Sterownik driver LED 4,5V programowalny extended v3.0 v3.5HE

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

greg pisze:Wczoraj w nocy po cudem unikniętym kontakcie rower-auto powstał pomysł na piąty profil. Specjalny, rowerowy, z opcją klakson :mrgreen:
Wczoraj spotkałem dawnego znajomego i staliśmy zaraz przy koszykach pod sklepem. Akurat byłem w trakcie prezentowania mu stroboskopu w latarce. Nie pomogło to jednak dostrzec nas starszemu kierowcy w polonezie, który akurat cofał i jechał wprost na nas (w tym na mnie na dostatecznie doświetlonym rowerze). Dopiero kilka stuknięć w szybę zatrzymało zapędy tego jegomościa. Na takich ludzi to chyba tylko prawdziwe klaksony dźwiękowe zadziałają.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

ElSor pisze: Na takich ludzi to chyba tylko prawdziwe klaksony dźwiękowe zadziałają.
Albo pała!!
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Tzn. coś w tym jest, ja na takiego klaksona chce C8 na 100%, tylko potrzebuje
włącznik na kabelku.
Czasem jak jadę to młodzież idąca wpatrzona w telefon jest ......
Raz stanąłem przed taka panienką, wpadła mi na rower.
beton88
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 05 gru 2013, 09:28
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: beton88 »

smokuxx1987 pisze:
beton88 pisze:Fajnie by było jak by była opcja 2-kliku która z pozycji wyłączonej latarki, zapalała by od razu 100%, bez przechodzenia "pętlą" przez wszystkie tryby i nie zależnie od tego jaki tryb był ustawiony. W olight s20 jest taka opcja :)
A jak myślisz co się stanie jeśli ustawisz sobie jako 1 tryb 100 % i wyłączysz pamięć ostatniego trybu?
Zapewne włączy się pierwszy tryb. Ale nie o to chodzi, ideą tego rozwiązania jest możliwość włączenia maksa prostym 2-klikiem bez konieczności pamiętania co było wcześniej ustawione. Osobiście mam włączoną pamięć ostatniego trybu i ustawioną latarkę na na 48%, bo czasem nie wypada znienacka oślepiać wszystkich w około razem ze sobą, bądź zwracać niepotrzebną uwagę otoczenia. Co nie zmienia faktu, iż przydaje się możliwość zaświecić na coś od razu szybko maksem bez konieczności tracenia czasu na przechodzenie przez wszystkie tryby. Nie wiem jak inni użytkownicy, ale ja mam min. światełko zawsze przy sobie (takie wypaczenie;) ) i wg mojej oceny pomysł zastosowany w Olight jest bardzo przydatny.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

beton88 pisze:...Co nie zmienia faktu, iż przydaje się możliwość zaświecić na coś od razu szybko maksem bez konieczności tracenia czasu na przechodzenie przez wszystkie tryby
Beton88, proste rozwiązanie. Przykład:
profil nr 1, tryby 2-36-100%, pamięć wyłączona, sterowanie: up-down
po włączeniu 2-klik ustawia tryb 100%

drugie proste rozwiązanie:
profil jak powyżej, pamięć w stanie dowolnym, opcja boost ustawiona na zadany czas
po włączeniu i kliku masz 100% przez x sekund
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
jm48
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 12 lip 2011, 21:44
Lokalizacja: Czerwona Góra

Post autor: jm48 »

Zbychur pisze:
ElSor pisze: Na takich ludzi to chyba tylko prawdziwe klaksony dźwiękowe zadziałają.
Albo pała!!
Na takich ludzi nie działają nawet sygnały karetki, nic im nie pomoże, nawet aparat słuchowy trzymają najczęściej wyłączony :twisted: i z drogi śledzie...
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Zaszły drobne zmiany w konfiguracji. Dostępne jest 5 profili, doszła opcja klakson. Opis w pierwszym poście.

Skończyłem testy oprogramowania u mnie. Aktualnie kilka driverów wyjeżdża w świat na beta testy. Jak otrzymam feedback, ewentualne poprawki i do latarek.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Piotrek2234
Posty: 18
Rejestracja: środa 08 cze 2011, 21:11
Lokalizacja: lbn

Post autor: Piotrek2234 »

Witam Wszystkich!

