniej pradu, zobacz sam na charakterystyki...ile bierze przy 4,2V a ile przy np. 3,6V
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

a nawet w miare rozladowywania napiecie na li-ionie bedzie malalo a co za tym idzie diodka bedzie pobierala mniej pradu
Hihi Arku - masz rację, ale nie do końca - przy tym driverze tak, ale nie przy tym z Deree- właśnie mierzę, macam i ichni driver cudo dla mnie- full constant- spada V rośnie ssane A- bajer, ale to na spokojnie trza opisać :D
ODPOWIEDZ