Akoray K-106 CREE Q5 ...niespodzianka

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Akoray K-106 CREE Q5 ...niespodzianka

Post autor: Calineczka »

...a niespodzianka, bo to pierwszy Akoray jaki dostałem w łapy, na zlocie, i zrobił na mnie bardzo ale to bardzo dobre wrażenie.
latarka dostępna tu:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16607

...jako że na zlocie Pikom miał pensetę a ja zabrałem się za jej rozkręcanie...(uważajcie zanim dacie mi coś do rak ;-) ) ...urwałem "cycka" od plusa, latareczka przestała świecic i musiała zostac ze mną. Obiecałem przerażonemu Świetlikowi fotostory i dałem inne światełka, co by mrok Go nie ogarnął całkowity... ;-)
No dobra....więc na zlocie zrobiła niesamowite wrazenie trybami, ich konfigurowalnością (tfu, co za słowo) ...beamshotem...dopracowaniem szczegółów itd...
Dzisiaj ja troszkę rozbebeszyłem...:

Ona siama:
Obrazek

gwinty, rzut oka na driverek od strony baterii-robi wrażenie, na oko zapenia dobry styk....żadnej "cyna na docisk"
Obrazek

mozna postawić na dupce i zapiąc na pasku
Obrazek

płaskie i czyste krawędzie, ref OP
Obrazek

pod tym jest driverek i tego własnie "cycka" usiłowałem odkręcić...a ukręciłem
Obrazek


Obrazek
Obrazek

żeby dostać się do leda musiałem w kapselku wypalić lutownica otworki...siedzi mocno na wcisk i dociska LED-a
Obrazek

LED jest na paście...dużo jej nie dali
Obrazek

widok po wyciągnięciu kapselka z urwanym cyckiem od plusa, jakaś masa...
Obrazek

pigułe z driverkiem wybiłem przez otwór pod LED-em. Całośc zapowiada się na zalaną jakimś epoksydem...fe
Obrazek

próby z wkrętakiem...oho, więcej nie będę próbował bo pod spodem juz jest elektronika...można coś (więcej) urwać
Obrazek

podłubałem za to od drugiej strony...masa okazała się tu być plastyczna, pod spodem widać step-upa(?)
Obrazek
Obrazek

całkiem niezła jakość montażu
Obrazek

do tego rezystorka z oznaczeniem 200, jak sądzę, dolutowany był ukręcony cycek.
Obrazek

i podanie zasilania na ten rezystorek powoduje że driverek działa, led świeci...ale dziwi mnie takie rozwiązanie, rezystor szeregowy od razu na plusie zasilania. Szkoda trochę marnowac na nim energię...


Latareczkę mozna programować, każdy tryb może mieć wybraną janość, opis z forum DX-a:












Kod: Zaznacz cały


Instructions:

Turn light on

Quickly tap the switch 6 times

The light will flash one time then start from zero and go to 100% bright. It will then cycle through the strobe modes and even let you set the frequency of the strobe.

When the light gets to the mode you want on setting ONE, tap the switch

The light will flash TWO times ( you are setting mode TWO )

Wait for the light to reach the brightness you want for mode TWO and tap the switch.

The light will flash THREE times (set mode THREE )

Wait for your setting choice and turn the light off.

OR

Tap the switch. This will take you back to the edit the mode ONE setting.

These may not be perfect instructions and I may have missed an option or two but you should be able to get your 3 custom modes in just a couple of minutes.

This was already my choice for every day carry. It just got better ! 
i podobno ma ochronę akku!!

Kod: Zaznacz cały

I found these instructions from a chinese auction website, and it works on my light!

Apparently this flashlight has built in overdischage protection for lithium-ion batteries but was not advertised here.

It can be programmed from any of the 3 modes by quickly tapping the switch 3x.

The light would either flash once(overdischarge protection OFF) or twice (overdischarge protection ON).

To change it, simply tap the switch rapidly another 3x.

Dx should really update the list of features, IMO. 
czego jeszcze nie zdążyłem przetestowac.
Moje krótkie zabawy w programowanie...pierwszy wniosek-za szybko się to zmienia...cięzko utrafić w najniższe jasności...

