Wymiana żarówek sodowych na lampy led

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
roszer
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:39
Lokalizacja: Grudziądz

Wymiana żarówek sodowych na lampy led

Post autor: roszer »

Witam wszystkich userów :) wołają na mnie Roger
Jest to mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość jeżeli walnę gafę.

Zacząłem wymianę oświetlenia zewnętrznego z lamp sodowych wls-70 na lampy ledowe, na próbę 7 Wat docelowo 13 Wat. Wykręciłem żarówkę sodową i wkręciłem ledową, włączyłem oświetlenie i świeciło całą noc.
Na wikipe przeczytałem że w oprawach lamp oprócz lamp sodowych jest statecznik i zapłonnik, czy zrobiłem prawidłowo tylko wymieniając samo źródło światła?
Koniec końców swieci tylko jak długo?

Edit: zły dział, pierwsza gafa.Proszę panie moderatorze o przeniesienie.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

W oprawach do lamp sodowych jest statecznik który stabilizuje prąd pracy i zapłonnik, który generuje wysokonapięciowe impulsy, by rozpocząć wyładowanie. Wymieniając lampę sodową 70W (około 6 tys lm) na lampkę diodową 7W (przeważnie mniej niż 500 lm) zmniejszyłeś strumień ponad dziesięć razy. Do tego zapłonnik podając 5kV na lampkę. Także nie powiem jak długo to będzie świeciło ale osobiście uważam, że nie jest to dobry pomysł. Lepiej zrobisz wymieniając oprawę na diodową, która będzie miała optykę o wiele sprawniejszą, bo dedykowaną do danego źródła. Od strony praktycznej lepiej będzie założyć lampę metalohalogenową CDM-T 70/942 na przejściówce. Pobór prądu będzie taki sam, ale światło będzie miało o wiele lepszą jakość i będzie się wydawało jaśniejsze.
roszer
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: roszer »

Głównie zależy nam na oszczędności w poborze energii elektrycznej, jasność nie jest aż tak ważna, czy powinniśmy wymontować zapłonnik z tej lampy?
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Jeżeli maja zostać te ledy to musicie wymontować układy zapłonowe.
Ledy tez dobrze by było rozebrać i sprawdzić jak tam z ciepełkiem.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Moim zdaniem metalohalogeny to lepszy pomysł...
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Co to za oszczędność kiedy pod tą lampą nic nie będzie widać? Idealnie pasuje stwierdzenie, że najciemniej pod latarnią.

Pokaż w ogóle jakie chcesz lampy zamontować?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

I jeszcze warto sprawdzić, czy na oświetlanym terenie nie ma wymaganych prawem minimalnych wartości... U siebie na posesji można zrobić (prawie) wszystko, jeśli jest to np. miejsce pracy, droga ewakuacyjna czy cóś podobnego - nie.

Pzdr.
M.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Dużo tych lamp masz do przerobienia? Może MH 35W by Ci starczył, tylko by trzeba układ zapłonowy inny założyć niż ten, co jest.

Z wkładaniem lamp LED takich ze sklepu, to gdy się zrobi cieplej mogą się łatwo poprzelapać, tak, że trzymaj paragony ;) Większość sprzedawanych "żarówek" LED jest tak zrobiona, by się po kilku miesiącach przepaliły :(

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
roszer
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: roszer »

Bardzo dziękuje wszystkim za dobre rady i fachową pomoc, dowiedziałem się wiele istotnych rzeczy z tego tematu.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Wielu rzeczy się dowiedziałeś ale na żadne z zadanych pytań nie odpowiedziałeś.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
roszer
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: roszer »

Owszem przyjacielu, przyznaje ci racje. Nie odpowiedziałem ponieważ odpowiedzi na pytania są zawarte w poszczególnych zdaniach innych kolegów i moich. Mi wystarczy ta dyskusja żeby podjąć kroki z wymianą oświetlenia w odpowiednim kierunku.
Skierowałem zapytanie do behapowca opiekującego się bezpieczeństwem w naszym zakładzie na temat norm oświetlenia na tej konkretnej drodze oraz jaki to typ drogi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Pokaż co chciałeś zainstalować zamiast istniejącego oświetlenia.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
ODPOWIEDZ