Wybór czołówki: Armytek Wizard, Tikka RXP, czy coś innego

Oświetlenie montowane na głowie
a_dam
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 13 lis 2014, 13:41
Lokalizacja: Polska

Wybór czołówki: Armytek Wizard, Tikka RXP, czy coś innego

Post autor: a_dam »

Witam wszystkich!!!
Czołówki z tematu są wzorem, jednak chcę kupić latarkę ze światłem jak najbardziej zbliżonym do naturalnego, stabilizacją mam na myśli aby wyczerpywanie się baterii nie wpływało na jakość świecenia równocześnie, właśnie na baterie lub "aku z kiosku" i z czerwoną jak w tym przypadku diodą cena podobna lub trochę wyższa, mogę zrezygnować z tego reactive na rzecz "ręcznego sterowania" tymi funkcjami. Co radzicie? Dziękuję i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek 28 lis 2014, 13:27 przez a_dam, łącznie zmieniany 2 razy.
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Ta czołówka ma światło o barwie całkiem niezłej, więc nie ma co na nie narzekać. Tryby ma ze stabilizacją. Technologia aktywnego zmieniania światła jest obecnie unikatowa i tylko Petzl ją oferuje. Możesz więc wybierać wśród trzecg modeli Petzla: R+, RXP, NAO.

Zerknij na recenzje:
http://www.light-test.info/index.php?op ... 54&lang=pl
verus
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 12 mar 2013, 01:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: verus »

Na popularne zasilanie AA to może ?
http://www.zebralight.com/H52Fw-AA-Floo ... p_121.html
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Baterie z kiosku są droższe od litówek z demontażu - przemyśl temat.

Co do reszty, to jakie zastosowanie i rozmiary? Jakieś preferencje co do kształtu?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Właśnie gdyby nie ta czerwona dioda nie była potrzebna (Wam ona się naprawdę przydaje? Bo ja jeżeli ją mam, to tylko dla zabawy używam, a jak nie mam, to mi jej nie brakuje), to bym proponował właśnie zebrę H52w, albo ArmyTek Tiara A1 Warm (dziś patrzyłem na stronie Armytek mają ją w promocji po $54 (bo wchodzi model nowszy "pro", który nie jest wiele ciekawszy, a jest droższy).

Armytek w wersji Warm daje bardzo ładnej barwy diodę o temp barwowej 4000K i bardzo ładnym odwzorowaniem barw.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
a_dam
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 13 lis 2014, 13:41
Lokalizacja: Polska

Post autor: a_dam »

Ad. rafalklis; gdzie poczytam o barwie światła właśnie tej wspomnianej czołówki?
Ad. Hetman; kształt nieistotny, baterie dlatego, że dostępne są w "kiosku" ale nie jest to warunek użytkowanie poza domem.
Ad. marmez; nie umiem kupować w zagranicznych internetowych sklepach, w Polsce to co innego. Mógłbym od któregoś z Was, kupioną modowaną nawet z przedpłatą oczywiście z korzyścią każdej ze stron ale w szczególności wykonującemu zlecenie. Barwa światła w przypadku tej latarki jest ważna, nawet bardzo.
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

a_dam w recenzji, do której link wcześniej podałem są zdjęcia terenowe. Kolor światła wygląda na neutralny-ciepły. Mój znajomy ma ten model i właściwie się zgadza.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Właśnie coś zmodowałem :P , jak coś to pm...
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

a_dam, wymienione przeze mnie latarki są też dostępne w polskich sklepach, tylko ceny to 235-280zł :( Dlatego wspominałem o kupowaniu za granicą.

Petzl Tikka XP (ta nowa) też ma stabilizację, niestety światło zimne, choć kolory w nim widać dość dobrze. No i ma fajne dwie różne optyki (dwie diody - nie licząc czerwonej). Szeroką poziomą, i pionową daleką ;)

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
a_dam
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 13 lis 2014, 13:41
Lokalizacja: Polska

Post autor: a_dam »

marmez, dziękuję bardzo za rzeczową odpowiedz, ale proszę powiedz dlaczego zebra H52W a nie 32W, która wydaje się, że jest "wydajniejsza". bardzo poważnie biorę pod uwagę dwie zaproponowane przez Ciebie latarki plus Fenixa HL 50, Sparka, jak byś mógł uszeregować w.g. barwy światła, największego jednorodnego oświetlenia mam na myśli coś takiego jak ma Armytek ale również długości świecenia, odległości. Wiem, pewnie zbyt dużo oczekuję, ale może masz taką wiedzę, która pozwala odpowiedzieć na powyższe zapytania bez czytania opisów, analizowania, porównywania to proszę. Wszystkim pozostałym też dziękuję za odpowiedzi. Przekonałeś mnie marmez że czerwone nie jest potrzebne, dziękuję. Pozdrawiam