TU (albo tam ) BI KĄTINÓŁEt :mrgreen:

p.s. Świetlik, twoje, jako użytkownika, wnioski?
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

hmm... moje wnioski... jak wiesz, to moje pierwsze światełko, więc trudno mi porównywać, ale z tego co zdążyłem okiem oszacować jasność w trybie Hi przy zasilaniu z Eneloopa AA i 14500 jest bardzo zbliżona, co chyba świadczy zdecydowanie na korzyść sterownika. Pomiarów luxomierzem, jak pamiętasz, nie zdążyliśmy zrobić przed próbą dotarcia do wnętrza :) a potem już się nie dało.. :twisted:

Odcień światła jest dla mnie trochę za zimny, ale to rzecz gustu.

Z programowaniem najsłabszego natężenia jest pewien trik - wystarczy rozpocząć programowanie trybu i przejść do programowania następnego zanim latarka zacznie narastająco świecić, wtedy zostanie zaprogramowane minimum.

Mój egzemplarz miał drobne niedociągnięcia w montażu (brudne szkiełko z obu stron, brudna soczewka diody - chyba skondensowane opary topnika, troszkę luźnych resztek alu w gwintach) co wytknąłem w recenzji na DX, ale porównując z innymi światełkami na zlocie dochodzę do wniosku, że chyba byłem trochę za surowy w ocenie.

Do moich potrzeb wolałbym nieco płytszy reflektor, jak w siostrzanym Akoray K-109 na CR123 (sku.15877) - większy spill, ale myślę na razie tylko o wymianie diody na R2/WD.


Ten rezystorek na wejściu jest rzeczywiście zaskakujący. Może to jest jakiś PTC robiący za zabezpieczenie termiczne?

Miałeś okazję zdjąć charakterystykę Vf diody?

Fotostory fascynująca :) jeszcze mam dreszcze :mrgreen:
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

Witam wszystkich flaszoholikow na tym forum.
Jestem zainteresowany latarka na AA, wiec ta akoray zupelnie mi wpadla do oka.

Calineczka, jak juz tak wypatroszyles cale to swiatelko, moglbys dokonac jakichs pomiarow sprawnosci tego drivera?
Chcialbym sobie zalatwic jakas "super latarke TM ;)", ale mam spore wymagania a ograniczony budzet :/ co niestety zmusza do kompromisow...
Przejrzalem oferte na DX i KAI, przeczytalem cos tu i tam (CPF, ledmania, fotonmag) i ten akoray wyglada bardzo obiecujaco. (szkoda tylko ze niema do niego extension na 2xAA).

A poza tym to nisko sie klaniam, patrzylem na projekt "najmniejszy driverek" i zupelnie mie zatkalo ;)

EDIT: da sie jakos rozkrecic tailcap? na zdjeciach to wyglada tak, ze miedzy tailcapem a body jest szpara, moze to byc ale tylko szczelina gdzie jest umieszczony ten klips....
Ostatnio zmieniony wtorek 20 sty 2009, 17:04 przez foxx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Da się.

Zdjęcie w wątku 'budżetowy maluch na AA/14500' tu
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

na szybko bo mi czasu brak:
Uzas 1,2V Izas 1,8A (okolo)
Uled 3V Iled 0,26A



Uzas 1,5V Izas na starcie jakies 2,5A i spada!! szybko!
Iled 0,46A Uled 3,13V
tia...wiec to nie rezystorek!! to coś alfa 200 powoduje odkładanie się na tym napięcia 0.8V przy 1A po nagrzaniu.
Pozystor?


Uzas 3,8V Izas ok 0,7A


Uled 3,15 Iled 0,57A


teraz pozystor numerow nam nie robi, widac mniejszy prad mu sluzy
Ciekawe, czy gdy ten pozystor jest a raczej byl zalany glutem i przylutowany do cycka z miedzi czy tez mosiadzu...nie nagrzewal sie tak jak wiszac w powietrzu z dolutowanymi kabelkami...?
Musze konczyc zabawy,s ami liczcie sprawnosc, to pomiary orientacyjne, prad pobierany jest mierzony na oko(wskaznik wychylowy w zasilaczu warsztatowym)

jeszcze na szybko Uzas 3,3 I led 0,57A
uzas 4,2V Iled 0,58A


3V-0,57A
2,6-0,57A
2,3V-0,57A
2V-0,57A
...i spadlo...do 27mA...a moze to protekcja akkusow?Musze sprawdzic...
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

ej, no niezabardzo jestem z tego madry....
wg tego pierwszego pomiaru mi sprawnosc wychodzi jakies marne 0.36 :/ (kiedy Uin jest 1,2V)
w drugim przypadku, Uin=1,5V, sprawnosc wychodzi 0,38

w trzecim Uin=3,8V, sprawnosc=0,675

Wyglada na to, ze przy zasilaniu lionami jest srednio, ale przy zasilaniu AA jest fatalnie.
chjo...
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Pewnie w stanie pierwotnym trochę ciepła odbierał akku i może zabezpieczenie nadprądowe aż tak nie bruździło z sprawnością, ale.... auć.

