Balansowanie zabezpieczonego pakietu 2x18650

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Awatar użytkownika
Zee
Posty: 44
Rejestracja: niedziela 05 maja 2013, 12:15
Lokalizacja: Cz-wa

Balansowanie zabezpieczonego pakietu 2x18650

Post autor: Zee »

Witam,
Jest to mój pierwszy post, więc na początku pragnę przywitać wszystkich Forumowiczów :)

Informacje zawarte na forum i mnóstwo światełek DIY skłoniły mnie do wykonania własnej lampki. Napotkałem jednak następujący problem z akumulatorem.
Planuję budowę pakietu 2S1P z ogniw Panasonic NCR18650B. Pakiet będzie wykorzystywany do różnych celów, od zasilania lampki rowerowej, do zasilania przenośnego sprzętu grającego. Ze względu na dość wysoką cenę tych ogniw, jak i bezpieczeństwo postanowiłem je zabezpieczyć modułem PCM-Li02S3-074 Zrezygnowałem z ogniw protected po wypowiedzi użytkownika greg (pozwolę sobie zacytować) Ogniwa pojedynczo zabezpieczone nie nadają się do budowy pakietu. Od tego są standardowe ogniwa przemysłowe i dedykowane kontrolery pakietów. Posiadam ładowarkę SkyRC iMAX B6AC z balanserem i chciałbym balansować pakiet aby wydłużyć życie NCR'ów. Moje pytanie jest następujące: Jak wyprowadzić przewody do balansera z zabezpieczonego pakietu? Główne przewody pakietu + i - wiadomo od ładowarki do punktów lutowniczych P+ i P- układu zabezpieczającego. A balanser? Pomijając układ zabezpieczający, bezpośrednio do ogniw, czy do punktów P+ i P- oraz wspólnego dla obu ogniw punktu BM?
Większość pakietów 2S1P złożonych z ogniw 18650 nie posiada złącza balansera, podobno nie jest to konieczne przy tak małej liczbie ogniw, dlatego nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie i postanowiłem założyć nowy temat :-)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Rozumiem, że chcesz te ogniwa połączyć równolegle, albo coś źle rozumiem, wtedy nie potrzeba balansowania, bo według mojej wiedzy (ubogiej w tym temacie co prawda) wynika, że same się zbalansują.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zbychur pisze:Rozumiem, że chcesz te ogniwa połączyć równolegle, albo coś źle rozumiem, wtedy nie potrzeba balansowania, bo według mojej wiedzy (ubogiej w tym temacie co prawda) wynika, że same się zbalansują.
Chyba jednak koledze chodzi o szerogowo dwa ogniwa (2S). Takie ma też zabezpieczenie z Bto.

Niestety nie wiem czy można ładować ten pakiet tak jak by tego zabezpieczenia nie było, ale ktoś na pewno wie ;)

Widziałeś ten "kalkulator" łączenia pakietów?. Jak dokładniej z iMaxem to nie wiem ;)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Zee pisze:2S1P
ok. moja pomyłka :oops: źle odczytałem.
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

Żeby balansować ogniwa przy ładowaniu ładowarka musi wiedzieć jakie napięcie jest na każdym z nich. Więc pierwsze ogniwo masz miedzy - i BM(+), a drugie BM (-) i + i z tego by wynikało że te 3pkt trzeba wyprowadzić do ładowarki ale co i jak dokładnie to niech się wypowiedzą posiadacze tej ładowarki, bo się jeszcze takiej nie dorobiłem :)
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Miałem podobne pytanie do bto, odnośnie układu zabezpieczającego z wbudowanym balanserem i używaniem zewnętrznego balansera.

Odpowiedź z BTO:
Rozwiązanie wskazane przez pana jest możliwe.
Zewnętrzny balancing jest lepszy, ze w względu na dokładność ładowarki i jej moc (szybszy będzie).
Wyprowadzenia muszą być tak zrobione jak pokazał pan w załączniku.
Wysłałem ten schemat:
Obrazek
Awatar użytkownika
Zee
Posty: 44
Rejestracja: niedziela 05 maja 2013, 12:15
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: Zee »

marmez kalkulator widziałem. Jeśli chodzi o podłączenie balansera do "gołych" ogniw (bez żadnych układów zabezpieczających) to wiem jak to podłączyć. Natomiast nie wiem jak podłączyć balanser do pakietu z zabezpieczeniem. :cry:

macgap90 Dokładnie o takie podłączenie mi chodziło, myślę że powinno być ok. Pokrywało by się to z odpowiedzią z BTO dla użytkownika tOmki. Może wypowie się ktoś kto jest w 100% pewny, nie chciałbym zniszczyć ładowarki i ogniw :wink:
ODPOWIEDZ