Pomiar natężenia światła?

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Pomiar natężenia światła?

Post autor: Lampek »

Witam.
Dostałem takie pytanie od hobbysty oświetlenia LED-go:
"Jaki element użyć do mierzenia natężenia światła? Fotodioda, czy fotorezystor i który element ma lepszą odpowiedź dynamiczną? Którym można zmierzyć migotanie żarówki LED?"
Co można w tym temacie poradzić?
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
Ostatnio zmieniony czwartek 25 gru 2014, 14:37 przez Lampek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Fotodioda będzie szybsza i chyba najszybsza.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Ciekawy temat. Najszybsza będzie fotodioda lub fototranzystor.
Każdy smartfon ma funkcję pomiaru natężenia oświetlenia, tylko wynik przedstawia w tajemniczych poziomach a specjalne apki niestety są mało użyteczne. Z kolei światłomierz fotograficzny jak dobry to bardzo drogi, ale i tak mierzy tylko wartość uśrednioną.
pozdrav
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

A tutaj mierzy migotanie za pomocą ogniwa słonecznego wpiętego w oscyloskop :mrgreen:

http://youtu.be/3wqTsUcLnUs?t=1m25s
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Jak krótkie błyski światła (spokojnie łapie PWM latarek) mierzyłem fotodiodą i oscyloskopem na USB, ale to oczywiście nie jest tania metoda. Chociaż można spróbować fotodiodę i oscyloskop oparty na karcie dźwiękowej PC. Lub na androidzie. Powinno pójść.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

powstaje podstawowe pytanie; po co?
przez tyle lat nikomu nie przeszkadzało migotanie świetlówek, a teraz PWM jest zły, a ludzie kupują telewizory 600Hz myśląc, że to ma znaczenie...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Przeszkadza przeszkadza. To że nie widzimy nie znaczy że nie ma znaczenia.
Mnie osobiście szlak trafia jak w super hiper nowych samochodach światła migają bo ledy w nich sterowane są sygnałem PWM o niskiej częstotliwości. Spece nie mają innego pomysłu? To już na forum mamy osoby lepiej ogarniające ten temat które w prosty sposób modyfikują driverki do latarek tak aby pozbyć się PWM.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

osobiście nie widzę sensu pozbywać się PWM dla samej zasady - co innego ze względu na wydajność itp. Sam używam PWM na poziomie 500Hz i nie widzę potrzeby zwiększania (100Hz też jest niezauważalne). Zmiana częstotliwości sprzętowego PWM to jedna linijka kodu.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Kolego, to masz coś wolne oko lub nie do końca jesteś pewien jak szybki masz PWM :wink:
Oczywiście nie mam zamiaru Cię obrazić, ot forma żartu, bo setki Hz są bardzo widoczne.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

DNF, wyjaśnij mi please, jak to zauważyć :-). Patrzę na LEDa 500Hz i nie widzę...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Poruszaj latarką.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Lub przedmiotem na który pada światło.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

ruszam i nic nie widzę...może nie mam tak wytrenowanej ręki jak inni :twisted:
czy Wy na pewno mówicie o 500Hz, a nie o 50?

[ Dodano: 27 Grudzień 2014, 19:19 ]
DNF, oscyloskop pokazuje 488Hz
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
GanzConrad pisze:czy Wy na pewno mówicie o 500Hz, a nie o 50?
Uwierz mi że widać. Przykładowo 1,8kHz, podczas poruszania daje obraz nie linii, tylko serii kółek nakładających się na siebie. Najlepiej to widać w niskich trybach.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Obrazek
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