Trzeba będzie jeszcze obadać na innym egzemplarzu w stanie fabrycznym.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

foxx pisze:chjo...
A co to oznacza?

latarka skręcona, pozystor dolutowany do cycka....jasnośc nie spada ;-)
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

Calineczka pisze:A co to oznacza?
"chjo" to zkrocone czeskie "ach jo", cos w rodzaju wykrzyknika... samo "chjo" to tak troche jak dzwiek przy glebokim wydechu.... ;)

EDIT: co to takiego ten pozystor?
EDit2: juz znalazlem ;)
Tikka XP @ XP-G R5 NW | Akoray K106 @ XP-G R4 NW| Trustfire S-A2 | iTP EOS A3
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

bez tego pozystora z pewnoscia sprawnosc byla by wyzsza.Niestety nie mam juz czasu zeby to posprawdzac, dzisiaj latareczka mnie opuszcza i wczoraj musialem ja szybko skrecic....
Zamowilem takowa i dla siebie-moze pobawie sie jak przyjedzie.Moim zdaniem jedna z ciekawszych i lepiej zrobionych chinskich edc w przyzwoitej cenie...
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

wlasnie, tez mi sie calkiem spodobała, zwłaszcza te konfigurowatelne mody.
Tikka XP @ XP-G R5 NW | Akoray K106 @ XP-G R4 NW| Trustfire S-A2 | iTP EOS A3
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Zastałem w domu przesyłkę z DX a w niej między innymi drugi egzemplarz Akoray K-106 i się nieprzyjemnie zdziwiłem. Gorsze oringi, 1.5mm różnicy w długości, mniejsze napisy, obudowa przetłoczona tak, ze powstała dziura :( i wyraźnie niższa jasność (porównanie na świeżych Eneloopach).

Wniosek na szybko - albo podróbka, albo fatalna niespójność jakości, albo odrzut z linii produkcyjnej.

Szykuje się moja pierwsza reklamacja w DX...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

a to niemiła niespodzianka.
Powiem tak, do mnie też dojechał Akoray...ten własnie, trzeba było od razu styki poprawiac...ale mam wrażenieze świeci słabiej od tej twojej.
Będziesz na zlocie to porównamy ;-)
To co...znowu nie ufamy kolejnej marce?
Szkoda :cry:
specmisiek
Posty: 4
Rejestracja: środa 04 lut 2009, 18:57
Lokalizacja: Białystok

Post autor: specmisiek »

Witam wszystkich serdecznie! Jestem tu nowy.. :grin: Pozwolę sobie zauważyć że są co najmniej 2 wersje tego Akoraya. Jedną kupiłem na ,,alledrogo" :wink: I ona ma 6 trybów i świeci całkiem super bez żadnych przeróbek.. Tą wersję o której pisze Pan Arek (Calineczka) dostałem na DX i miała tylko 3 tryby- a i one szybko znikły (może to ja zrobiłem znowu coś nie tak :wink: ) W każdym razie była inaczej (gorzej) wykonana od tej z allegro i na dodatek ten ,,cycek" nie bardzo łączył... Dałem ją do przeróbki i Tonio wstawił porządny driwerek.. Teraz kończąc-zauważyłem że ta lepsza wersja z 6 trybami i bez napisów na korpusie jest do dostania na kaidomain-ale jest trochę droższa (nie pamiętam dokładnie, ale 2 albo 3 $) Pozdrawiam raz jeszcze (i żeby nie było że reklamuję kaidomain :wink: )
niech stanie się jasność
emerel
Posty: 113
Rejestracja: piątek 30 lis 2007, 16:53
Lokalizacja: z pogranicza :-)

Post autor: emerel »

specmisiek pisze:Witam wszystkich serdecznie! ... są co najmniej 2 wersje tego Akoraya. Jedną kupiłem na ,,alledrogo" ... lepsza wersja z 6 trybami i bez napisów na korpusie jest do dostania na kaidomain
Witaj!

byłbyś tak uprzejmy i podał linki, chocby do kai, bo wyszukiwanie tam nie jest optymalne?

pozdrawiam
Mariusz
ODPOWIEDZ