Strona 1 z 1
Cree 161lm/W !!
: środa 19 lis 2008, 22:01
autor: czarny_kruk
LINK:
Cree
173lm@350mA z diody 1x1mm, wydajnosc 161lm/W przy 350mA i temperatura barwowa 4689K.
Coz moge wiecej napisac... moze to iz, jest to
informacja prasowa, a uzyskane wyniku zostaly nie w laboratorium a w normalnych warunkach pomiaru diod, co oznacza, ze za kilka miesiecy mozemy sie spodziwac tego w produkcji i chwile pozniej w sprzedazy

: środa 19 lis 2008, 22:58
autor: midi
I co tu więcej do szczęścia potrzeba

no chyba że reflektorów do tego, ale pewnie z tym nie będzie problemów

bo to pojedynczy chip.
: środa 19 lis 2008, 23:05
autor: Calineczka
: środa 19 lis 2008, 23:07
autor: igi
Jak będzie chodziło na takich samych refach jak aktualne diody cree to będzie masakra

Pewnie przy 1 A będzie miotało jakieś 320-350 lm

: środa 19 lis 2008, 23:46
autor: czarny_kruk
Calineczka pisze:Dzięki Kruku za super newsa

Ty nie dziekuj znowu tylko kliknij w koncu co trzeba!

: czwartek 20 lis 2008, 01:43
autor: Calineczka
Ha

Kliknąć w "pomógł" mogę tylko wówczas, gdy ktos odpowie w wątku, którego jestem autorem. W tym wątku to Ty jesteś autorem, Ty oceniasz czy ktos Ci pomógł, przyznajesz punkty...

: czwartek 20 lis 2008, 13:56
autor: czarny_kruk
Calineczka, a to zlosliwie to ustawione.
Co do newsa zas. Zapewne osob z Was zastanawia sie skad ten nagly skok w wydajnosci. Wiadomo bowiem, ze w obecnej chwili najwyzsza uzyskiwana wydajnosc z powszechnie dostepnych diod wysokiej mocy na swiecie to ok. 105lm/W dla pradu 350mA i diod Cree XR-E R2.
105lm/W a 161lm/W to jakby nie patrzec skok przeszlo 50%, co przy dotychczasowych osiagnieciach rzedu 7-10% (Cree, Lumileds) w skali pol roku jest przepascia.
Otoz firmy produkujace diody wysokiej mocy od dawna wiedza w jaki sposob znaczaco (rzad wlasnie 40-50%) "podwyzszyc" wydajnosc diod. Do tej pory jednak nikt nie potrafil tego przelozyc na praktyke, jednak z tego co wiem jest to
najwazniejszy kierunek prac wszystkich czolowych producentow diod wysokiej mocy i w niedalekiej przyszlosci mozemy spodziewac iz kolejne firmy zaprezentuja tak wydajne diody.
O co chodzi i dlaczego pisze, ze wydajnosc zostanie "podwyzszona"? Caly problem polega "tylko" na tym, aby
nie tracic tyle, co obecnie przy podwyzszaniu pradu idacego w diode.
Jesli spojrzycie do rzetelnych wykonywanych pomiarow obecnych diod wysokiej mocy, bez problemu znajdziecie informacje, ze
wydajnosc diod Cree najwyzszych binow przekracza od bardzo dawna 145lm/W. Jedynym "niuansem" jest to, ze sprawnosc taka diody uzyskuja obecnie przy pradach rzedu 10mA (maksymalna wydajnosc diody) do 40mA.
Jestem przekonany, ze firmie Cree jako pierwszej (publicznie) udalo sie osiagnac wlasnie ta przelomowa technologie pozwalajaca na ogromne ograniczenie strat w wydajnosci przy zwiekszaniu pradu plynacego przez diode.
Jezeli ktos na biezaco sledzi postep w technologii LED bez problemu przypomni sobie informacje prasowa firmy Cree sprzed roku, gdzie firma ta osiagnela
przeszlo 1000 lumenow z jednochipowej diody przy pradzie 4A. A co najbardziej odbylo sie to z ok. 14W diody, co przelozylo sie na wydajnosc 72lm/W przy 4A z pojedynczego chipa.
Myslicie, ze w jaki sposob udalo sie tego dokonac? Odpowiedz: w ten sam co opisany powyzej.
Pozdrawiam,
czarny_kruk
: czwartek 20 lis 2008, 15:45
autor: kodi
Fajny wynik
Z tymze udalo im sie to dla pojedynczej sztuki - co nie zmienia faktu, ze przekroczyli magiczne 160lm/W (przy stosunkowo duzym pradzie) i za chwile beda konkurowac z najlepszymi lampami sodowymi (180lm/W)
: czwartek 20 lis 2008, 17:59
autor: df
O ile pogoń za lm jest teoretycznie nieograniczona (np. przez zwiększanie liczby / powierzchni struktur) o tyle właśnie sprawność energetyczna lm/W jest prawdziwym wyznacznikiem, co kto naprawdę potrafi. Tak jak piszesz wysokie sprawności uzyskuje się w przedziałach kilkunastu/dziesięciu mA, co niestety jest okupione niezbyt wielkim strumieniem świetlnym i by uzyskać te 100+lm trzeba takich diodek/struktur dać wiele, a to niestety i kosztuje i zajmuje powierzchnię.
Zważywszy, że obecne diody LED licząc (kwantową) sprawność energetyczną przekraczają obecnie 20-25% i prześcigają inne uważane za najbardziej ekonomiczne źródła światła (np. lampy sodowe dochodzące do 30%) co jest samo w sobie wysoce imponujące, to jednak po woli zbliżają się jednak do limitu - więcej jak 4x lepiej już nie będzie.
Producenci oprócz pogoni za lumenami (np. P7, 10W/15W/...) starają się jednak walczyć o jak największą sprawność i najmniejsze rozmiary, bo za tym stoją koszty i właściwości (możliwość bardzo wąskiego skupiania punktowego źródła światła).
Do tego trwałe luminofory i mamy to czego trzeba.
Skoro jesteśmy przy temacie, to mnie zastanawia trochę inna kwestia: producenci generalnie podają jasność przy założonym prądzie - zwykle 350mA.
Ale przecież takie diody mogą mieć dość różne Vf, a co za tym idzie będą przy tym samym prądzie dostawać zupełnie inną moc.
Teoretycznie rozumując diody o tym samym lm/W ale o różnym Vf będą miały różną jasność (i ta z większym Vf większą).
: czwartek 20 lis 2008, 18:33
autor: czarny_kruk
df pisze: Teoretycznie rozumując diody o tym samym lm/W ale o różnym Vf będą miały różną jasność (i ta z większym Vf większą).
Zgadza sie. Jest to prawdziwe stwierdzenie, jednak w praktyce raczej czysto teoretyczne.
Bardziej naturalne jest to co sie przyjelo i z czym mamy doczynienia na codzien - kupujac diode jasnosc mamy stala (w obrebie tego samego binu), mozemy wybrac jedynie Vf.
Stala ilosc lm@350mA + nizszy napiecie przewodzenia -> mniejsza moc, a tyle samo swiatla.
Gdyby przyjelo sie podawac nie ilosc lm z diody, a ilosc lm z wata to oczywiscie szukajac najjasniejszej diody (zakladajac ten sam bin, w ktorym ilosc lm/W jest stala) wybieralibysmy ta z jak najwyzszym napieciem przewodzenia.
Stala ilosc lm/W + wyzsze napiecie przewodzenia -> wieksza moc, wieksza ilosc swiatla.
edit: pospiech. poprawilem napiecie zamiast pradu.
: piątek 21 lis 2008, 09:42
autor: kodi
miales na mysli napiecie w pierwszym przypadku, prawda ?
A co do drugiego stwierdzenia, to sie po prostu nie zgodze - jesli mam dwie diody o takich samych wartosciach lm/W, to bede dobierac w zaleznosci od tego co chce uzyskac w ukladzie - jesli bede potrzebowal nizszych pradow - to bedzie ta o wyzszym Vf. Jesli nizszego napiecia pracy - ta o nizszym Vf. (chyba ze chodzilo Ci o cos innego - jestem mam jeszcze za niski poziom kofeiny we krwi

