MC-E --> 3x18650

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

MC-E --> 3x18650

Post autor: midi »

Witam, kolejny projekt to latarka z diodą MC-E, do zasilania postanowiłem użyć trzech 18650 połączonych równolegle. Taka konfiguracja pozwala na dość krótkie body co było moim priorytetem. Do konstrukcji użyłem body od V68C ,mam ich 3szt. więc jedną mogłem poświęcić. Na tę chwilę projekt jeszcze nie skończony jednak kilka osób było bardzo ciekawych więc umieszczam zdjęcia tego co do tej chwili zrobiłem. Więcej szczegółów gdy konstrukcja będzie bardziej zaawansowana, zadbałem o to by dioda miała jak najlepsze termicznie warunki pracy, zależy mi na tym by można było nią troszkę w max poświecić i nie martwić się co by się nie poparzyć :evil: . Ciekawy jestem ile max można dać w tego leda, ciekawe czy wytrzymała by 4A , może ktoś coś wie na ten temat. Jak macie jakieś pomysły w stosunku do drivera to pisać , w tym momencie jeszcze nie jestem pewien co tam wsadzić, poza tym konstrukcja pozwala na szybką wymianę modułów więc można troszkę poszaleć, na pewno jako wymienny moduł będzie też zwykła Q5, z takim zasilaniem pozwoli to na około 6h pracy w max co bardzo się mi podoba.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

wyglada bomba!
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Jak nie pomacam nie ocenie :D Pomysł ciekawy ;)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

ale grubasek ;-)
Aż się zacząłem zastanawiać kiedy podobnego HID-a Midi zrobi ;-)
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Właśnie jak robiłem tą latarkę tak mnie naszło co by Hid był następny, panowie gdzie kupić jakiś okrągły balast i palnik taki koło 20W, niech tam wydam troszkę kasy ale zbuduję.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
czarny_kruk

Re: MC-E --> 3x18650

Post autor: czarny_kruk »

midi pisze:Ciekawy jestem ile max można dać w tego leda, ciekawe czy wytrzymała by 4A , może ktoś coś wie na ten temat.
4A to pikus. Z moich zabaw wynika, ze Cree MC-E Cool White wytrzymuje co najmniej 6.5A @ 3.9V . Mimo takiego pradu wciaz nastepuje zmierzalne zwiekszenie jej jasnosci, dla ciekawskich - mamy wtedy okolo 1200lumenow. Takze wciaz nie robi sie jej bardzo niedobrze. Wiecej nie sprawdzalem, sadze jednak, ze przy ekstremalnie dobrym, aktywnym chlodzeniu wytrzymalaby ponad 8A.
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

Może zaczniesz seryjną produkcję jako konkurencję dla Legiona II? :mrgreen: A propos driverka to chyba EdiM ma podchodzący.

Z okrągłym ~20W balastem może być ciężko. Od czasu do czasu na CPF pojawiają się rzuty WA Solarc 14W palnik+balast za ok. 190$. Daje to w okolicach 1000lm. Można też zamówić bezpośrednio u producenta, ale nie wiem dokładnie jakie są wymagania ilościowe/cenowe. :neutral:
Awatar użytkownika
yano
Posty: 189
Rejestracja: wtorek 08 sty 2008, 22:06
Lokalizacja: LJA :-)

Post autor: yano »