Co prawda to mój pierwszy post na forum, jednak od prawie trzech lat jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem latarki Grega i coraz bardziej chodzi mi po głowie jej następca. W związku z tym chciałbym dorzucić od siebie dwie propozycje:

1. Wielu użytkowników chciałoby mieć możliwość używania latarki do komunikacji, jednak ze względu na wielokliki uważasz zaimplementowanie takowej funkcjonalności za niemożliwe. Uważam inaczej, i widziałbym to tak:
Ustawiamy tryb z zadowalającą nas jasnością.
I tak się naklikamy przy komunikacji, więc robimy rozgrzewkę palca 25-30klikiem, po czym dalsze kliki są ignorowane i latarka działa na zasadzie włącz-wyłącz w ostatnio ustawionym trybie.
Gdy już nam się znudzi zabawa z błyskaniem, to po prostu włączamy latarkę, świeci w ustalonym trybie, po np. 30s dostajemy przez 5s strobo 2hz z wypełnieniem 50%, a jeśli dalej nic nie klikniemy, to latarka działa jak przed "megaklikiem".

2. Pisałeś, że niektórzy skarżą się, że 2s na klik to za mało, a część z nas byłaby bardzo zadowolona z wieloklików np. 0,5s i normalnej zmiany trybów co np. 1s. Dlaczego w takim razie nie umożliwić ustawienia czasu granicznego między włączeniem a wieloklikiem? Np. w taki sposób:
Jakiś n-klik
Jakieś błyskanie sygnalizacyjne
Dwuklik, którego czas zostanie zapamiętany
I np. błysk i zapalenie latarki na ustalony czas dla potwierdzenia
Na wszelki wypadek (np. ustawienie wielokliku na 50ms) warto by zostawić reset do ustawień fabrycznych przy standardowym, dwusekundowym dwudziestokliku albo minimalny czas wielokliku na 0,5s.

Ponadto jestem jak najbardziej za min. pięcioma profilami, choć jeszcze lepiej byłoby umożliwić wybór np. 1-10 profili - w końcu latarka ma zadowolić każdego ;) Nadal pamiętam, jak przy zakupie mojej obecnej latarki mówiłeś, że 5 trybów to za dużo i że rozsądny max to 3 - nie dałem się przekonać, jestem zadowolony, chcę więcej xD
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Witaj Piotrek2234, poczytaj specyfikację w pierwszym poście. Trochę pomieszałeś tematy/sterowniki (te 2 sekundy itp). Tutaj sterowanie odbywa się zupełnie inaczej, niż w poprzednich driverach.

Kliki w extended v2.0 realizuje się w tempie 0,5s. Nie ma możliwości ustawienia czasu klik/wyłączenie programowo, ponieważ rozróżnienie tych czynności odbywa się sprzętowo (podtrzymanie zasilania portu procesora przy zaniku napięcia, czyli przy "kliku").

Dodatkowo wersja extended 2.0 jest już zamknięta, trwają właśnie testy końcowe. Tu innych funkcjonalności już nie umieszczę. Jak nazbiera się garść nowych, ciekawych pomysłów, można będzie zastanowić się nad kolejną wersją drivera. Ale to kwestia odległych miesięcy.

Za to niebawem światło dzienne ujrzy driver extended 2.0 w wersji pod microswitch (pod 1 lub 2 przyciski). Do innego typu latarek, sterowanych przyciskiem niskoprądowym, nie zanikiem napięcia zasilania, gdzie driver zasilany jest non stop. Funkcjonalność będzie w zasadzie identyczna, różnica w sterowaniu.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Piotrek2234
Posty: 18
Rejestracja: środa 08 cze 2011, 21:11
Lokalizacja: lbn

Post autor: Piotrek2234 »

Ok, masz rację, trochę pomieszałem drivery.

Przeczytałem instrukcję, mam pytanie:
Czy w trybie Boost/Klakson driver olewa zabezpieczenie termiczne? Chyba powinien.

I kilka poprawek do wprowadzenia w finalnej wersji:
"predefiniowane 3 profile" - powinno byś raczej 5
"7-klik wybór profilu, 3 dostępne" - znów 5
"seria krótkich błysków w ilości 1, 2, 3 błyski w serii" - to samo
"około 60°C (z dokładnością około 10%)" - oznacza rozrzut w zakresie ok. 26°C - 94°C, a raczej nie o to chodziło.

Szkoda, że tu już nic się nie da zrobić - spóźniłem się :(
Co myślisz o zaproponowanej funkcji "komunikacji"?
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Tak, wstępnie były 3 profile, instrukcja jest jeszcze w wersji beta.

Odnośnie dokładności pomiaru temperatury, pomiar 60°C z dokładnością około 10% nie oznacza rozrzutu 26°C - 94°. Chodzi tu o błąd pomiaru na poziomie 10%, co jest raczej jasne...
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Piotrek2234
Posty: 18
Rejestracja: środa 08 cze 2011, 21:11
Lokalizacja: lbn

Post autor: Piotrek2234 »

A jak wygląda sprawa z zabezpieczeniem termicznym w Boost/Klakson?