[ Dodano: 22 Listopad 2014, 22:13 ]
marmez, najkrócej mówiąc spodobały się te małe kątowe latarki. Zatem szukam takiej, której wielkość utrzymywana jest na jednym pasku, o najbardziej ciepłej barwie światła, jak największym spocie i spillu, możliwie daleko świecącej, jak najmniejszej ilości trybów, możliwością zastosowania baterii chociaż nie jest to warunek tak jak posiadanie klipsa, magnesa w "dupce" czy innym bajerom. Cena 300-500 zł, jednak wolałbym do 300. Dzięki pozdrawiam
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

a_dam, niestety nie znam tych wszystkich modeli. Wiem, że gdzieś w zagranicznym internecie widziałem porównanie rozkładów H52W i Tiary, ale teraz linka nie mam czasu szukać.

Co do H32W, to nie mam nic przeciwko niej, tylko dla mnie zasilanie z CR123A jest nieekonomiczne, a na aku 16340 się też nie znam, jeżeli mają większą pojemność od 14500, to pewno lepsza będzie H32W.

HL 50 to już większe ogniwo, większa waga, ale to wiesz :wink: Nie wiem, czy Fenix ma ciepłe diody w latarkach, ale coś mi się wydaje, że tylko zimne.
a_dam pisze:jak największym spocie i spillu, możliwie daleko świecącej
"Mówi Pan o 3 różnych lokalach." :wink: Z tego zdania wynika, że chcesz mieć latarkę, która ma po prostu dużą moc, a to z lekkością i jednym paskiem się niestety kłóci :(

Może jednak iść w stronę ciut cięższych (i droższych niestety) czołówek zasilanych z 18650, które to ma o wiele większą pojemność od 14500 i 16340, czyli też mogą mocniej świecić po prostu... No ale to się kłóci z zasilanie bateriami z kiosku.

Co do szerokości spotu, to możesz jeszcze wziąć pod uwagę wersje F czołówek Zebry, czyli H52Fw i H32Fw, głowy nie dam, ale one chyba i tak spot mają węższy od Armyteków, ale spill powinny mieć szerszy. Porównanie jakieś udało mi się na szybko znaleźć http://www.taschenlampen-forum.de/beams ... olien.html

Powodzenia w wyborze! (bo to trudna rzecz) :wink:
Pozdrawiam.

PS Jeżeli kupisz coś porządnego (a takie tutaj rozważasz) i jednak by Ci nie pasowały, to zawsze będziesz mógł sprzedać nie wiele tracąc, trochę dołożyć i kupić coś innego, będziesz już miał porównanie i wybrany kierunek. To oczywiście ostateczność, ale nie taka straszna :)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
a_dam
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 13 lis 2014, 13:41
Lokalizacja: Polska

Post autor: a_dam »

marmez, czy w ArmyTeku z tej strony http://www.mhunt.pl/latarka-czolowa-arm ... tir-70-120 gdzie z opisu wynika, że zródłem światła jest: dioda Cree Premium XM-L2 T6 neutral white 4000K jest taka sama dioda jak np w tym solarforce http://solarforce.eu/latarka-solarforce ... -p-73.html, też z opisy wynika, " barwa neutralna biała, moc ... . Oczywiście, zakładając, że sprzedawca uczciwie podchodzi do sprawy, czy wśród tak samo oznaczonych, właśnie tych diod zdarzają się z cieplejszą barwą. Jeżeli tak, to znam tą barwę, dobre swiatło ale chyba czuję coraz większą sympatię do ArmyTeków, szczególnie tych :ciepłych" a może nawet bardzo ciepłych, własnie tych z tej strony http://www.armytek.com/products/flashli ... cri90.html o nazwie Armytek Wizard Pro XM-L2 (Warm 90CRI). Co o tym myślicie Panowie? Czy ta barwa nie zniekształca koloró, nie jest uciążliwa? Dziękuję wszystkim zaangażowanym w udzielanie mi pomocy a może i nie tylko mnie>
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Cześć

Wątpię, by to była taka sama dioda. Opis "T6" nic nam nie mówi o barwie, jedynie o wydajności. O barwie nam mówią kody typu 5C, 1A, 4B, ogólnie Cyfra i Litera, no i podanie temperatury barwowej w kelwinach. Aaa no niby pisze, że biała neutralna... Ech. Nie wiem, co tam w SolarForce wkładają, trzeba by spytać kogoś, kto może wiedzieć.

