Wymiana matrycy w laptopie

....nie pasujące gdzie indziej...
kPietrzak
Posty: 26
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Wymiana matrycy w laptopie

Post autor: kPietrzak »

Witam po dluzszej przerwie

Przychodze z problemem:
Niedawno zdeptalem laptop i pekl mi ten plastik na ekranie. Dotknalem pekniecie i pojawilo sie pare martwicyh linii w pionie i poziomie od pekniecia plastiku do gory i w lewo.

Przed chwila chcialem przestawic laptop i dostknalem za ekran. Teraz mam pol ekranu w martwych liniach. Przyszedl czas na wymiane matrycy.

Znalazlem takie cos:
http://allegro.pl/matryca-17-3-led-lp17 ... 18176.html

Matryca uzywana, tania.
U mnie jest pekniety plastik na ekranie i mam mnostwo martwicyh linii. Czy ta matryca rozwiaze prolem? Nie wiem czy w tym zestawie bedzie ta oslonka plastikowa czy nie.

Chcialbym to wymienic sam, aby zaoszczedzic na serwisie. Da rade to wykonac w domowych warunkach?
Ostatnio zmieniony wtorek 19 mar 2013, 07:08 przez kPietrzak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

kPietrzak, nie możesz pisać bardziej po polsku?
Pokaż foto, bo trudno Cię zrozumieć.
Twoja matryca ma identyczny symbol? Też LED?
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

wymianę matrycy idzie zrobić w domowych warunkach bez problemu. Musisz mieć pewność że będzie pasować.. (do jednego modelu laptopa bywały różne modele ekranów)

Na przykładzie lenovo:
http://www.lenovoservicetraining.com/ion/

(są filmiki jak to robić)
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Po pierwsze - kolejny post składający się z takiej ilości błędów i wyników niechlujstwa poleci prosto do kosza.

Po drugie - tak, da się bez większego problemu wymienić matrycę w domowych warunkach.
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Pamiętaj też że 95% matryc tego typu "B" to tak naprawdę chłam z odciskami, rysami, martwymi pikselami które tylko denerwują przy codziennej pracy.
ILPT
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Dokładnie to odrzuty produkcyjne lub matryce zdemontowane z uszkodzonych sprzętów także nie polecam takich .
elektroda.pl
kPietrzak
Posty: 26
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kPietrzak »

Hej.

Jak się domyślam chodzi Wam o "krzaczki". Na codzień ich nie używam w pisownii na komputerze, ale OK. Nie ma problemu - to ja tutaj jestem gościem i mogę się dostosować.

Do rzeczy:
Zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Mam połamaną osłonkę plastikową i mnóstwo martwych linii - które zrobiły się gdy dotknąłem palcem ekranu.

Wiem, że niektóre matryce jak się kupuje, to sa od razu z całą obudową - klala z zawiasami. Ta z allegro raczej takan ie będzie i będę musiał sam przełożyć ekran, zgadza się?

Co do jej jakości - na pewno bedzie lepsza od tego co mam teraz, a zależy mi, aby to zrobić jak najtaniej.

Co o tym myślicie? Mogę kupić taka matryce w przyszlym tygodniu i zając się zmianą pod okiem forumowiczów.

PS: laptop Acer 7739G - rzadki model - nie ma go nalistach, ale zdaje się, że bardzo podobny do 7738 i 7738G. Mogę spisać reszte fanych technicznych - które jakie będą istotne?

EDIT: Zdaje się, że dane mogę uzyskać programem EVEREST. Spisać cosś z opakowania laptopa czy jego danych technicznych?
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

Zobacz na video jak się demontuje matrycę. Zdemontuj. Spisz jej numerki z tyłu i takiej szukaj..
kPietrzak
Posty: 26
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kPietrzak »

A sprzedawca na allegro zapewniał o uniwersalności matryc ;) To jak to jest?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Matryce są uniwersalne pod warunkiem że mają tą samą ilość pinów w złączu bo bywają różne - niektóre matryce mają zintegrowaną wiązkę także najlepiej zdemontować i sprawdzić jaka jest tam fizycznie.

Różnice wynikają też ze względu na podświetlanie , są matryce LED i z klasycznymi świetlówkami CCFL (wtedy masz inwerter zaraz pod matrycą w klapie)

Wymiana jest prosta , czasem trzeba jednak zdemontować całą klapę , w tym Acerze o ile pamiętam wystarczy zdemontować ramkę w klapie.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Flora
Posty: 221
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 13:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Flora »

kPietrzak pisze:A sprzedawca na allegro zapewniał o uniwersalności matryc To jak to jest?
krzycho123 pisze:Matryce są uniwersalne pod warunkiem że mają tą samą ilość pinów w złączu bo bywają różne
Matryce mimo posiadania tej samej ilości pinów w złączu mogą posiadać zupełnie różne parametry takie jak chociażby rozdzielczość czy obsługiwana głębia kolorów. Złącza są standaryzowane jedynie pod względem przesyłanych sygnałów LVDS. Do podświetlenia jest zazwyczaj osobna wiązka, więc również na to należy zwrócić uwagę. Ważne są również fizyczne wymiary matrycy (nie przekątna ekranu) oraz miejsca i sposób mocowania.

Najlepiej sprawdzić oznaczenia aktualnej matrycy i na tej podstawie poszukać 'kompatybilnej'.
kPietrzak
Posty: 26
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kPietrzak »

OK. Dziękuję za informację.
Matrycy i tak nie kupię szybciej niż w przyszłym tygodniu, więc póki co wstrzymam się z demontażem.

PS: Jak to jest z tą osłonką plastikową? Czy jak kupię nową matryce to bedzie nowa osłonka? Martwe linie pojawily się przez tą złamaną osłonkę właśnie - po zdeptaniu laptopa ekran działał, a działać przestał dopiero jak zacząłem ugniatać go palcami w okolicy pęknięcia.
Awatar użytkownika
Flora
Posty: 221
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 13:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Flora »

Osłona jest elementem obudowy, a nie częścią matrycy. Uciskanie obudowy oddziaływało na samą matrycę, co spowodowało jej dalsze uszkodzenia. Matryce są zabezpieczane aluminiowymi ramkami, które służą również do montażu.
kPietrzak
Posty: 26
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kPietrzak »

Mhm. Dzowniłem właśnie do jednego z sprzedawców z allegro - mają do sprzedania Acera 7736 na części. Muszę jednak zdemontowac ramkę z matrycy, aby spisac numery i zobaczyć czy będzie pasować.

Choć w sumie to nie mam pewności, czy osłonka plastikowa na matrycy jest połamana czy to może jednak uszkodzenie samej matrycy. Na zgaszonym ekranie nie widać śladu pęknięcia.

Gdzie i na jakie hasło mogę ew. szukać samej osłonki ew. calej klapy?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Kolego , jaka osłonka ?

Masz klapę która składa się z dwóch elementów , tyłu i przedniej ramki która maskuje matrycę , pomiędzy nimi jest matryca .

Jeśli klapa nie jest popękana to nie musisz jej wymieniać , wymieniasz tylko matrycę która jak widać na Twoich foto jest poprostu popękana.
elektroda.pl
ODPOWIEDZ