Praca inżynierska

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Nanisz
Posty: 25
Rejestracja: sobota 23 sie 2008, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Praca inżynierska

Post autor: Nanisz »

Zwracam się do Was z ogromną prośbą. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pod tytułem: "Analiza fotometryczna latarek ręcznych wykonanych w technologi LED". W pracy chcę zamieścić pomiary (najpewniej tylko wykres światłości) ok 6 latarek. Chciałbym aby były to 3 grupy latarek o podobnym przeznaczeniu (np: throwery, latarki o szerokiej wiązce). Chciałbym zapytać Was czy bylibyście skłonni użyczyć Waszego sprzętu na góra kilka dni? Oczywiście pokrywam wszelkie koszty wysyłki. Po pomiarach mogę podzielić się plikiem IES, który można potem wrzucić do dowolnego oprogramowania (Dialux, 3dsMax, photopia), a potem zasymulować jak latarka będzie świeciła na wirtualnej ścianie :D Będę niezwykle wdzięczny za informacje o wartościowych źródłach informacji o latarkach (mogą być anglojęzyczne), które bardzo przydadzą się do części teoretycznej pracy. Generalnie pisuje na torchu tu na Światełkach obecny jestem bardziej w formie biernej. Na torchu generalnie nikt nie odpisał. Wiem, że nie macie pewności, czy nie jestem oszustem, oświadczam, że nie jestem :) Można skontaktować się władzami wydziału, tu strona zakładu http://marie-www.ee.pw.edu.pl/ts/nowa/index.htm Z góry dziękuję za jakąkolwiek formę pomocy.
Ostatnio zmieniony środa 14 sty 2015, 06:38 przez Nanisz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Coś się wymyśli i pożyczy... :) Wysyłam Ci PW - proszę o odpowiedź zanim ktokolwiek wyśle Ci latarki.

Powinienem móc odszukać (ale nie daję gwarancji, część jest u ludzi z którymi brak kontaktu) jakieś z tych latarek:

JETBeam: Jet-III Military mod XM-L, Jet C-LE, BA10
Quark: 1xAA, 2xAA, 2xCR123, MINI AA, MINI 2xAA
EagleTac: P100C2, D25A, D25C, D25LC2
NovaTac: 120P, Storm
NiteCore Defender Infinity (Golden Dragon, XR-E R2 neutralna, XR-E Q5), Extreme
iTP: A6 Polestar, A3 EOS Upgraded, SA1, SA2, SC1, R01, H01
SolarForce L2P i X1 mod by Greg (XM-L)
LedLenser: P7, P5
Maglite XL200
ArmyTek Predator G109.1 XP-G R5, Viking (XM-L)
Olight: T20T, T25R
Sunwayled M10R, M20A
UltraFire: C9-MCU (mod), C3, C2 (mod), A10, A10B, A20, 502B z XP-E
Romisen: RC-G2, RC-G4, RC-K4, RC-H3
Lunapower (Lumahunter) MRV Q5
DQG Tiny SS, DQG Tiny II
Xeno E03
Czołówka z Biedronki
Customy by midi: na D-size (Gucio), na CR123A, na AA, na 18650 - ogólnie różne
HID 35W

A przy okazji popraw link...

PS
Poprawiłem już ten link ;)
Pozdr.
Pikom
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lucky »

Nanisz pisze:Wiem, że nie macie pewności, czy nie jestem oszustem, oświadczam, że nie jestem :)
:mrgreen:

Na takim serwisie "ze śmiesznymi obrazkami" wykop.pl zdarzało się, że osoby o dość długim staży okazywały się oszustami. Jeden z bardziej znanych przykładów:
http://www.wykop.pl/link/2206898/uzytko ... dl-namiot/

Dlatego ja bym mimo wszystko zalecał pozostałym użytkownikom ostrożność :wink:
Kielek
Posty: 261
Rejestracja: czwartek 21 sie 2014, 00:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kielek »

Anonimowy student piszący pracę pod kierunkiem anonimowego promotora. Student politechniki, który nie potrafi poprawnie wkleić linka. Chce pożyczyć zdalnie kilka(naście) latarek (wysyłka) na parę dni (a nie pyta kto może na miejscu podrzucić na kilka godzin. Na koniec pyta o źródła informacji o latarkach(!) i właścicielom latarek w bonusie oferuje możliwość zobaczenia jak ich latarki świecą na wirtualnej ścianie - jakby ich nie mogli włączyć i zobaczyć na rzeczywistej :)

