podrasowanie budowlanego halogenu LED

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
lesny_83
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 10 sie 2014, 00:28
Lokalizacja: Kraków

podrasowanie budowlanego halogenu LED

Post autor: lesny_83 »

Witam,
wszystkich czy da się jakoś w miarę prosty sposób podkręcić taki oto halogen:
http://allegro.pl/naswietlacz-led-lampa ... 54410.html
Na standardowych ustawieniach dioda się nie grzeje (jest tylko delikatnie ciepła), zamontowana jest ładnie do aluminiowej obudowy z dość sporym radiatorem więc ma co oddawać ciepło.
przetwornica i cały sterownik jest niestety zalany jakimś silikonem i nie bardzo da się coś o nim powiedzieć (jedynie napis na przetwornicy in: AC 100-240 V max 0,35 A/ out: DC 900mA 18-24V
myślicie, że da się coś z tego wyciągnąć?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pozdr
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

Jest temat w którym opisane są dokładnie niezbędne modyfikacje w tego typu oświetleniu i od jego przeglądnięcia powinieneś zacząć - polerka pod diodą do gołego aluminium (no powiedzmy stopu aluminium) i odpowiednia pasta pod diodę to podstawa zwiększająca żywotność sprzętu. Ot i cały tjuning. Te niby 30W (bo po opisie zasilacza to może być ledwo ponad 20W) według zdjęć z forum nawet nieźle świecą więc myślę, że na budowę jest to wystarczające jako doświetlenie.
Chyba że Ci mało to możesz stosować sprawniejsze diody (np 6-7x XML2 na sinkpadzie) lub wydajniejszy zasilacz. Przy 900mA jedna powinna dać ok 300-350lm na wyjściu czyli 2100-2400 lm (realne lumeny nie z Allegro) Wniosek - popraw tylko termikę i powinno wystarczyć bo to gra nie warta zachodu. A jak już poprawisz to możesz sobie to podpiąć pod jakiś zasilacz laboratoryjny i zwiększać prąd stopniowo obserwując temperaturę. Jak dojdziesz do optimum i uznasz że Ci się opłaca to wtedy możesz poszukać sprawniejszego zasilania.
lesny_83
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 10 sie 2014, 00:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: lesny_83 »

ok dzięki za odp
właśnie nie mogłem nic znaleźć o takich przeróbkach na forum. Znalazłem tylko wątek o przeróbce na metahalogen ale nie o to mi chodzi (chyba, że jest jakiś inny wątek)
Standardowo dioda dobrze oddaje ciepło bo w zasadzie w ogóle się nie grzeje (palcem wyczuwa się po długim świeceniu, że jest delikatnie ciepła) do nagrzanej jej dużo brakuje
Co do ilości światła to wg mnie daje max 1300 lm (świeci porównywalnie do małej zebry)
Czyli jedyna opcja zwiększać napięcie poprzez inny zasilacz? nowy zasilacz może kosztować tyle co lampa więc faktycznie może się słabo opłacać.
pozdr
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

30W led teoretycznie powinien dawać w okolicach 2800 lumenów. LEdy ułożone według układu 10 ledów szeregowo i trzy takie komplety. Średnio na 1 komplet powinno przypadać około 300 - 400 mA. 10 ledów w szeregu to średnio 33V. Uogólniając, aby zwiększyć moc, nalezy zastosować zasilacz o parametrach 30 - 36V i prądzie 1A. Oryginalnego zasilacza od tak nie przerobisz.

Niższa moc, uwarunkowana jest tym że:

-pod ledem jest farba która znacznie utrudnia oddawanie ciepła, bez jej usunięcia nie masz co podkręcać
-sama obudowa to często udawane aluminium, pękające jak plastik i kiepsko oddające ciepło.
ILPT
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Tam czasem nie jest 7 ledów w szeregu? Poza tym jeśli teraz jest 900 mA przy maksymalnym napięciu 24 V to 1 A aż tak bardzo nie zwiększy napięcia. Mam taką diodę, ale 100 W. Tam faktycznie jest 10 ledów w szeregu. 1 A mam przy napięciu 31 V. Przy ok. 34 V są już nominalne 3 A. Co nie zmienia faktu, że zasilacz i tak będzie potrzebny się nowy. Jesli nie ma problemu z chłodzeniem to może nawet trochę mocniejsza dioda. Takie diody są tańsze od sterowników.
lesny_83
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 10 sie 2014, 00:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: lesny_83 »

jest 3x7 w sumie 21
Obrazek
narazie nie ma sensy poprawa chlodzenia bo po prostu nie ma co chlodzić
swoją drogą jak zmierzyć ile jest amper?
pozdr
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Potrzebny Ci jest ameromierz
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

Tu masz temat o takim sprzęcie: TEMAT Wydaje mi się, że twoja dioda ma raczej 20 niż 30W ale to też dość sporo ciepła i poprawa jego odprowadzenia raczej nie zaszkodzi. Może Ci się wydawać, że nie grzeje bo nie przenosi ciepła na obudowę przez tą farbę. Jeśli kupiłeś to z tej aukcji co podawałaś na początku to ktoś Cię zrobił w bambuko. W takim wypadku faktycznie możesz zmienić diodę na taką z 10 strukturami w szeregu i zasilacz o parametrach jak skaktus podał. A amperomierz wpinasz w szereg z zasilaniem diody.
lesny_83
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 10 sie 2014, 00:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: lesny_83 »

Zdaję sobie sprawę, że opis parametrów na aukcji to ściema (na oko to ma max 1300 lm)
Dioda się na razie nie grzeje i nie chodzi o to, że obudowa nie jest ciepła tylko sama dioda, przy rozebranym halogenie można spokojnie ją dotknąć palcem. Spróbuję pożyczyć zasilacz laboratoryjny i zobaczę ile można przez nią puścić prądu, bo skoro teraz się nie nagrzewa to chyba da radę zwiększyć trochę moc.
dzięki za podesłanie tematu może moderator przeniesie mój temat do tamtego wątku
pozdr
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Fakt. To 3 x 7 ledów. W tym wypadku wiele nie zyskasz, nawet podkręcając prąd itd. - więcej będzie ciepła niż światła. W teorii takie ledy (~20W) osiągają 1800 lumenów) w praktyce około 1400 - 1500, czyli tyle ile ty.
ILPT
ODPOWIEDZ