Co do temperatury, to będę się kłócił:
Definicja
Temperatura jest miarą średniej energii kinetycznej cząsteczek.
Zatem wzrost/spadek temperatury o 10% oznacza wzrost/spadek tej energii o owe 10%.
Czy zatem, jeśli jest 0°C, i temperatura wzrośnie/spadnie o 10%, to znaczy, że się nie zmieni? 0°C = 32°F, czy z tego wychodzi, że jeśli temperatura zmieni się o 10%, to jednocześnie zmieni się i nie zmieni się?
Przy pomiarze podaje się procentową niepewność wartości mierzonej temperatury względem podstawy skali, czyli 0K, lub też procentową niepewność pomiarową względem wartości pełnego zakresu miernika, który w tym przypadku wypadałoby podać.

Teraz pojawia się pytanie, skąd wziąłeś wartość 10%?
Wg datasheetu mikrokontrolera:
Typically, the measurement accuracy after a single temperature calibration is &#177;10°C, assuming calibration at room temperature. Better accuracies are achieved by using two temperature points for calibration.
Niepewność pomiarowa &#177;10°C oznacza:
8% zakresu pomiarowego -40°C - 85°C
Od 2,8% dla 85°C do 4,3% dla -40°C (3% dla 60°C) względem zera bezwzględnego.
Do tego dorzucam źródełko:
http://pomiarytemperatury.pl/w/Dokladno ... zielczosc/

Sorry za drobny oftop, ale lubię być precyzyjny, a tutaj zupełnie nie widzę, jak rozumiesz owe 10% i co chcesz przekazać. Możliwość kalibracji z poziomu sterownika wskazuje na rozumienie tego jako procent zakresu, czyli &#177;12,5°C.

I jeszcze jedno:
"Chodzi tu o błąd pomiaru na poziomie 10%" - gdyby wartość błędu pomiaru była znana, to dałoby się go po prostu skorygować, tu chodzi o niepewność pomiarową. Sorry, spaczenie studiami ;)
tramer
Posty: 13
Rejestracja: piątek 22 mar 2013, 13:52
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: tramer »

Witam,

Jestem od roku użytkownikiem L2P extended v1.0. To na co czekałem w kolejnej wersji sterownika, to tryb boost. Byłem ciekaw jak zostanie rozwiązana sprawa sterowania [włączenie boosta 1-klikiem było w sprzeczności z poprzednim przejściem do 1-go trybu tymże]. Zobaczymy jak rozwiązanie zaproponowane w ver. 2.0 się sprawdzi, czy nie będzie czasem mylić.
W 95% latarki używam na rowerze. Dosyć często są to kilkugodzinne wyjazdy na światłach w godzinach nocnych. Tryb boost przydałby mi się w terenie [większość wyjazdów], liczyłem jednak na inną jego funkcjonalność.
Dlatego pod rozwagę poddaję dwie sprawy:
- możliwość ustawienia mocy trybu boost [na rowerze, przy jeździe terenowej, sprawdzają się tryby od 36%, nie musi to być od razu 100%],
- wydłużenie czasu działania boosta powyżej 16s [bardziej użyteczne byłyby czasy do ok. 100s, może nawet więcej,, ustawiane z interwałem np. 20s] Przeliczając 16s przy jeździe z prędkością 5m/s [18km/h] otrzymamy 80m. A latarkę trzeba przełączyć chwilę przed wjechaniem w trudniejszy teren. Zostanie więc 50m. Mało! Proszę o wydłużenie tych czasów.
Ostatnio zmieniony środa 02 kwie 2014, 19:14 przez tramer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Dla uściślenia, błąd około 5-6°C przy kalibracji, którą wykonuję. Data sheet układu znam dość dokładnie, programuję ATtiny od dłuższego czasu, cytować nie musisz.

W trybie boost nie kontroluję temperatury, jest to zbędne.

Dłuższy boost? Mogę dodać kolejne wartości, jeśli jest taka potrzeba.
Boost to 100% mocy i nie inaczej. Jak chcesz inną wartość, to skonfiguruj sobie tryby tak, aby 1-klik ustawiał Ci pożądany tryb i tyle. Tego nie zmieniam.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Piotrek2234
Posty: 18
Rejestracja: środa 08 cze 2011, 21:11
Lokalizacja: lbn

Post autor: Piotrek2234 »

Ok, dzięki za odpowiedź, też uważam, że kontrola temperatury w tym trybie przeczyłaby jego naturze - z założenia ma to być przecież duża moc przez chwilę.

Kalibrację temperatury można by też wykorzystać w trochę bardziej niestandardowy sposób, do automatycznej regulacji jasności w czasie jazdy: ustawiamy np. na 35°C i bierzemy latarkę na rower i im szybciej jedziemy, tym lepsze chłodzenie, więc większa moc. Tu mógłby się przydać szerszy i precyzyjniejszy zakres w dół ;)

Czy nie warto by sposobu sterowania przypisać do profilu?
ODPOWIEDZ