Pierwsza lampa MH

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Fanledów
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2013, 20:10
Lokalizacja: Wrocław

Pierwsza lampa MH

Post autor: Fanledów »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum.
Przymierzam się do zbudowania lampy MH na potrzeby oświetlenia pokoju 4x5m na długie wieczory. Chciałbym spróbować umieścić lampkę 70W/930 w rogu pokoju w jakiejś lampie z marketu, tak żeby świeciła na sufit.
Wydaje mi się że potrzebuję zapłonnik i samą lampę. Czy mogę prosić o poradę, czy taki zapłonnik by wystarczył ?
http://serbalampusorot.com/Ignitor%20SN%2058%20Philips
Z tego co czytałem najlepszy jest elektroniczny zapłonnik, tylko nie wiem czy ten taki właśnie jest. Może ktoś wie ?
Pozdrawiam.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

To, co wlepiłeś, to jest zapłonnik wysokonapięciowy. MH jest lampą wyładowczą, która potrzebuje układu zapłonowego i mogą być dwa rodzaje - elektromagnetyczny i elektroniczny. Tak jak piszesz.
Elektromagnetyczny układ zapłonowy składa się ze statecznika, zapłonnika i kondensatora korekcji składowej biernej prądu. To, co wlepiłeś to jest właśnie zapłonnik stosowany razem z dedykowanym statecznikiem elektromagnetycznym Philipsa. Całość tworzy elektromagnetyczny układ zapłonowy.
Elektroniczny układ zapłonowy działa i wygląda nieco inaczej. Tu masz przykład
http://allegro.pl/elektroniczny-uklad-z ... 07846.html
ale to dość droga aukcja jest. Polecam elektroniczny układ zapłonowy, gdyż likwiduje miganie w takt częstotliwości sieci zasilającej.
Jeśli coś mogę zasugerować, to pomyśl o tym, by wybrać lampę w barwie 942, gdyż 6000lm barwy ciepłej 930 to wydaje się zbyt dużo, a w barwie zimnej jest OK. Jestem przekonany, że w pomieszczeniu tej wielkości jak się przyzwyczaisz, to niebawem dokupisz drugą taką lampkę, by uzyskać więcej światła.
Fanledów
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2013, 20:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fanledów »

Dzięki,
będę szukał elektronicznego. Narazie szukam światła do wypoczynku i kierując się trochę doświadczeniami kolegi z http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9907 wybrałem 930. Ewentualnie dla bezpieczeństwa kupię 35W/930 a jak mi się spodoba to dołożę 70W/942 na wczesne wieczory.

[ Dodano: 28 Wrzesień 2013, 13:05 ]
A czy taki zapłonnik byłby dobry ?
Obrazek
Podane jest napięcie wyjściowe 400V. Czy to nie za dużo ? Gdzieś się natknąłem że taka lampa ma 84V.
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

Możesz popatrzeć w kącik giełdowy, tam fxxx ma stateczniki elektroniczne. Sam teraz brałem od niego statecznik Tridonic 150W i Philipsa 150W/942. Jak dobrze pójdzie, to dziś podłączę i zobaczę co to te MH :mrgreen:
matela
Posty: 11
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 00:06
Lokalizacja: Otwock

Post autor: matela »

Fanledów pisze:A czy taki zapłonnik byłby dobry ?
Mam takie dwa i do oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych to się nie nadaje, piszczy dość głośno i uciążliwie.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Lampa podczas pracy działa przy napięciu rzędu 70-110V (zależnie od konstrukcji, modelu i mocy lampy), ale do zapłonu potrzebuje wysokonapięciowego kopniaka rzędu kilku kilowoltów. Właśnie po to w układzie elektromagnetycznym instaluje się zapłonnik. Układ elektroniczny już go ma wbudowanego.
Ja używam układów zapłonowych firm Philips (35W), Osram (150W) i TCI Light (70W), mam też Tridonic 70W. Lampę 250W zasilam z układu elektromagnetycznego - statecznik polski Polam STS-250 + zapłonnik Tridonic 70-250 6kV i polski kondensator korekcyjny.
Fanledów
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2013, 20:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fanledów »

Jaka jest trwałość takich stateczników Philips czy Osram ? Na Allegro widzę takie używane po 50zł, a nowe ponad 300zł. Czy dużo ryzykuję kupując używany ? Czym się objawia zużyty statecznik ?
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Może piszczeć, bzyczeć lub buczeć (elektromagnetyczny) podczas pracy. Jeśli jest sprawny, to łączysz przewody zgodnie ze schematem, dołączasz lampkę (źródło światła), załączasz zasilanie i działa.
Z wieloma modułami z elektroniką miałem tak, że gdy tylko trochę były używane i nie padły w krótkim czasie, to miały sporą trwałość, niekiedy liczoną w latach.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

matela pisze:
Fanledów pisze:A czy taki zapłonnik byłby dobry ?
Mam takie dwa i do oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych to się nie nadaje, piszczy dość głośno i uciążliwie.
Tak, ten piszczy nieznośnie, do domu się nie nadaje.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Fanledów pisze:A czy taki zapłonnik byłby dobry ?
a mój piszczy bardzo cichutko, nie przeszkadza wcale...
MardoQ
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 19 cze 2008, 17:47
Lokalizacja: Heaven

Post autor: MardoQ »

Znalazłem na allegro taką żarówkę

Obrazek

i taki statecznik
Obrazek


Czy nadało by się do akwarium, myślałem o barwie 930 35W / akwarium ~60L
Czy nie będzie brzęczeć ? Włączone przez 8-12h dziennie
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Miałem taki statecznik, był OK, ale to nie znaczy, że Twoja sztuka będzie idealna. Tego nie wiadomo, ale akurat Vossloh-Schwabe to nie najgorsza firma.
Lampka bardzo OK, ponad 3000lm z niej wychodzi i bardzo dobre światło ma.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Do akwarium się nie nadaje, 942 od biedy pasuje, ale to nie to. Wiem, bo mam. Ale i tak lepsze niż świetlówki :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 30 wrz 2013, 19:49 przez fxxx, łącznie zmieniany 1 raz.
MardoQ
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 19 cze 2008, 17:47
Lokalizacja: Heaven

Post autor: MardoQ »

A ten się nie będzie brzęczał ?
UKŁAD POWERTRONIC PTI 70/220-240 S
http://allegro.pl/statecznik-uklad-powe ... 61891.html
plus taka lapma
CDM-T 70W/942
http://allegro.pl/cdm-t-70w-942-i3568056392.html
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Jutro je pewnie dostane to Ci powiem ;)

[ Dodano: 3 Październik 2013, 22:19 ]
Mam już lampę i statecznik, wydaje mi się że jest cichy, lekko słychać jak "skwierczy" bardziej na początku, jak się nagrzeje to mniej, ciężko opisać wrażenia słuchowe ale powiedzmy że lampa zamontowana pod sufitem wieczorną porą jak w domu jest już cicho to będzie lekko słyszalna. Z ciekawości już rozebrałem statecznik ;) i wydaje mi się ze gdyby zalać cewki to by pomogło, ale nie jestem pewien.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