midi pisze:Właśnie jak robiłem tą latarkę tak mnie naszło co by Hid był następny, panowie gdzie kupić jakiś okrągły balast i palnik taki koło 20W, niech tam wydam troszkę kasy ale zbuduję.
m-blue kiedyś się pochwalił: :wink:
m-blue pisze:to powiem Wam ,ze wlasnie mam w raczkach balast 25-45W:) ma fi 50 i jakies 4cm wysokosci:D
Tylko że dał 130 euro :sad: - przy obecnym kursie to prawdziwy majątek...
Pisał o tym tutaj: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... c&start=15
pozdrawiam
dziękuję
i do widzenia
yano
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Hej, latarka skończona, działa i to jak, stwierdzam że to najlepsza latarka jaką zbudowałem. Niedawno wróciłem ze spaceru w pobliskim lesie i ........................ i wracać się mi nie chciało. Najbardziej cieszy mnie fakt iż latarka w terenie nie grzeje się w ogóle, tem. otoczenia wynosiła -1 stopień, latarka trzymana w ręku była chłodniejsza niż dłoń. Prąd jaki idzie w leda to 2,7A, myślę iż 4A będzie jak najbardziej odpowiednie do tego body, w ten sposób zyskam jeszcze nie co na jasności. W tym momencie P7 schodzi wyraźniej na drugi plan, cree jak dla mnie jest klasą sama w sobie i ten led utwierdza mnie w tym przekonaniu, seoul, Edisn Opto, świecą całkiem fajnie ale to jednak nie to samo co cree. Ref który zastosowałem całkiem całkiem sobie poradził ( ten sam co w V68c jak i w kilku Uf ), jednak w środku jest delikatnie widoczna oponka , coś ala DBS. Na tę chwile wiem iż nie jest to jedyna taka latarka jaką zbudowałem, zakupię coś na DX z fajnym refem i przebuduję w stylu jak latarka tu przedstawiona, chyba mnie wciągnęło :wink: . Na koniec dodam że ilość światła jest konkretna i do o koła robi się naprawdę jasno, sam led pochodzi od Rgbligting, kupiony za dobrą kasę za sprawą Cali ( jeszcze raz dzięki :wink: ), co do Vf to dla pojedynczej struktury wynosi 1,2A @ 3,5v , co całkiem nieźle wróży to stabilności świecenia latarki. Jutro wieczorem zrobię kilka fotek z terenu, dziś już nie mam siły. Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

No ładnie, skoro Midi pisze że najlepsza.... :shock: :mrgreen:
A na fotki czekam ;-)
A u mnie schnie klej....też wsadziłem MC-E do body made by Midi ;-)
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Ale mnie denerwujecie!
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Ale mnie denerwujecie!
to się zrelaksuj ;-)
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=17894#17894
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Witam, zniszczyłem diodę :evil: , moduł wypadł mi z ręki i dioda uderzyła o ziemię, soczewka pięknie odleciała, no a pod nią jak zwykle galaretka cytrynowa :razz: . Galaretkę zjadłem a moduł wsadziłem do latarki i ........................ i działa, kolor z 6000 na oko spadł do 3500-4000, skupienie bardzo się poprawiło jednak znacznie mniej zostało bocznego światła. Gdy spojrzę w reflektor latarki to krew mnie zalewa :evil: , taka ładna dioda. No nic , stało się, mam nauczkę, zerknijcie na zdjęcia.

beam z 0,5m
Obrazek
beam z 3m
Obrazek
i reszta fotek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tam w oddali widać komin domu, to odległość około 300m
Obrazek
teraz zbliżenie
Obrazek
tutaj wynalazek sąsiada, czyli szklarnia ha ha, w oddali drzewa na odległości około 123-130m
Obrazek
tu zbliżenie drzew w oddali
Obrazek

Co tu jeszcze pisać, z soczewką kolor światła nie był zły, teraz głupio mi to pisać jest idealny,sami zobaczcie na kolor trawy na fotkach, wszystko jest niemal żywe, czemu trzeba oberwać soczewkę by otrzymać taki kolor :evil: . Jednak jestem estetą i nie da rady by w latarce siedział taki oberwany strup . Jak mnie najdzie jutro to wsadzę na pokład P7 i będę miał porównanie, zobaczymy czy upewnię się w tym co wcześniej napisałem o Seoulu. Nic postęp wymaga ofiar, nadal możemy być pewni że z cree trzeba się delikatnie obchodzić, na to nie ma rady.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

UUuu...przykro mi...wielka szkoda....mamy lekcję...nadal z CREE jak z jajkiem?A wygląda dość solidnie...
galaretka smaczna chociaż? :mrgreen:
Midi, nie martw się, led rzecz nabyta, zamawiac następną?
No i zobaczymy porównanie z SSC P7.Znasz jej bin?
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

P7 dokładnie od Ciebie Arku he he, co do lekcji to mamy nauczkę wiec Panowie uczcie się tym razem na moich błędach :wink: , soczewka przyklejona i diodę wykorzystam do lampki na rower, świetnie świeci z kolimatorem do zwykłej cree :razz: . Tak więc nie ma co się smucić, wszystko się wykorzysta. Jutro na pokład P7 i zrobię fotki jak świeci, będzie można porównać do MC-E.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