win8 32 czy 64bit

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

win8 32 czy 64bit

Post autor: Zbychur »

Problem trochę nie światełkowy.

Ze względu na to, że siedzę z gipsem na nodze w domu jest czas na pewne zaległe sprawy. Przyszła pora na odświeżenie laptopa, obecnie chodzi na win7 64bit, bo taki był fabrycznie. Sytemu nie ruszałem od nowości czyli jakieś 4 lata, a więc najwyższa pora na zmiany bo komp zaczyna coraz bardziej mulić i nie nadążam z konserwacjami i czyszczeniem rejestru.

Lapek to żaden demon szybkości ale daje rady, konkretnie AMD Athlon dual-core m300 2.0GHz i 4GB RAM. Mam okazje po bardzo atrakcyjnej cenie kupić win8 z licencją 32 lub 64 do wyboru, nawet wersję Enterprise (co raczej w warunkach domowych też nie znajdzie zastosowania).
Tu właśnie pojawia się mój problem. Zastanawiam się czy ma sens instalować wersję 64Bit, bo w zasadzie zyskam tylko 0,5 GB ramu, które i tak mogę zamontować patchem do 32bitowej wersji a rdzenie i tak tylko są dwa. Zainstalowałem na razie na drugiej partycji do testów wersję 64bit i szczerze mówiąc wydaje się być dużo lżejsza od win7. Przede wszystkim zauważyłem, że laptop się nie unosi nad stołem z powodu wentylatora od procka jak to ma miejsce, od samego początku, przy siódemce, a jakoś zawsze zdawało mi się że 32bitowe wersje chodziły lepiej na dwurdzeniowcach, ale może to moje złudzenie.

Czy są jakieś sensowne przesłanki, żeby pakować się w 64Bit?
MaciekB
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2012, 10:43
Lokalizacja: Otwock

Post autor: MaciekB »

Ja po pierwsze bym się zastanowił czy watro inwestować w 8. Jeśli system stoi od 4 lat, to zwykły reinstall 7 znacząco odświeży kompa.

Jeśli jednak chcesz 8 to bierz 64bit, nawet nie ma się nad czym zastanawiać. Chyba, że wersja 32 jest sporo tańsza.
opk
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 26 lut 2013, 08:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: opk »

Uważam że nie warto się zastanawiać nad wersją 32 bitową. Firmy produkują systemy operacyjne wspierające 32 bity wyłącznie ze względu na kompatybilność ze starczymi komputerami.

Z punktu widzenia prędkości i stabilności pracy, znaczenie będą miały wyłącznie prawidłowe sterowniki, nie wersja systemu.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Cena jednakowa, czy to 32 czy 64bit, czy Pro czy Enterprise. Nie wiem skąd to koleś ma ale jest to połowa ceny win7 home premium.

edit

Sorki miedzy Profesinal a Enterprise jest 50zł różnicy
Ostatnio zmieniony wtorek 19 mar 2013, 11:23 przez Zbychur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Flora
Posty: 221
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 13:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Flora »

Jeżeli korzystasz z oprogramowania profesjonalnego to najczęściej dostępne są wersje 64-bitowe, które znacznie lepiej wykorzystują możliwości procesora. Już sam system powinien pracować odrobinę wydajniej. W środowisku 64-bitowym można uruchomić aplikacje 32-bitowe - w drugą stronę już to nie działa. Są oczywiście przypadki szczególne, kiedy oprogramowanie 32-bitowe ma problemy z poprawną pracą w środowisku 64-bitowym, ale jest tego bardzo mało. Osobiście polecałbym Ci system 64-bitowy jako wydajniejszy i bardziej elastyczny.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

MaciekB pisze:Ja po pierwsze bym się zastanowił czy watro inwestować w 8
Za kilka miesięcy przymierzam się do nowego sprzętu, więc wezmę gołego lub z linuxem, bo Windowsa już będę miał w dobrej cenie, zawsze kilka zł na nowe światełko :mrgreen:
MaciekB
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2012, 10:43
Lokalizacja: Otwock

Post autor: MaciekB »

To w takim razie tym bardziej bierz wersję Professional 64bit.

Instalowanie 32bit to trochę cofanie się krok do tyłu.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

A ja radzę najpierw u kogoś zobaczyć W8 przed kupnem, bo kilka tygodni temu pomagałem znajomemu z kupnem laptopa i fabrycznie każdy nowy teraz ma W8 bez możliwości wzięcia czystego (przynajmniej w MM), bo może cie spotkać nie miłe zaskoczenie.

Pomijając fakt że jest to strasznie nieintuicyjny system (żeby mieć coś na kształt standardowego paska trzeba zainstalować zewnętrzny program), do tego straszna integracja usług z siecią i jakimś dziwnym marketem. Kończąc na tym że za kilka miesięcy wejdą aktualizacje które dadzą możliwość inwigilacji użytkowników (poszukać w google) np. oglądasz film/słuchach muzyki nie masz na niego licencji zostaje zablokowany,
dostęp do kamerki internetowej bez wiedzy i zgody użytkownika (już nie pamiętam w jakim celu), takich kwiatków jest więcej.