Tyle faktów. Oceniać każdy sam oceni.
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Ja tam mógłbym coś pożyczyć, jednak nie mam tak wypasionych sprzętów jak inni użytkownicy. Nie dopatrujmy się wszędzie oszustwa, warto sobie choć trochę ufać (łups jak coś to będzie na mnie)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Nie wydaje się wam podejrzany ten temat pracy? Nie uwierzę, że promotor sam z siebie zaproponował temat związany z latarkami. Tematy prac zawsze w jakiś sposób wspierają uczelnię np. poprzez rozwijanie stanowisk laboratoryjnych itp. a te latarki to nikomu do niczego nie potrzebne, w szczególności na uczelni. Rozumiem gdyby był to temat czysto teoretyczny. Z kolei jeśli temat został zaproponowany przez studenta to od razu należy się nagana bo jak można deklarować temat pracy nie mając żadnych materiałów i rozeznania w temacie. Ten temat dostałeś w tym roku kalendarzowym czy ciągnie się od lutego 2014?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
hoka
Posty: 733
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 01:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: hoka »

Uczelnia na potrzeby pracy powinna zapewnić wszelki wymagany sprzęt. U mnie na przykład kolega realizował temat związany z siecią i potrzebował sprzętu Cisco. Uczelnia zamówiła i dostarczyła do laboratorium.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Ja już na drugim forum zaproponowałem latarkę, ale małą EDC, i potem po zastanowieniu byłem zdziwiony, że przy takiej prośbie autor nie podpisał się nawet nazwiskiem... No ale tam autor ma sporo postów na koncie i też rejestrację w 2008 roku. To raczej nie jest pierwszym lepszym naciągaczem :)

No nic to ;) Tak czy owak bardzo chętnie zobaczyłbym chociaż pomiary światła latarek - lumenów, to będzie sobie można porównać z deklaracją producenta i wynikiem pomiaru :)

Pozdrawiam i powodzenia życzę.

PS. i temperatury barwowe firmowych produkcji też by mnie ciekawiły, że o CRI nie wspomnę :D

[ Dodano: 15 Styczeń 2015, 21:02 ]
PS2 "technologii" dwa "i" na końcu piszemy, o ile się nie mylę ;)

[ Dodano: 15 Styczeń 2015, 21:06 ]
hoka pisze:Uczelnia na potrzeby pracy powinna zapewnić wszelki wymagany sprzęt. U mnie na przykład kolega realizował temat związany z siecią i potrzebował sprzętu Cisco. Uczelnia zamówiła i dostarczyła do laboratorium.
"Powinna" słowo klucz. To kolega Twój miał wielkie szczęście, albo wpasował się w plany i chęci promotora, bo najczęściej to po studenta stronie stoi skąd weźmie materiały, fundusze itd... Pamiętam, jak żona miała temat pracy taki, że powinna codziennie dojeżdżać z 80km do jakiej oddalonej dziury (bez dobrej komunikacji) i obserwować bociany... Że nie ma auta, że nie ma na paliwo, bilety, to był jej problem. W końcu zmieniła temat ku wielkiemu niezadowoleniu promotora.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Spokojnie, jak pisałem nie będzie pożyczania do czasu aż nie otrzymam danych na PW. Chwilowo nic nie dostałem :)

EDIT (23.01.2015):
Sprawa wyjaśniona, temat, promotor, dane kolegi zostały potwierdzone...
Ostatnio zmieniony piątek 23 sty 2015, 07:59 przez Pikom, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdr.
Pikom
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Fluxor pisze:Nie wydaje się wam podejrzany ten temat pracy? Nie uwierzę, że promotor sam z siebie zaproponował temat związany z latarkami. Tematy prac zawsze w jakiś sposób wspierają uczelnię np. poprzez rozwijanie stanowisk laboratoryjnych itp. a te latarki to nikomu do niczego nie potrzebne, w szczególności na uczelni.
Znam temat od drugiej strony.
Jakie czasem zdarzają się tematy prac, to mózg staje, humor z zeszytów wysiada.
hoka pisze:Uczelnia na potrzeby pracy powinna zapewnić wszelki wymagany sprzęt. U mnie na przykład kolega realizował temat związany z siecią i potrzebował sprzętu Cisco. Uczelnia zamówiła i dostarczyła do laboratorium.
Nie w tej bajce.
Każda uczelnia rozdysponowuje pieniądze pod koniec roku i o późniejszych zakupach można pomarzyć.
Kolejna sprawa, to zakupy na uczelniach.
Uczelnie to jednostki państwowe, spróbuj przeforsować zakup konkretnego urządzenia, jeśli są tańsze na rynku.
Jest to prawie nie do zrealizowania i już po pierwszej kontroli możesz się pożegnać z pracą.
Wątpię, żeby uczelnia zamówiła, prędzej Cisco samo to dostarczyło bezpłatnie.
Koledze udało się w ten sposób pozyskać do laboratorium dwie pompy za kilka tyś zł.
Wystarczyło uderzyć do firmy, przedstawić konkretny plan i wyjaśnić do czego są potrzebne.
Później na podstawie umowy przekazuje się wyniki badań lub optymalizacji, a w zamian sprzęt zostaje na uczelni.
Gdyby uczelnia miała każdemu studentowi zapewnić wymagany sprzęt do badań, to prędzej czy później by padła.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Sprawa w trakcie wyjaśniania....
Pozdr.
Pikom
Nanisz
Posty: 25
Rejestracja: sobota 23 sie 2008, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nanisz »

