metoda żelazkowa pasta czy np stop Lichtenberga

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
piotrasta
Posty: 40
Rejestracja: sobota 14 mar 2015, 01:58
Lokalizacja: bdg

metoda żelazkowa pasta czy np stop Lichtenberga

Post autor: piotrasta »

Witajcie
Prubował ktoś "lutować MCPCB metodą żelazkową z wykorzystaniem stopu niskotopliwego np: Lichtenberga ? Stop topi się w okolicy mioędzy 91 a 92stopnie. Skład stopu Bi50PB30Sn20 wykorzystuje się go do cynowania płytek PCB wykonanych w domowych warunkach (części osobom na forum ten stop będzie znany).
Czy jest jakaś różnica przy zastosowaniu pasty "hydraulicznej" czy nalerzy kombinować bardziej z czymś podobnym do pasty lutowniczej Easy-print Sn62Pb36Ag2 8g SMD. Jest między nimi jakaś różnica w przewodności cieplnej?
Ostatnio zmieniony piątek 10 kwie 2015, 10:23 przez piotrasta, łącznie zmieniany 1 raz.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Różnicy w przewodności cieplnej raczej nie ma, bo przecież po przylutowaniu pozostaje praktycznie to samo. Co do pasty hydraulicznej: nie wiem jaka jest temp. topnienia, ale z tego co pamiętam pasta mocniej dymi, więc na potrzeby SMD raczej stosowałbym coś dedykowanego.
Nie słyszałem o lutowaniu stopem lichtenberga, tylko o cynowaniu. Zamiast cynowania stosuję to:
http://www.tme.eu/pl/details/pvb60-50ml ... er-pvb-60/#
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Raczej nie da rady, pady diody są zapewne pokryte stopem i do tego podejrzewam bezołowiowym.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Kup jakiegoś "mechanika" z ebaja(4$/40g) i po sprawie ;)
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
ODPOWIEDZ