Latarka uniwersalna EDC X1 | LED XM-L2 1050lm 3x XP-L 1800lm

czyli zakupy u grega...

Moderator: greg

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Tak, jest taka możliwość. Niestety oznacza to kompletny demontaż sprzętu na czynniki pierwsze, a co za tym idzie sporo pracy. Po szczegóły zapraszam na mail bądź PW.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
daken
Posty: 20
Rejestracja: piątek 13 sty 2012, 21:33
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: daken »

Witam
Dałem do przerobienia u grega latarke L2P z dioda T5 4B na LED 3 x Nichia NVSW219C. Poprzednia dioda dawała białe neutralne światło i bardzo dobrze odwzorowała kolory w pomieszczeniach jak i w terenie, byłem z niej zadowolony ale jak zobaczyłem w akcji Nichia odnośnie odwzorowania kolorów to nie zamienił bym na inne ale to moje odczucie. Świeci trochę mniej biało przez to lepiej odwzorowuje kształt terenu. Jest szerzej i brzegi sa bardziej rozmyte co dla mnie jest plusem .
Po testach i ustawieniach trybów które mnie interesowały napotkałem jeden problem z stroboskopem 2Hz. Otóż po ustawieniu tego stroboskopu działa prawidłowo ale jak zmienię mu jasność to zamiast stroboskopu mam światło ciągłe i znowu muszę ponownie ustawić w to miejsce stroboskop 2Hz i świeci mi z mocą tą zmienioną. Tylko z tym stroboskopem tak sie dzieje z pozostałymi jest ok.
Mam pytanie do wszystkich którzy mają ten sterownik " sterownik programowalny extended v3.0 HE (High Efficiency) prąd maks. 4,2A" czy u was tez takie coś występuje być może coś nie tak ustawiam.
pozdrawiam
doc_struś
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 03 wrz 2013, 20:05
Lokalizacja: Poznań/Międzychód

Post autor: doc_struś »

Moje kilka słów na temat Solarforce L2 3x XP-L, od razu zastrzegam że celem tego postu nie jest szerzenie negatywnych opinii o latarce, taką sobie wybrałem i taką mam ;)

Przez kilka lat używałem L2, nie pamiętam już jaka w niej była dioda ale wydaje mi się ze miała 970lm a reflektor OP, niestety została mi skradziona a kiedy spróbowałem "zwykłych" latarek czułem się jak ślepiec ;) musiałem zatem kupić nową.

Wybór padł na 3x XP-L, nie znam się i nie bardzo mnie ciągnie do dogłębnego poznawania parametrów diod, optyki itd, jednak więcej światła, podobny zasięg, lepsze odwzorowanie kolorów i energooszczędność sprawiły że kupiłem tę wersję. Jak zwykle u Grega wszystko w najlepszym porządku a sam sprzęt najwyższej jakości :ok:

Przejdźmy teraz do moich subiektywnych opinii i spostrzeżeń.

Stara L2 świeciła na prawdę mocno i daleko, łatwo było ją ustawić na rowerze, nawet bez wykorzystania daszka nie oślepiała jadących z przeciwka. Jeżdżę dość szybko, czy to na rowerze czy na rolkach, zawsze jest to szybka dynamiczna jazda, czasem musiałem wspomóc kolegów i jadąc na rolkach na końcu ferajny świeciłem do przodu bo zazwyczaj nikt nie zabierał latarki i sprawdzała się przy tym bardzo dobrze. Korzystam też z latarki w pracach serwisowych (kopiarki) i na wszelkiej maści biwakach, na serwisie L2 nie była idealna, za bardzo oślepiała a na biwakach potrafiła oświetlić spore pole namiotowe choć był to dość wąski strumień światła. Słowem, nie potrzebowałem nic więcej i gdyby nie utrata sprzętu to na bank bym jej nie zmieniał.

Natomiast 3x XP-L od razu wydała mi się "słaba" odpalona wieczorem w pokoju, skierowana na sufit nie potrafiła tak doświetlić pomieszczenia jak stary model. Ale myślę sobie że pewnie się napaliłem jak szczerbaty na landrynki i teraz mi się tak wydaje.. Przez kilka dni używałem jej jak zawsze, serwis, rower, rolki, testy w lesie i na polanie.

Światło jest złotawe, nie żółte, bardziej to biało bursztynowa poświata/odcień (można powiedzieć że kolor zbliżony do światła słonecznego), kolory odwzorowuje bardzo dobrze a światło jest bardziej naturalne, dlatego lepiej sprawdza się na serwisie bo nie oślepia.