Zresztą zrób jak uważasz ale ja jutro jadę instalować W7 u tego znajomego zanim wyrzucić sprzęt przez okno.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Rysiu_01_92 pisze:A ja radzę najpierw u kogoś zobaczyć W8 przed kupnem
Mam zainstalowany w ramach testu i pracuję na nim od tygodnia.
Rysiu_01_92 pisze:Pomijając fakt że jest to strasznie nieintuicyjny system (żeby mieć coś na kształt standardowego paska trzeba zainstalować zewnętrzny program)
Mam już standardowy wygląd win7 i pasek ze startem, jak również przejście do oryginalnego interfejsu win8, bo tam mi odpowiada przeglądarka na całym ekranie ze względu na moje 15" w lapku. Faktem jest że to chora polityka microsoftu, na siłę uszczęśliwiająca ludzi nowym design'em, sami zmuszają do używania pirackich patchy.
Szczerze mówiąc najbardziej mnie kusi cena systemu, oryginał z nietkniętą naklejką licencyjną. 140zł za Pro, do sprzętu trzeba czasem dorzucić nawet 350zł za 7 home premium.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Skoro na win7 wentylator w kompie szaleje to jest to wina zasyfionego systemu. Na starym kompie wielkich i ogromnych różnic brak, a to że teraz system na drugiej partycji śmiga jak trzeba to tylko dlatego że jest postawiony na nowo. Wystarczy na nowo postawić 7 + SP + przedmuchać kompa powietrzem i po wszystkim.

W8 widziałem w akcji i wyglądało to mniej więcej tak, jak przesiadka z XP na dosa (bez urady dla dosa).
ILPT
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

Zostań na 7demce 8mka to szajs niemiłosierny, a jak chcesz się pobawić z nudów walnij sobie jakiegoś linuxa tylko zacznij od kde :P
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

Rozumiem, że opinie kolegów w stylu nie intuicyjny szajs itp są poparte własną pracą z tym systemem trwającą dłużej niż 2h, a nie tym co ktoś powiedział albo napisał na jakimś forum.
Co dy wyboru systemu 32- czy 64- bity to biorąc pod uwagę, że masz 4GB RAM-u to wybór "musi" paść na wersje 64bity.
Co do samego systemu korzystam z wersji pro od ok.2 miesięcy na własne życzenie (po prezentacji systemu na mojej uczelni postanowiłem sobie go zainstalować bo jako student mam prawo do darmowej 2 letniej licencji) faktycznie z początku nie wiedziałem co do czego ale po 2-3 dniach się przestawiłem i teraz nie widzę sensu wracania do 7. Komputer pracuje wyraźnie szybciej (mimo swojego wieku i słabych podzespołów 2x1.73GHz T2370, 3GB RAM i jakaś zintegrowana grafika) wszystkie programy których używałem do tej pory działają bez problemu ze sterownikami do sprzętu nie ma problemu większość jest zawarta w systemie a czego nie ma to się instaluje od visty albo 7 i działa. Do wygląda da się przyzwyczaić system wygląda tak, a nie inaczej dlatego, że ma tak samo wyglądać na komputerze telefonie i tablecie co pociągnęło za sobą konieczność zlikwidowania starego paska startu, a zastąpienie go aktywnymi rogami/bokami ekranu.
Generalnie ja ten system oceniam pozytywnie i nie zamierzam wracać jak na razie do win7.
A na koniec ciekawostka win 8 potrafi sam emulowac napęd i otwierać obrazy płyt co mnie osobiście bardzo cieszy i często się przydaje. Pozdrawiam
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

A jakie przewagi ma Win8 nad 7, jeśli nie mamy ekranu dotykowego i nie jesteśmy fanami "chmury"?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

-Szybsze działanie ("usypianie schowanych" aplikacji które jeśli nie sa otwarte prze 5 sekund zwalniają zasoby procesora)
-Szybkie przechodzenie miedzy wcześniej uruchomionymi aplikacjami (przez przejechanie palcem od lewej strony do środka touchpada
- mniejsze wykorzystanie zasobów komputera przez co dłużej komputer pracuje na bateri
To tak na szybko z tego co najczęściej wykorzystuje jest jeszcze bardzo dobry tryb zgodności ale było to też w poprzednich systemach
Co do chmury to nie korzystam z SkyDrive tylko z Google Drive bo jest lepszy dotykowego ekranu też nie mam.
Proszę mnie też źle nie zrozumieć, że jestem wielkim fanem nowego windowa i wszystko co było przed nim to zło i trzeba od tego uciekać, bo tak nie jest stwierdzam tylko, że ten system jest w moim odczuciu równie dobry, a miejscami nawet lepszy niż jego poprzednik co nie zmienia faktu że gdybym miał iść do sklepu i kupić system to bym tego nie zrobił mając oryginalną 7.
Co do poprzedniego postu to opisałem w nim moje własne spostrzeżenia jakie mam po 2 miesięcznej pracy z nim, a nie na podstawie tego co gdies przeczytałem albo ktoś mi powiedział. Zauważyłem tez, że najbardziej na nowego windowsa narzekają Ci którzy widzieli go tylko w sklepie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

macgap90 pisze:Rozumiem, że opinie kolegów w stylu nie intuicyjny szajs itp są poparte własną pracą z tym systemem trwającą dłużej niż 2h, a nie tym co ktoś powiedział albo napisał na jakimś forum.
Moim zdaniem microsoft powinien się cofnąć i najpierw dopracować 7demke, ale wszystko po XP to jeden wielki marketingowy bubel chyba chodzi aby na siłę wydawać nowe wersje i nie męczyć się z poprawkami starych tylko szybko je porzucać. Nie ważne czy jest dopracowane czy nie ważne abyś poleciał i wydał kolejne pieniądze.
A stare porzekadło mówi że co 2gi wydany windows jest dobry:P i coś w tym jest.
Na lapka win7 na jakieś touche to można wgrać win8
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
ODPOWIEDZ