Regeneracja Li-ion w telefonie?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
zennez
Posty: 114
Rejestracja: piątek 16 gru 2011, 23:57
Lokalizacja: Zgora

Regeneracja Li-ion w telefonie?

Post autor: zennez »

Witajcie,

mam stary telefon w którym bateria trzyma około 50% początkowego czasu. Jednak nie chcę wdawać się w koszty gdyż niedługo mam zamiar kupić nowszy model. Jest jakiś sposób, aby zwiększyć pojemność?
bobone
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 20:19
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: bobone »

Przy akumulatorach lition nie ma takiej możliwości, kiedyś był taki myk lecz przy niklowo wodorowych. Lepiej nie kombinuj przy niej fizycznie bo możesz zrobić sobie krzywdę. Jeśli to jakiś smartphon z androidem to może trochę pomoże kalibracja baterii odpowiednim programem.
zennez
Posty: 114
Rejestracja: piątek 16 gru 2011, 23:57
Lokalizacja: Zgora

Post autor: zennez »

Zgadza się, mam androida.


Jak ją skalibrować?
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

W markecie jest dużo aplikacji do tego, tylko chyba wymagany jest root. Warto zmniejszyć jasność ekranu gdyż pożera on nawet 70% baterii
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Kalibracja nic nie da tego typu soft to ściema. Pomóc może tylko wymiana baterii na nową.
elektroda.pl
Voit
Posty: 259
Rejestracja: piątek 05 gru 2008, 19:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Voit »

Kalibracja baterii w żaden sposób nie wpłynie na jej czas działania.
Kalibracja jest procesem programowym i poprawi jedynie dokładność wskazań stanu naładowania baterii.

Jeśli bateria w telefonie jest zużyta, to kup nową, lub jej dobry zamiennik.
Jeśli chcesz wydłużyć czas działania telefonu, to spradź procesy działające w tle, i wyłącz te niepotrzebne.
Z aplikacji dostępnych w Android Markecie mogę polecić Deep Sleep Battery Saver.
Uruchom w trybie senny.
Telefon będzie ograniczał dostęp do WiFi i aktualizacji, oraz ubije niepotrzebne procesy w tle z chwią wygaszenia ekranu.
To w realnie wpłynie na czas pracy Twojego smartfona.
Aplikacja jest darmowa, jak i się nie spodoba, to usuniesz...
U mnie to działa.
:wink:
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

trochę na około ale można wgrać lepszy, mniej prądożerny ROM :-)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dodatkowo polecam kilkukrotnie naładować akumulator poza urządzeniem i ponownie rozładować do minimum, najlepiej ładowarką z balanserem. Ale trzeba mieć świdomość że telefony z Androidem to prądożerne, niezoptymalizowane potworki.
ILPT
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

skaktus pisze:Ale trzeba mieć świdomość że telefony z Androidem to prądożerne, niezoptymalizowane potworki.
No nie przesadzajmy , problem energii to nie brak optymalizacji bo ta jest - problem to wielkie i jasne ekrany które muszą brać prąd :mrgreen:
elektroda.pl
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A dla mnie problem optymalizacji to główne wady androida jak i sprzętu na niego przeznaczonego. Do szło do tego, że aby mieć płynne reakcje w telefonie / tablecie wymagane są procesory 2 rdzeniowe i przynajmniej 1 GB ramu DDR3, pytanie tylko po co ? Miałem swego czasu motorolę jakąś tam z androidem, procesor 1 rdzeniowy 720 MHz, 512 MB ramu i tel zdychał przy mp3 mającym po 30 - 40 minut. Dopiero optymalizowane romy conieco pomagały. Oglądanie filmów nie możliwe - klatkowanie itd.

Obecnie posiadam nokie X, procesor 600 MHz, 256 MB ramu, filmy w divx czy mp3 po 100 MB łyka bez problemu. W stanie czuwania trzyma około 6 - 7 dni. W tym samym układzie motorola padała w 1 - 2 dni góra. Telefon ma około 3 lat. Da się ? Da, tylko trzeba chcieć.

Co do ekranów - racja, one dużo wciągają, jednak to nie jest wytłumaczenie na to że Andek w standardzie na siłę uruchamia milion procesów w tle. W tablecie po uruchomieniu i nic nie robieniu z 1GB ramu zostaje ledwo 270 - 280 MB.
ILPT
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

skaktus pisze:z 1GB ramu zostaje ledwo 270 - 280 MB
W androidzie ram niewykorzystany to ram zmarnowany, android to nie windows gdzie zapchany ram powoduje zwalnianie sprzętu i trzeba ręcznie zamykać procesy bo gdy jakaś aplikacja potrzebuje dodatkowej pamięci to zamyka większość aplikacji sam.

Dodatkowo nie cały ram w samrtach jest dostępny dla użytkownika bo część jest rezerwowana dla systemu i grafiki.

Co do działania na czystym/oryginalnym/modowanym systemie nie można jednoznacznie stwierdzić "o ten tutaj ciągnie ile może a temu wystarczy energia z powietrza" bo nie ma tutaj reguły. Są softy dobrze zrobione które mają być wydajne/energooszczędne/zrównoważone albo całkowicie skopane od góry do dołu.