Oświetlenie polany jak najbardziej na plus, szeroko, jasno, szczególnie jeśli światło może się odbić od drzew które rosną dookoła, jest wtedy bardzo jasno a odwzorowanie kolorów jeszcze poprawia ten efekt.
Jednak głównie korzystam z latarki na rowerze i na rolkach a tu nie jest już tak fajnie, latarka świeci bliżej i szerzej a naturalne światło nie daje już takiego kopa, specyficzna optyka powoduje że fotony zmykają wszędzie dookoła.
Można powiedzieć że stara świeciła jak Xenon a nowa jak standardowe reflektory z kilkuletniego auta, zauważyli to znajomi, zawsze byli zajarani starą L2, nowa nie zrobiła na nich wrażenia, cytuję: "świeci lepiej ale gorzej.."
W starej L2 łatwo można było ustawić kąt latarki na rowerze z racji że światło było lepiej ukierunkowane przez optykę, tutaj wszystko jest takie rozproszone, myślę że mniej oślepia z racji barwy światła i mocnego rozproszenia nawet kiedy daje prosto w oczy, ale traci mocno na zasięgu.

Czyli jeśli o mnie chodzi to latarka na jednej diodzie jest lepsza na rower i do innych podobnych zastosowań, 3x XP-L sprawdzi się lepiej jako podręczna latarka do wszystkiego. Ja na bank kupię jeszcze coś na jednej diodzie i chcę zobaczyć co taki duet będzie potrafił na rowerze :)

Jeśli chodzi o sterownik 3.0 to jest przyjemniejszy w obsłudze, nie sprawdzałem dokładnie ale na bank latarka świeci dłużej na jednym ogniwie co też jest bardzo ważne.

Prośba do kolegów, czy ktoś z Poznania ma L2/L2P z reflektorem OP? Chętnie bym się spotkał i zrobił małe porównanie żeby się przekonać w realu, a nie porównywać coś co świeci do czegoś co pamiętam jak świeciło..

Pozdrawiam
Artz
Posty: 41
Rejestracja: czwartek 01 lis 2012, 14:40
Lokalizacja: Skawina

Post autor: Artz »

Ja mam L2P XM-L2 z reflektorem OP oraz L2P 3x XP-L.
Na rowerze używam 3x XP-L. Więcej światła, zasięg może trochę mniejszy niż L2P XM-L2 ale szerzej świeci. L2P X<-L2 służy mi jako backup.
5 latarek Grega.
bienio
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 21 gru 2014, 13:49
Lokalizacja: moja sprawa

Post autor: bienio »

Do takich konstrukcji lepiej stosować diody xpl hi które zapewniają więszy zasięg,a nie skalpowane diody które mimo wyższego binu jednak po skalpie tracą ze swojej mocy. A druga sprawa to kwestia przypadkowej barwy światła jaka jest po skalpie, tu diody hi są już bezkonkurencyjne.
Domyślam się że w konstrukcjach forumowego grega wykorzystywane są diody po skalpie, bo na pytania o to zadawane na email unika odpowiedzi (w zasadzie nie odpisuje wcale, cóż jego sprawa jak podchodzi do klienta).
Jednak zgłębiłem temat na amerykańskim forum i tam potwierdzają to co napisałem wyżej na temat xpl hi. Jednak mimo zastosowania diod xpl hi w konstrukcji trzydiodowej zasięg i tak nie będzie większy od l2 z jedną diodą i reflektorem op.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

bienio pisze:... na pytania o to zadawane na email unika odpowiedzi (w zasadzie nie odpisuje wcale, cóż jego sprawa jak podchodzi do klienta)
Napisałem Ci kolego, że sprawy techniczne to moje know how, i nie ujawniam szczegółów dotyczących sparowania XP-L z optyką Carclo. A Ty piszesz nieprawdę, że jakby unikam odpowiedzi czy co ciekawsze nie odpisuję. W dodatku wnioski wysnuwasz błędne. Nie otrzymałeś odpowiedzi jak tego technicznie dokonać i jej nie dostaniesz, ponieważ za chwilę taki solarforce.eu ukradnie kolejną moją innowację, więc sobie pokonfabulujemy, bo fajnie coś napisać, nieprawdaż? :)

Przechodząc do meritum.
Latarki X1, L2/L2P/L2B 3x XP-L oczywiście świecą znacznie szerszym strumieniem niż wersje jedno LED-owe. To sprzęt typowo EDC i rowerowy, informuję o tym każdego, kto chce zmienić sprzęt na ten model.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
bienio
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 21 gru 2014, 13:49
Lokalizacja: moja sprawa

Post autor: bienio »

Twoje innowacje kolego są powrzechnie znane na forum budgetlight zanim jeszcze Ty je wymyślisz. A kto ci co tam kradnie to nie moja sprawa, jeśli masz z tym problem to powinieneś może to gdzieś zgłosić.
Zadałem ci na email jasne pytanie "czy stosujesztam diody po skalpie o bliżej nieokreślonej barwie, ponieważ diody po skalpie mnie nie interesują" i na to mi nie odpisałeś, więc jest to unikanie odpowiedzi, przez co pokusiłem się o samodzielne złożenie takiej latarki.

