Taśma LED zasilana akumulatorem samochodowym

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
fawkes
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 10:25
Lokalizacja: Lębork

Taśma LED zasilana akumulatorem samochodowym

Post autor: fawkes »

Jestem tutaj nowy więc witajcie wszyscy :)
Należę do OSP. Ostatnio wpadliśmy na pomysł żeby oświetlić schowki naszego Stara taśmą LED. Zakupiliśmy ową stąd: klik
I mamy problem ponieważ napięcie na akumulatorze podczas pracy silnika wynnosi ok 14,4-14,6 V, co jak się dowiedziałem wpływa negatywnie na żywotność diod. Macie jakieś pomysły jak temu zaradzić? Co zrobić żeby taśmy dostawały cały czas stałe napięcie 12V? Gdzieś czytałem, że powinniśmy zastosować jakieś regulatory napięcia, ale kompletnie się na tym nie znam. Jaki to miałby być regulator? Jak go podłączyć?
Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale mamy zamiar podłączyć je równolegle (odcinki po ok 80 cm długości); w sumie 10 m taśmy.
Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jedny odcinek taśmy nie może przekraczać (najlepiej) 1 metra, tzn. nie może być wszystko podłączone tak - taśma - przedówd - 2 odcinek taśmy - przewód itd. Dlaczego ? Początek pierwszej taśmy będzie silnie się nagrzewał.

Co do samego zasilania - kupcie jeden lub odpowiednią ilość zasilaczy komputerowych, zasilanych z gniazda zapalniczki, dedykowanych o ile się nie mylę do Asusa EeePC 1000H i jemy podobnych - one na wyjściu mają stabilne 12V.

Możecie również zakupić uniwersalny zasilacz samochodowy do laptopów i tam też jest wyjście 12V i powinno być. Będzie prosto, tanio i stabilnie.
ILPT
ODPOWIEDZ