)
Podawanie strumienia swietlnego to stara sztuczka marketingowa - chocby MC-E - reklamowane jako pierwsza dioda majaca ponad 300lm/350mA (ale Vf - policzcie sobie sami - poszczegolne elementy polaczone szeregowo

)
A apropos wydajnosci - polecam ten artykul:
http://www.bilkent.edu.tr/~volkan/publi ... VDemir.pdf
Wprawdzie testowali pradami do 40mA, ale to jest pierwsze rozwiazanie przekraczajace 300lm/W. (OT: SSC ani Nichia nie chcieli ujawnic jak dzialaja ichnie High-CRI diody, ale ptaszki spiewaja, ze metoda moze byc bardzo podobna do tej z tego artykulu)
: piątek 21 lis 2008, 12:19
autor: czarny_kruk
kodi pisze:A co do drugiego stwierdzenia, to sie po prostu nie zgodze - jesli mam dwie diody o takich samych wartosciach lm/W, to bede dobierac w zaleznosci od tego co chce uzyskac w ukladzie - jesli bede potrzebowal nizszych pradow - to bedzie ta o wyzszym Vf. Jesli nizszego napiecia pracy - ta o nizszym Vf. (chyba ze chodzilo Ci o cos innego - jestem mam jeszcze za niski poziom kofeiny we krwi

)
Gulnij jeszcze kofeinki. To taka teoretyczna dywagacja, ktora dioda bedzie pol grama jasniejsza

: piątek 21 lis 2008, 17:19
autor: kodi
Jak to ktora? Ta ktora bedzie jasniej swiecic!!!

: poniedziałek 08 gru 2008, 13:13
autor: caesar
Skoro jesteśmy przy temacie, to mnie zastanawia trochę inna kwestia: producenci generalnie podają jasność przy założonym prądzie - zwykle 350mA.
Ale przecież takie diody mogą mieć dość różne Vf, a co za tym idzie będą przy tym samym prądzie dostawać zupełnie inną moc.
Teoretycznie rozumując diody o tym samym lm/W ale o różnym Vf będą miały różną jasność (i ta z większym Vf większą).
Emisja fotonów wynika z przejścia elektronu przez określoną barierę potencjałów i ta bariera określa napięcie na diodzie (powiedzmy przy 0,1mA), reszta spadków napięcia pochodzi z rezystancji "pasożytniczej". Dla 3 W Cree typowy wzrost spadku napięcia wynosi 0,2V /350mA czyli około 0,57Ohm rezystancji "pasożytniczej". To oczywiście znaczne uproszczenie,
bo w diodzie zachodzą różnego rodzaju zjawiska. Niemniej dla tej samej serii diod najwydajniejsze będą te o najmniejszym spadku napięcia przy danym prądzie, choć z uwagi na selekcję u producenta te różnice będą kilkuprocentowe. Reasumując : diody mają podawaną katalogowo ilość lumenów przy określonym prądzie - to jest podstawowy parametr. lm/W są sprawą wtórną...