HID xenon najtańszym kosztem

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
lukasz91
Posty: 13
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 20:45
Lokalizacja: piotrkow tryb.

HID xenon najtańszym kosztem

Post autor: lukasz91 »

Witajcie. Posiadam szperacz zrobiony z chińskiej latarki kiedyś był tam słabej jakości odbłyśnik na H3 do okoła z diodami akumulator 6V 1,2 Ah. Obecnie tani i bezawaryjny akumulator który mogę śmiało polecić Wam (1,5 roku temu kosztował 22zł) ULTRACELL:
http://allegro.pl/akumulator-zelowy-12v ... 19271.html
Ładowałem go kiedyś 1500mAh w kilka minut aż bulgotał zmieniałem różne ładowarki aż w końcu 500mAh. Trzyma jak nowy na żarówce R2 40W świeci okolo 15-20min.
Założony jest odbłyśnik w średnim stanie od fiata 125 chyba mijania z obsadą na żarówkę R2 z wyjętym oryginalnym szkłem i w środku z taką blaszką (nie wiem jak to się fachowo nazywa) i założone przeźroczyste szkło.

Chcę kupić nowy odbłyśnik od fiata 125 z świateł drogowych z obsadą na H4 wymontować ,,blaszkę" z wewnącz i przednie szkło, założyć przeźroczyste.
Kupić najtańszy palnik na H4 i do tego najtańszą przetwornicę.
W obecnym zestawie mam wszystko podłączone jak najprościej akumulator - przełącznik - żarówka i akumulator - wtyczka do ładowarki. Bez bezpieczników sygnalizatorów itd.

Nie widziałem nigdy na żywo przetwornicy i palnika ale z tego co widziałem na zdjęciach podłączam do przetwornicy palnik i kabelki od palnika do zasilania?

Czy przetwornica może popsuć akumulator? Bo jak żarówka zaczyna mi słabiej świecić do wyłączam i ładuję , nie dopuszczam do dużego rozładowania akumulatora. A jak może być z przetwornicą, jak skończy się prąd w akumulatorze.

Czy przetwornica może mnie porazić a palnik poparzyć? :wink:

Obecnym zestawem świecę kilka razy w tygodniu od 1,5 roku bez awarii nawet żarówki.
Czy Hid Xenon najtańszym kosztem warto zrobić dla użytku amatorskiego?
Chcę go zrobić ponieważ miałem kupić gotowy sprzęt ale doradziliście mi led na XM-L2 U2 1020lm.

Odpowiedzcie mi na w/w pytania. Z góry dzięki.
Obecnie:
Osram sirius medium i large
Własnej roboty szperacz 12v 2,4 Ah 45w
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Na tym akumulatorze długo nie poświecisz. Raczej proponował bym iść w pakiet ogniw 18560 do tego zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem.

Popularne jest tak zwane żółte body z halogenu. Nieźle sobie radzi z xenonem.

Podłączenie napięcia na przetwornicę oczywiście może być przez odpowiednio mocny przełącznik. Przetwornica przy starcie ciągnie nawet i 10A zależy od jej rodzaju/modelu.

Palnik xenonowy rozgrzewa się dość solidnie więc poparzyć owszem i może.

Projekt latarki z HID może się okazać przerostem formy nad treścią. Fajnie zrobione latarki z wszelkiej maści zabezpieczeniami mogą wynieść w zależności od "bajeru" od 100 do nawet 300zł.

Oczywiście radość ze zrobienia czegoś samemu jest nie oceniona a zwykła żarówka w porównaniu do xenona to jak świeczka (może lekko przesadzam).
Everybody lies...
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Nie zaleca się rozładowywania takich aku poniżej 10 V a najtańsza chińska przetwornica ma zakres napięć od 8 do 16 V.
Dobrze zrobiony hid, taki który poświeci 2-3 godziny wychodzi od 150 do 200 zł w zależności od użytych części.
Ten: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9853 wyszedł mnie 170 zł, wszystko nowe, poza ogniwami do pakietu które są od woytazo.
Takim najtańszym zabezpieczeniem żeby nie uwalić ogniw jest woltomierz, świadomy użytkownik wie do jakiego napięcia można rozładować dane baterie.
lukasz91
Posty: 13
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 20:45
Lokalizacja: piotrkow tryb.

Post autor: lukasz91 »

Kupiłem to:

odbłyśnik
http://allegro.pl/reflektor-lampa-przod ... 16234.html

Miesięczny komplet xenonów (za 42 zł z wysyłką):
http://tablica.pl/oferta/xenon-kit-h4-C ... 425b99217f

Mam taki układ ze starego bezprzewodowego odkurzacza co prawda był on na 6V.
Podłączyłem go kiedyś do latarki i sygnalizował 5na5 diod jak akumulator był naładowany a jak już się rozładował to w ostatnich minutach sygnalizował 1na5 diod, ma on przełącznik. Jutro zrobię zdjęcia i zamieszczę. Wystarczy mi aby to poświeciło 15minut aby zbadać teren i przede wszystkim poznać technikę Xenon. Nie chcę też żeby za pierwszym razem rozwalić akumulator.

Ile tych ogniw musiał bym kupić? 4 x 3,7 14,8. Czy np 8 czyli 4 po 2 równolegle? I czy można by połączone ogniwa ładować taką samą ładowarką jak aku żelowy?
Obecnie:
Osram sirius medium i large
Własnej roboty szperacz 12v 2,4 Ah 45w
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

lukasz91 pisze:Ile tych ogniw musiał bym kupić? 4 x 3,7 14,8. Czy np 8 czyli 4 po 2 równolegle?
Minimum 8. Łączysz po 2 równolegle i takie 4 2paki szeregowo.
4x3.6V = 16.8V ;) :razz: i między innymi dlatego nie możesz ich ładować tą samą ładowarką.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

A nie lepiej kupić ową żółtą latarkę w cenie odbłyśnika niż to rzeźbić tak?
Everybody lies...
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Takie coś bardzo dobrze się sprawdza
http://allegro.pl/szperacz-halogenowy-l ... 25893.html

A tu masz na 2 HIDy :)
http://tablica.pl/oferta/latarki-CID99- ... 8f72d6958a

Tu troszkę drożej ale za to ładna locha

http://tablica.pl/oferta/latarka-samoch ... 8782ddcf19

Tam wszystko zmieścisz co potrzeba i masz w jednej zwartej obudowie.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Tą z 1 linku podanego przez zbychura mam u siebie.
Wtedy dałem za nią 39 zł na licytacji, ale to była bez zasilacza i z padniętym akumulatorem.
Przypuszczam że ta będzie troche droższa.
Do środka spokojnie się mieści pakiet 4S4P czyli 16 ogniw + wszystko co potrzeba do hida.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Z tej ostatniej co podał Zbychur, może być niezły miecz świetlny :twisted:
Everybody lies...
lukasz91
Posty: 13
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 20:45
Lokalizacja: piotrkow tryb.

Post autor: lukasz91 »

Miałem taki odbłyśnik w swojej jak w tych chińskich w/w. Uważam że od fiata 125 jest masywniejszy, jakościowo lepsze odbicie oraz głębokość co nie przekłada się przypadkiem na zasięg? Jak bym kupił ogniwa do jak je połączyć ze sobą? Lutować?
Obecnie:
Osram sirius medium i large
Własnej roboty szperacz 12v 2,4 Ah 45w
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Kup z blaszkami i polutuj. Możne je również zgrzewać w pakiety.
Everybody lies...
ODPOWIEDZ