Witam ponownie, na wstępie chciałbym przeprosić za brak odpowiedzi, ale miałem kupę spraw do załatwienie. Chciałby odnieść cię do ciekawych zarzutów :D Nie wiem jak sytuacja wygląda na innych uczelniach technicznych, moje opinie podparte są doświadczeniem zdobytym na Politechnice Warszawskiej. Temat pracy nie musi wspierać uczelni (nie jestem do końca pewien co Fluxor miał na myśli, ale głęboko wierze, że jego źródło informacji było rzetelne) , uczelnia nie ma również obowiązku finansować przedmiotu badań (co do tej pory wydawało mi się zupełnie logiczne). Tematyką związaną z latarkami interesuje się od dawna dlatego między innymi obrałem taką specjalność. W sprawie nagany za nierozeznanie w temacie nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć formalny wniosek do rektora.
W pracy chcę usystematyzować latarki, stworzyć podział (coś co nie istnieje) stąd prośba o jakiekolwiek źródła, materiały, cokolwiek co mogło by pomóc. Chciałbym również, aby producenci udostępnili plik rozsyłu światłości, czy to .ies ,czy .ldt na wzór producentów opraw. Plik otworzony za pomocą prostego oprogramowania ogromnie ułatwił by dobór odpowiedniego produktu. Chcę również skomentować latarkową normę ANSI-NEMA FL-1, która nie dość , że jedyna to dodatkowo pełna błędów, oraz zaproponować własną.
Oczywiście, jeśli ktoś jest z Warszawy i okolic bardzo chętnie mogę umówić się telefonicznie. Właściwie zależy mi na czymś z dużym odbłyśnikiem najlepiej z oskalpowaną diodą. Jestem już po pomiarach cześci mojego sprzętu, częścią wyników chciałem się z Wami podzielić.

Obrazek
Obrazek
Pomiar widma, temperatury barwowej najbliższej oraz współczynników oddawania barw. Spektroradiometr nie był zabójczej klasy, więc nie należy się bardzo przywiązywać do wyników. Pierwsza latarka to liteflux lf5xt z emiterem wymienionym na XP-G2 Q2 z deklarowanym przez producenta Ra>90. Druga latarka to convoy S2+ wersja z 3 emiterami nichia NVSL219B CRI92 (zakupiona u Dariusza70). Niższe od deklarowanego Ra w przypadku convoy-a związane może być z wieloma elementami. Jedną z przyczyn może być zastosowany ornig GITD który mógł wnieść coś do widma.

Dwa wykresy światłości
Obrazek
Obrazek
Pierwszy wykres to Solarforce L2P z XM-L2, drugi convoy. Obie latarki mają bryły obrotowo symetryczne.

Na koniec wirtualna ściana z DIAlux-a :D (mam już prawie gotowy model leśnej drogi w 3ds Maxi-e)
Obrazek
Po lewej convoy, po prawej L2P
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Nanisz pisze:Chcę również skomentować latarkową normę ANSI-NEMA FL-1, która nie dość , że jedyna to dodatkowo pełna błędów, oraz zaproponować własną.
To nie zapomnij tam wspomnieć o nieporozumieniu jakim jest w tej normie podawanie czasu pracy latarki do żałosnych 10% mocy początkowej (w danym trybie). IMHO 50% mocy to minimum, żeby mówić, że w trybie XXlumenów świeciła 100h ;) A najlepiej to by było zobaczyć wykres jasności w czasie, ew. znać czasy do 70% jasności początkowej, 40% tegoź i 10% tegoź. Takie trzy czasy, np by było wiadomo, że latarka w trybie 800lm ma czasy 20min;1,5h;3h i by było wszytko jasne, a nie te ich kłamstwa marketingowe :)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Nanisz
Posty: 25
Rejestracja: sobota 23 sie 2008, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nanisz »

Duży problem mam z strumieniem świetlnym. Duże prądy, wzrost temperatury= spadek skuteczności świetlnej. Ciężko przyjąć wartość strumienia jako punkt stabilizacji ponieważ latarka z definicji jest sprzętem przenośnym w przypadku którego nie można jednoznacznie określić warunków pracy. Rozsyły mierzyłem na niskich trybach. Nawet w trybach 30 % prądu maksymalnego wartość światłości malała w funkcji czasu.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Strumień świetlny zawsze maleje z wzrostem temperatury emitera.
Ale jest to strata rzędu kilku % w czasie kilku minut w przypadku dobrze zrobionej latarki.
Latarki często też są używane przez kilka minut.
Myślę że pomiar po kilku- kilkunastu sekundach od włączenia latarki powinien wystarczyć.
Przy pomiarach musisz mieć naładowane ogniwo, a najlepiej by było zasilać latarkę z zasilacza warsztatowego.
ODPOWIEDZ