Oświetlenie do Kabiny Lakierniczej i Warsztatu

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
adekbws
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Oświetlenie do Kabiny Lakierniczej i Warsztatu

Post autor: adekbws »

Witam wszystkich na forum !
Na wstępie napisze, że szukałem podobnych tematów ale nic z ostatnich miesięcy nie znalazłem.
Zajmuje się lakierowaniem i blacharstwem od pewnego czasu, wszystko robię w swoim zakresie , także "komore lakierniczą" wykonałem sam, mimo, że amatorsko to zrobiona z głową zdaje ja najbardziej egzamin.
Potrzebuje do warsztatu i zwłaszcza do komory dobrego oświetlenia.

Na początku byłem przekonany do świetlówek , ale za najtańszą oprawę 2x36w starter elekt. z świetlówkami na allegro trzeba dać ponad 50zł. Gdzieś czytałem, że najbardziej opłaca się kupić świetlówki philipsa, wiec koszt wzrasta do ok. 65zł, za ta kwotę mamy światło ok. 6400lm pobór ok. 72W.

Teraz jest moda na ledy i są one z tego co widzę coraz tańsze i wydajniejsze.
Np. na allegro mogę dostać Żarówka LED GU10 24LED SMD2835 Moc 5W 440lm.
Jeśli dane podane przez producenta nie kłamią to kupując powiedzmy 8 sztuk za 56zł mam światło o poborze 40W i mocy 3500lm. Poza tym podobno ledy dają lepsze światło od świetlówek.

Orientuje się, że w większości tanich ledów, dane mogą nie dokońca się zgadzać a sam produkt jest wadliwy np. szybko się grzeje. Biorę pod uwagę, przeróbkę takich żarówek ale tak by nadal się to opłacało.

Z racji, że teoria nie idzie w parze z praktyką, a mi tej praktyki ze światłami brak , prosił bym o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu, czy ledy to lepszy pomysł ?
Chce uzyskać jak najbardziej opłacalne światło, a praca przy nim żeby była przyjemna.
Pozdrawiam
kjk
Posty: 54
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: z Polski B, a może C

Post autor: kjk »

Do Twoich zastosowań to tylko świetlówki i to dobrej klasy (Philips Graphica?), ewentualnie można rozważyć metalohalogeny. LEDy - może za kilka lat....
k.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Jeśli światło pracuje non stop, to rozważyłbym oświetlenie meta(lo)halogenowe. Za 50-70 zł można kupić kompletne oprawy 35, 70 lub 150W. Wadą może być większe skupienie światła niż w przypadku świetlówek liniowych.
Jeśli chodzi o LED to raczej nie kupisz w podobnej cenie źródeł o dobrym współczynniku oddawania barw, co w praktyce lakierniczej może być wadą, jeśli się nie mylę.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
adekbws
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: adekbws »

W komorze jest nisko , w warsztacie wysoko.
Do komory MH odpadają.
Mówicie ,że ledy odpadają ?
Np. takie : http://allegro.pl/10szt-zarowka-gu10-5w ... 47805.html
WSKAŹNIK ODDAWANIA BARW RA > 80 tyle samo co w świetlówce :
http://allegro.pl/t8-swietlowka-philips ... 92403.html ?
Czy w praktyce to sie ma całkowicie inaczej ?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Ledy się grzeją, to normalne tylko ciepło trzeba odprowadzić, a taka żarówka może nie dać sobie z tym rady.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
adekbws pisze:W komorze jest nisko , w warsztacie wysoko.
Do komory MH odpadają.
Używasz tylko światła odbitego i po problemie.
Jeśli chodzi o te LEDy, to nawet jakbyś wszystkie włączył, to i tak nie może się to równać z jednym MH 70W ze światłem odbitym od sufitu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
adekbws
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: adekbws »

wiadomo że radiatory kosztują, mam taki patent na odlewanie aluminium, mógłbym stworzyć sobie takie spore aluminiowe podstawki , spolerować, nałożyć pasty i zrobić fajne lampy, ale czy będzie to opłacalne ? Kosztów poświęconych na stworzenie aluminiowych podstaw nie liczę , chce mieć dobre światło.
A jakoś za świetlówkami nie przepadam.
Wiadomo ,że na początek moge kupić 3 sztuki i przetestować czy moje lampy będą pracowały.
Jest sens poświęcać czas na takie coś ?

Terez to już nie wiem z tym MH, do warsztatu mogło by to być ok , ale w komorze jest lekko ponad 2 metry (maluje w niej tylko elementy) , i prawie na całym suficie filtr , wiec nie widze sposobu na odbicie światła.
Tyle że filtr jak i reszta ścian komory bedzie biała.

