Jak zmierzyć natężenie światła

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Jak zmierzyć natężenie światła

Post autor: pralat »

Witam,

ostatnio testowałem oddawanie ciepła w latarkach i zastanawiam się, czy dioda przegrzewa się w nich, czy nie. Chciałem ocenić to na podstawie jasności, która powinna spadać ze wzrostem temperatury. Nie mam jednak specjalnego sprzętu, czy domowymi sposobami można to zrobić? Np. aparatem fotograficznym?
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

zmiany rzędu 20% aparatem da radę, ale w dobrej latarce to raczej nic nie zauważysz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

pralat pisze:zastanawiam się, czy dioda przegrzewa się w nich, czy nie. Chciałem ocenić to na podstawie jasności, która powinna spadać ze wzrostem temperatury.
A kiedy będziesz wiedział, że dioda się przegrzewa?
No aparatem można teoretycznie gdy ma się tryb manualny. Wtedy odczytując wartości z histogramu widać expozycję i można ją porównać ze sobą. W wielu telefonach nowej generacji czujnik światła regulujący moc podświetlania LCDka może posłużyć jako prosty luxomierz.
Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: pralat »

fxxx pisze:ale w dobrej latarce to raczej nic nie zauważysz
Właśnie chcę ustalić, czy Roche F8 to dobra latarka :)
ElSor pisze:A kiedy będziesz wiedział, że dioda się przegrzewa?
To jest dobre pytanie; jeszcze nie wiem, ale na pewno ktoś wie jaki spadek oznacza jaką temperaturę :)

Pomysł z aplikacją światłomierza na telefon jest dobry - zainstalowałem sobie takie coś. Nie wiadomo oczywiście jak się ma pokazywana ilość luksów do rzeczywistości, ale to bez znaczenia - ważne są zmiany tej wartości.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

To jest dobre pytanie; jeszcze nie wiem, ale na pewno ktoś wie jaki spadek oznacza jaką temperaturę :)
Tylko, że najważniejsza jest temperatura struktury a ona zmienia się o kilkadziesiąt stopni w przeciągu sekundy od włączenia LEDa prądem nominalnym. Na XM-Lu przylutowanym do miedzi przy 5A temperatura wzrosła o ok 60 stopni w czasie 12 sekund a raczej nie będziesz w stanie zarejestrować ilości światła w tak szybkim czasie po podaniu zasilania by określić jakie natężenie jest tym wyjściowym do obliczeń/rozważań.
Obrazek
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Domowymi sposobami możesz zmierzyć czujnikiem światła w telefonie z androidem i dowolną aplikacją pokazującą odczyt z czujnika. Aby obniżyć czułość przykrywasz go ciemną folią.
My flashlight is smaller than yours...
krudnik
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 22:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zmierzyć natężenie światła

Post autor: krudnik »

pralat pisze:Witam,

ostatnio testowałem oddawanie ciepła w latarkach i zastanawiam się, czy dioda przegrzewa się w nich, czy nie. Chciałem ocenić to na podstawie jasności, która powinna spadać ze wzrostem temperatury. Nie mam jednak specjalnego sprzętu, czy domowymi sposobami można to zrobić? Np. aparatem fotograficznym?
Wydaje mi się, że popełniasz błąd w założeniach. Znacznie prościej jest mierzyć napięcie na diodzie, które dość liniowo spada ze wzrostem temperatury złącza (oczywiście mówimy o zasilaniu źródłem prądowym).
Są to pojedyncze mV na stopień. Przydatny byłby trochę lepszy miernik bo 3V (mniej więcej napięcie na diodzie) już wymaga ustawienia zakresu 20V, a wtedy typowe mierniki mają rodzielczość 10mV.
Ewentualnie można jakoś przesunąć wynik, albo podzielić napięcie przez 2.
Natomiast jeśli chcesz mierzyć gotowe latarki, to jest problem, bo jeśli dana latarka nie ma naprawdę dobrego drivera, to opisany wyżej efekt może spowodować wzrost prądu wraz ze wzrostem temperatury.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

krudnik pisze: Znacznie prościej jest mierzyć napięcie na diodzie, które dość liniowo spada ze wzrostem temperatury złącza (oczywiście mówimy o zasilaniu źródłem prądowym).
Są to pojedyncze mV na stopień. Przydatny byłby trochę lepszy miernik bo 3V (mniej więcej napięcie na diodzie) już wymaga ustawienia zakresu 20V, a wtedy typowe mierniki mają rodzielczość 10mV.
A popatrz 2 posty wyżej - nie jest tak łatwo zmierzyć a tym bardziej miernikiem, który potrzebuje trochę czasu na podanie 1wszego odczytu. Większość mierników ma wskazanie max 4000 także zakres 4V wystarczy ale raczej i tak tylko do szacunkowych pomiarów napięcia przewodzenia ew do stwierdzenia wartości przyrostu temperatury na już ciepłej strukturze, bo sam początek charakterystyki temperatury w czasie zależny jest od prądu a także od podłoża i poprawności połączenia padu termalnego z podłożem. Nie zmierzysz żadnym multimetrem napięcia przewodzenia struktury o temperaturze pokojowej, chyba, że bardzo małych prądów a to że tak powiem nie jest interesujące dla nas w tym przypadku.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

http://ep.com.pl/files/4298.pdf myślę że można by było zmodyfikować ten układ do pomiaru złącza. Nie wiem tylko czy w przypadku diod led zmiany napięcia przewodzenia pod względem temperatury są równie (prawie) liniowe co w przypadku zwykłych diod krzemowych.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

joon pisze:http://ep.com.pl/files/4298.pdf myślę że można by było zmodyfikować ten układ do pomiaru złącza.
Niby można ale dla nas nadal będzie bezużyteczny, bo napięcie przewodzenia wzrośnie wraz ze wzrostem prądu a gdy wzrośnie prąd to i temperatura struktury ale nie będziemy w stanie podać konkretnej jej wartości.
Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: pralat »

Widzę, że sprawa nie jest trywialna. Zrezygnuję w takim razie tej operacji, bo wymagałoby to zbyt dużo zachodu. Po prostu przerobię Roche F8 tak, jak wg mnie powinna być zrobiona, włączę ją na MAX i zobaczę czy grzeje się lepiej niż przez przeróbką (mam pomiary, więc zauważę różnicę).

Dzięki panowie za odpowiedzi w temacie.
ODPOWIEDZ