Podam jeszcze moje doświadczenie. Kiedyś kupiłem z maritex'u różne barwy diod (Większość była akurat XP-G a nie nie XM-L, ale to chyba mała różnica) i testowałem sobie światło z nich. I żadne neutralne (a takie też tam niby były, były z 5, z 4) mi się nie spodobały, ciepłe mi się spodobały, ale też bez szału, jakieś takie żółte naleciałości miały. Po zobaczeniu światła z ArmyTeka byłem w szoku, że Cree jednak robi diody o takich ładnych CRI, bo na pewno te "premium" z Armytek ładniej oddają kolory niż te, które miałem kupione z maritexu...

Teraz mam w domu diody Cree o tym 90cri i faktycznie barwa jest ładna, ładniejsza niż te z maritexu (ciepłe oczywiście). Jestem z tych diod bardzo zadowolony, w latarkę włożyć jeszcze nie zdążyłem ale na pewno to zrobię i ja (fan ciepłego światła) będę zadowolony raczej.

Jednak w moim Armyteku kompetnie nie czuję potrzeby wymiany tej diody 4000K na nic cieplejszego, ani o lepszym oddawaniu kolorów. Już jest dla mnie idealnie, a naprawdę jestem w tym wzgędzie wymagający.

Tak, że w ogóle mnie nie pociąga Armytek z 90CRI, bo już w tych ich 4000K kolory są tak ładne, biały jest bez jakichkolwiek naleciałości. A przypominam, że oprócz tego Wizzarda, to we wszystkich moich latarkach mam różne ciepłe diody i mi się w sumie podobają :)

Trochę się rozpisałem, ale chciałem być dobrze zrozumiany, choć nie wiem, czy mi się udało.

Uciekam na rower z synem ;)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
a_dam
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 13 lis 2014, 13:41
Lokalizacja: Polska

Post autor: a_dam »

marmez, witam i dziękuję bardzo za chęci w dzieleniu się wiedzą co nie jest powszechne. Inaczej nie umiem się odwdzięczyć, chyba, że masz jakąś propozycję, wtedy spróbuję... Na stronę jet pol wysłałem zapytanie czy posiadaja latarkę o której tak dobrze się wypowiedziałeś. Zaczynałem od ... a obecnie już prawie jestem pewien, czego szukam. Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia a mianowicie na stronie producenta czy zagranicznego sprzedawcy, tego nie wiem sa dwie różne latarki lecz bardzo podobne do siebie, i to programowanie o którym wspomniał Twój kolega tomeksz mnie zainteresowało i tak Armytek Wizard Pro z kodem 28 i 27-11 na stronie http://www.armytek.com/products/flashli ... -warm.html . Czy, jeżeli się zdecyduję, znajdzie się ktoś kto kupi mi wskazaną latarkę oczywiście jeżeli ogólny koszt włącznie z zarobkiem kupującego będzie mi odpowiadać, nie będzie nadziei na kupienie jej w kraju etc., etc. Panowie zastanówcie się i do Was też kieruje pytanie czym różnią się wskazane latarki oprócz ceny, dlaczego ta tańsza wydaje mi się że jest programowalna a tym samym bardziej uniwersalna. Zwracam się do wszystkich użytkowników, nie mam sumienia pytać marmeza mimo że do niego kieruję pytanie. Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc. Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Wizard Pro (kod 28): http://www.armytek.com/products/flashli ... -xml2.html

Wizard (kod 27-11): http://www.armytek.com/products/flashli ... -warm.html

Różnica w instruckjach, co znalazłem:
- tryby. Wizard Pro ma 2 niskie (FIrefly), ten bez Pro, tylko 1 taki.
- Pro ma stroboskopy, których nie widzę w wersji bez Pro
- Pro ma kolorowy wskaźnik naładowania w przycisku (IMO kiepsko to działa,ale można to wyłączyć, co uczyniłem ;) )
- Pro ma "voltomierz" jako jeden ze stroboskopów (choć oni utrzymują, że to nie stroboskop, ale ja swoje wiem ;) )

Sterowanie wydaje się takie samo.

Żadna nie ma programowania w takim sensie w jakim ja to rozumiem, że samemu moc każdego z trybów się ustala. ale tryby są na tyle rozstrzelone, że dla mnie nie jest to problemem.
Obie mają jakieś zebezpieczenie przed narmiernym rozładowaniem.
Obie mają jakieś zabezpieczenie termiczne.

Możliwe, że więcej różnic jest, ale dopatrzyłem się tych.

Akurat odpisuję, bo mam wyjątkowo wolne i sobie trochę siedzę przy kompie :)

Pozdrawiam.

PS Może spytaj w mhunt.pl czy będą mieli taką jaką Ty wybierzesz i kiedy by to było. Ja osobiście, chyba się nie czuje na tyle komfortowo finansowo by latarkę w tej cenie komuś zamawiać, ale może coś się zmieni.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