Więc raczej nie było to pytanie w stylu "proszę powiedz mi jak dopasować diody xpl do optyki carlo" bo to akurat doskonale wiem i twoje "know how" nie było mi tu do niczego potrzebne. Pytanie dotyczyło konkretnych parametrów technicznychy lataraki którą zamierzałem kupić.
Artz
Posty: 41
Rejestracja: czwartek 01 lis 2012, 14:40
Lokalizacja: Skawina

Post autor: Artz »

bienio pisze:Do takich konstrukcji lepiej stosować diody xpl hi które zapewniają więszy zasięg,a nie skalpowane diody które mimo wyższego binu jednak po skalpie tracą ze swojej mocy. A druga sprawa to kwestia przypadkowej barwy światła jaka jest po skalpie, tu diody hi są już bezkonkurencyjne.
Domyślam się że w konstrukcjach forumowego grega wykorzystywane są diody po skalpie, bo na pytania o to zadawane na email unika odpowiedzi (w zasadzie nie odpisuje wcale, cóż jego sprawa jak podchodzi do klienta).
Jednak zgłębiłem temat na amerykańskim forum i tam potwierdzają to co napisałem wyżej na temat xpl hi. Jednak mimo zastosowania diod xpl hi w konstrukcji trzydiodowej zasięg i tak nie będzie większy od l2 z jedną diodą i reflektorem op.
Do takiej konstrukcji, przeznaczonej na rower, wersja 3 diodowa jest zdecydowanie lepsza.
Wersja jedno diodowa z reflektorem OP oferuje większy zasięg, za to węższe pole świecenia.

Szperacz gdy zależy nam zasięgu.
5 latarek Grega.
elaner
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 16:11
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: elaner »

Na wypadek gdyby moje stare posty były tak stare, że zniknęły - cześć i czołem, witam wszystkich :wink: Dostałem dzisiaj X1 (niestety nie dla mnie), ale zdążyłem ją obejrzeć i na prawdę jest świetna :mrgreen:
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

Dotarła dziś do mnie X1 3x Nichia. Już się chyba nabawiłem. Teraz spać ;)
Fantastyczna jest jakość tego światła. Miałem w rękach już naprawdę sporo dobrych lampek, ale ta po prostu miażdży.
Teraz muszę jeszcze wytłumaczyć żonie, że potrzebuję latarki do kluczy, czołówki i "długich" na rower ;P

Dzięki Greg! To naprawdę doskonała lampka!
pw1977
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 30 cze 2015, 10:36
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: pw1977 »

Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Jestem w trakcie poszukiwania mojej pierwszej latarki rowerowej z prawdziwego zdarzenia.
Obecnie korzystam z górskiej czołówki Petzl Tikka XP2, ale jest ona niewystarczająca przy prędkościach rowerowych - po pewnym czasie moc światła staje się zbyt słaba (charakterystyka) i de facto oświetla tylko kierownicę.

Zastanawiam się na latareczką EDC X1, ale mam wątpliwości co do wyboru diody w kontekście tego co kiedyś napisał Greg:
greg pisze:NVSW219C to najnowszy LED Nichia, świeży towar na rynku. Napięcie przewodzenia tych emiterów jest niesamowicie niskie, poniżej 3,1V dla prądu 1,4A na pojedynczy LED. To praktycznie zapewnia stabilizację jasności latarki do 90-95% pojemności akumulatora.
Czy spadek mocy świecenia jest bardzo zauważalny dla 3x XP-L w odróżnieniu do 3x Nichia w zależności od czasu pracy?

Przykładowo: zapalam latarkę z diodami 3x XP-L w trybie 12 (1835 lm) i czekam do wyczerpania baterii po 50 minutach. Chciałbym wiedzieć jaka jest moc świecenia po 5,10,15,20,...,45,50 minutach czyli generalnie charakterystyka świecenia diody w zależności od prądu.

A może ktoś z forumowiczów robił taki test, dysponuje wykresem lub ma wyrobiony pogląd na podstawie własnych doświadczeń?

Pozdrawiam,
PW
drozdz
Posty: 20
Rejestracja: środa 15 mar 2017, 21:16
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: drozdz »

Witam wszystkich forumowiczów jako nowo przybyły laik acz miłośnik świecenia.

Tak sobie czytam i czytam i mam pytanie czy X1 w wersji z trzema diodami ma jakieś minusy w stosunku do X1 z jedną diodą? Oczywiście pomijam trochę wyższą cenę :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SP5VR
Posty: 155
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SP5VR »

Ma... trudno się opanować żeby nie świecić cały czas na max... jest tak jaśniutko... :twisted:
drozdz
Posty: 20
Rejestracja: środa 15 mar 2017, 21:16
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: drozdz »

Spodziewałem się takiej odpowiedzi ;)

Mam prośbę czy może ktoś zamieścić filmik jak się konfiguruje drivera. Chodzi o to, że pokazywałem instrukcję jak to się konfiguruje paru osobom, które nie miały do czynienia z takim sterowaniem latarki i mówiły, że tak na sucho to wydaje się trudne. Jak będę miał latarkę z takim sterowaniem to im pokarzę co i jak ale póki co ludzie ludzie żyją w nieświadomości :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Jest jeszcze 1dna istotna różnica - 1 diodowa zaświeci znacznie dalej.
ODPOWIEDZ