Metalohalogeny. Za 50-70 zł można kupić kompletne oprawy 35, 70 lub 150W
Gdzie takie coś mogę dostać , jakiś link ?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

A ja się dowiedziałem kilka dni temu, że u mnie w pracy (na hali produkcyjnej) ze względu na oszczędności będą wymieniali MH 400W na LEDy 125W, opisane przez 1go gościa w to zamieszanego "3 diody takie wielkości zegarka. 125W, ale to daje" ... zapytałem o Ra - nie wiedział, powiedziałem, że taki MH ma i tak zbliżoną wydajność i światła będzie mniej z 1 lampy ... no ale liczą się koszty. Pewnie 3 chińskie COBy 50W puszczone na 80% możliwości i Ra w okolicy 80 :roll: Ciekawe, jak z chłodzeniem, bo jeszcze nie widziałem tego wynalazku. 2 lata temu zmieniali świetlówki na owe MH.

Osobiście fabrycznych żarówek LEDowych bym nie używał, bo nie są to najlepsze konstrukcje. Zazwyczaj jest słabe chłodzenie i kiepska barwa z kiepskim współczynnikiem oddania barw. Sam już noszę się z zamiarem zrobienia swojego oświetlenia LEDowego w domu ale to nie takie proste, jak się wydaje. Na razie mam 1 lampkę nad biurkiem z MT-G2 puszczoną na 10W, chłodzoną dużym radiatorem z kompa, mam też przełącznik na 30W ale po 5ciu minutach z tą mocą jest wg mnie zbyt ciepło do pracy ciągłej (mocno ciepły w dotyku, czyli ok 55-60 stopni). Gdybym miał coś zmienić u siebie to dałbym 3 diody puszczone na ~5W, mocno rozstawione i zakryte matową szybką, bo 1 LED generuje zbyt punktowe światło i czasem utrudnia np odczytanie oznaczeń układu SMD.

W lakierni chyba świetlówki byłyby najlepsze, bo oddają światło dużą powierzchnią i to także będzie dużą zaletą. Można też odbić światło od ścian czy sufitu, o czym wspomniał wyżej Pyra, ale wtedy MH jako źródło.
kjk
Posty: 54
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: z Polski B, a może C

Post autor: kjk »

A jakoś za świetlówkami nie przepadam.
Najlepiej/najprościej/najtaniej :mrgreen: byłoby polubić. Dostajesz dużo rozproszonego światła. Wszystko łatwe w montażu (oprawy IP65), bez kombinowania. I najważniejsze: Możesz kupić świetlówki z CRI powyżej 90 (Philips Master Graphica).
Terez to już nie wiem z tym MH
MH jest fajne. Tylko albo masz ostre punktowe światło, trudne do sensownego rozproszenia, albo świecisz w sufit, tracąc dużą część energii.
k.
adekbws
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: adekbws »

No to ok moge sie przyzwyczaić to chyba było chwilowe zauroczenie ledami :razz: , tak jak piszecie może za pare lat...

Co do tych świetlówek to oprawy miałem zamiar kupować IP65 ale z takimi najtańszymi swietllowkami np. : http://allegro.pl/oprawa-hermetyczna-2x ... 36909.html
Nie mogę znaleźć ile kosztuje i gdzie można kupić Philips Master Graphica ale spodziewam się że sporo(ponad 20zł) dlaczego je tak bardzo polecacie i czy na pewno jest to opłacane ?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Philips Master Graphica ma wysokie CRI (współczynnik oddawania barw).
kjk
Posty: 54
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: z Polski B, a może C

Post autor: kjk »

adekbws pisze: Nie mogę znaleźć ile kosztuje i gdzie można kupić Philips Master Graphica ale spodziewam się że sporo(ponad 20zł) dlaczego je tak bardzo polecacie i czy na pewno jest to opłacane ?
Na Allegro może chwilowo nie ma, ale google wypluwa sporo ofert sklepowych. Kosztują faktycznie powyżej 20zł. Sam musisz ocenić czy zależy Ci na wysokim CRI, czy wystarczą zwykłe trójpasmowe po 10zł. Jednak weź pod uwagę, że czas życia takiej świetlówki to kilkanaście tysięcy godzin, czyli w Twoim przypadku zapewne długie lata.
k.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Jak będziesz kupował świetlówki to patrz co napisane, ja w pracy używam 965, czyli cri pow. 90 i temp 6500K.
adekbws
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: adekbws »

Philips Master Graphica kosztują koło 30zł , ja potrzebuje co najmniej 4 oprawy 2x36W
Wiec szkoda mi trochę wydadwac 500zl-700zl na samo oświetlenie.
Jeśli kupie taki komplet : http://allegro.pl/oprawa-hermetyczna-2x ... 36909.html to czy świetlówki w nim(zapewne jakieś no-name po 3zł) będą świeciły dobrze ?
nie zależy mi na nie wiadomo jakim cri a po prostu na sporej ilości światła, pewnie gdy się odrobię kupie te droższe Philips-a i zmienię.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Wydawało mi się, że do twojej pracy potrzebne jest dobre odwzorowanie kolorów(CRI). To zapewni Ci zastosowanie świetlówek Philipsa. Używając tych świetlówek z allegro musisz mieć świadomość, że mogą mieć nieprzyjemną barwę.
ODPOWIEDZ