Pod tym linkiem jest bardzo zaskakujący test telefonu z czystym androidem i od producenta, i o dziwo ten 2-gi pozwala na znacznie dłuższe rozmowy.

Co do działania na baterii jak i samej regeneracji to sprawa wygląda tak że faktycznie można przywrócić część pojemności przez ładowanie/rozładowywanie i mrożenie ogniwa( można w googole znaleźć jak to zrobić) ale ile się przywróci pojemności to tego już nie wiem.

Jeszcze tak ogólnie to nie polecam i wręcz odradzam korzystanie z task killer-ów bo aplikacja nie dość że sama chodzi w tle do do tego przez przepychanki z systemem kto będzie górą aplikacje są cały czas wyłączane/włączane i przez to jest bateria jest o wiele bardziej obciążona niż jak jak aplikacje są w trybie stand-bay i obciążenie ogniwa przez nie jest pomijalne, co jest bardzo łatwo sprawdzić: ładujemy do pełna włączamy Flight Mode i zostawiamy na 2 dni w spokoju a gwarantuje że najwięcej zużyje proces "telefon bezczynny"/ "system stan uśpienia" (nazwa zależna od wersji systemu) czyli tylko tyle żeby andek był aktywny a inne aplikacje nawet nie będą figurować na liście albo będą to wartości rzędu 1%.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Rysiu. pisze:android to nie windows gdzie zapchany ram powoduje zwalnianie sprzętu i trzeba ręcznie zamykać procesy bo gdy jakaś aplikacja potrzebuje dodatkowej pamięci to zamyka większość aplikacji sam.
hmmm, jesteś pewien, że np. 10 aplikacji wykorzystujących po 0,12GB RAM chodzi lepiej na Androidzie z 1GB RAM niż na Windows z taką samą pamięcią?
A jeśli chodzi o "zapychanie" RAM to mniej więcej od Vista (premiera w 2006) do RAM są wrzucane składniki systemu operacyjnego "na zapas", bo przecież nie ma znaczenia czy w RAM są zera, przypadkowe dane czy może dane, które mogą się przydać - stąd być może urban legend, że Windows "zarzyna" RAM...
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

ptja pisze:hmmm, jesteś pewien, że np. 10 aplikacji wykorzystujących po 0,12GB RAM chodzi lepiej na Androidzie z 1GB RAM niż na Windows z taką samą pamięcią?
Jak jakaś aplikacja potrzebuje większej ilości ramu to inne są zamykane więc nie uda ci się odpalić 10 ramo-żernych aplikacji, wystarczy włączyć np. nawigacje albo wymagającą grę zminimalizować i spróbować otworzyć 2-ga wymagającą pamięci, wtedy ta 1-wsza jest zamykana, można też to zauważyć jak zamknie się taką aplikacje i od nowa launcher jak i widgety są ładowane.

Do tego w Windows jak jest potrzeba większej ilości ram-u niż jest fizycznie np. obróbka zdjęć czy przeglądarka to system ma "pamięć stronicowania" czyli taki zwiększenie pojemności ram-u przez wykorzystanie dysku twardego ale wtedy cały komputer zwalnia bo jak wiadomo ram ma nieporównywalnie większą przepustowość niż HDD czy SSD.

A i nie można porównywać Windowsa z Androidem bo ten drugi to jednak opiera się na Dalvik-u czyli najpierw jest Java-->kompilator-->Dalvik.
Czyli tak samo jak by na Windowsie 95 włączyć prze VirtualBox-a Windowsa 7, i będzie to działać ale dużo zasobów będzie wykorzystywana nie na aplikacje użytkowe tylko właśnie na odpalanie tego systemu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 05 sie 2013, 17:29 przez Rysiu., łącznie zmieniany 1 raz.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Rysiu. pisze:Jak jakaś aplikacja potrzebuje większej ilości ramu to inne są zamykane więc nie uda ci się odpalić 10 ramo-żernych aplikacji, wystarczy włączyć np. nawigacje albo wymagającą grę zminimalizować i spróbować otworzyć 2-ga wymagającą pamięci, wtedy ta 1-wsza jest zamykana, można też to zauważyć jak zamknie się taką aplikacje i od nowa launcher jak i widgety są ładowane.
i to ma byc przewaga androida nad Windows, że zamyka sam inne aplikacje? Nie kupuję tego...
Rysiu. pisze:Do tego w Windows jak jest potrzeba większej ilości ram-u niż jest fizycznie np. obróbka zdjęć czy przeglądarka to system ma "pamięć stronicowania"
raczej stronicowanie pamięci... Wiem, jak to działa, ale nie uważam tego za wadę systemu operacyjnego (żadnego :) )
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
lord_craven
Posty: 415
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:32
Lokalizacja: Leżajsk

Post autor: lord_craven »

Ale temat jest o baterii, a nie o RAMie ;)
Mactroniki: HLS-K1 mod by ElSor, EPIC HLS-NL3, BPM-2SL Walle.
SF L2P mod by Greg i FandyFire UV-S5 mod by Dariusz70
ODPOWIEDZ