Dziwna informacja o akumulatorze Li-Ion Canon LP-E12

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
paolo1976
Posty: 196
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 04:34
Lokalizacja: Myślibórz

Dziwna informacja o akumulatorze Li-Ion Canon LP-E12

Post autor: paolo1976 »

Witam

Ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem lustrzanki cyfrowej Canon EOS 100D i przeglądając instrukcję obsługi, natrafiłem na taką informację:

Obrazek

Jest to akumulator Li-Ion 830mAh, a nigdy się nie spotkałem z informacją, że przechowywanie w pełni naładowanego akumulatora Li-Ion, czy Li-Po skraca jego żywotność. Co innego nieprawidłowe ładowanie, czy rozładowanie poniżej 3V. Ale naładowanie na full w dedykowanej ładowarce i pozostawienie, powiedzmy na miesiąc jest szkodliwe dla akumulatorka?
Zawsze tak robie z 18650 do latarek i minimalnie ulegają samorozładowaniu po kilku miesiącach co jest normalne, ale żadnych negatywnych skutków nie zaobserwowałem.
Co Wy na to koledzy?
Kochający tata swojej najukochańszej na świecie córeczki ***** Latarka - obecnie 3W plastikowy "no name" na 3 xAAA za 6zł z Biedronki
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Żadna nowość.
Nie bez powodu producenci podają do jakiej pojemności ładuje się ogniwa w celu przechowywania.
Zobacz sobie na karty katalogowe danych ogniw.
Z tego co pamiętam to podaje się od 40 do 60 % pojemności ogniwa dla przechowywania.
Lepsze ładowarki mają opcje storage i ładują ogniwo do ~3,6V.
Awatar użytkownika
paolo1976
Posty: 196
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 04:34
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: paolo1976 »

No proszę. Widać człowiek całe życie się uczy. Teraz obsesyjnie będę mierzył napięcie do jakiego będę ładował dłużej nieużywane akumulatory :)
Kochający tata swojej najukochańszej na świecie córeczki ***** Latarka - obecnie 3W plastikowy "no name" na 3 xAAA za 6zł z Biedronki
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
paolo1976 pisze:Teraz obsesyjnie będę mierzył napięcie do jakiego będę ładował dłużej nieużywane akumulatory :)
Tylko wiesz... dłużej to miesiące, a wydaje mi się, że aparat tyle nie poleży. ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
paolo1976
Posty: 196
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 04:34
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: paolo1976 »

Pyra pisze:Tylko wiesz... dłużej to miesiące, a wydaje mi się, że aparat tyle nie poleży.
Mam nadzieję :) Bo jestem pod wrażeniem tej lustrzanki. Jak przesiąść się z "malucha" do Ferrari :) Wciąga prawie jak światełka :)
Kochający tata swojej najukochańszej na świecie córeczki ***** Latarka - obecnie 3W plastikowy "no name" na 3 xAAA za 6zł z Biedronki
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

Sporo zależy też od temperatury przechowywania - im wyższa, tym szybciej ogniwa tracą parametry, ktoś doradzał by trzymać w lodówce (nie zamrażarce!), ale chłodne pomieszczenie powinno starczyć. Samemu trzymam ogniwa które mogą być w każdej chwili "wezwane do służby" naładowane do ok. 4,05V Przechowywane, takie o których wiem, że będę miał czas podładować jeśli będą potrzebne - 3,7V...
gregorek
Posty: 45
Rejestracja: środa 28 kwie 2010, 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: gregorek »

Ha, to już wiem jak zagospodarować zbędny jak dla mnie tryb ładowania ładowarki Digicharger D4 - LiFePO4. Ładuje do 3,7V (przynajmniej tak piszą w instrukcji). Naładować i do szafy.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Ładowarki modelarskie mają chyba specjalny program "storage".
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Dokładnie.
Jeśli ładowarka ma programy dla ogniw o różnej chemii to powinna też mieć program do przechowywania: Storage
Seeker
Posty: 60
Rejestracja: sobota 10 wrz 2011, 19:18
Lokalizacja: Warmia

Post autor: Seeker »

"jestem pod wrażeniem tej lustrzanki. Jak przesiąść się z "malucha" do Ferrari"

Jest moc!


Ciężka, wielka (w porównaniu), i.t.p. ale kiedy już trzymasz w łapach...
też to lubię ;)


Co do informacji o aku - doładowuję co jakiś czas do pełna i używam w razie potrzeby. Chyba ósmy roczek leci....
Może w sklepie przed sprzedażą ma to większe znaczenie..?
WojtekErnest
Posty: 198
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:20
Lokalizacja: W-wa

Post autor: WojtekErnest »

Zalecenie o utrzymywaniu niskiego napięcia o ok 40 % w celu dlugiego przechowywania, my jako konsumenci urzadzen z tymi ogniwami, możemy spokojnie pomijac.
Jest oczywistym ze ogniwa włożone do urządzeń z ktorych korzystamy raz na dzien/tydz/miesiac są fizycznie wlaczone w elektronikę urządzeń i minimalny prąd rozladujacy i tak je rozładowuje.
Co innego hurtowe/sklepowe ogniwa które moga z zalozenia leżeć wiele mies a nawet lat, one rzeczywiście winny miec napiecie 3,7-3,8 V - dot ogniw o nominale 4,2V.
Ostatnio zmieniony niedziela 19 kwie 2015, 13:25 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 2 razy.
WojtekErnest
Awatar użytkownika
paolo1976
Posty: 196
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 04:34
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: paolo1976 »

Seeker pisze:Ciężka, wielka (w porównaniu), i.t.p. ale kiedy już trzymasz w łapach...
też to lubię
Trochę off-top, ale Canon EOS 100D to chyba obecnie najmniejsza lustrzanka i jak zamontowałem do niej KIT'owy obiektyw i lampę Sunpak PZ58X, to trochę miałem mieszane uczucia, bo lampa z czterema akusami AA jest cięższa od lustrzanki. Ale nie chciałem jakiegoś wielkiego potwora, bo najczęściej będę jej używał latem podczas spacerów z córeczką, gdy przyjedzie do mnie na wakacje.
Ale całkiem za-off-topowałem :)

Chętnie bym podłączył te akumulatory Canon'a do Imaxa B6, tylko trochę się lękam, bo akumulator ma cztery styki. Nie wiem czy dobre dla niego będzie korzystanie tylko z plusa i minusa. Może te dwa pozostałe to jakaś kontrola ładowania, lub coś innego. Dedykowana ładowarka też ma cztery styki, więc na pewno wszystkie biorą udział w ładowaniu. Boję się zaryzykować, bo oryginalny akumulator Canon'a kosztuje ponad 200zł.
Kochający tata swojej najukochańszej na świecie córeczki ***** Latarka - obecnie 3W plastikowy "no name" na 3 xAAA za 6zł z Biedronki
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Jedno złącze od balancera, a drugie może być od termistora. Tylko co na to elektronika by powiedziała po podłączeniu pod imaxa?
Awatar użytkownika
paolo1976
Posty: 196
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 04:34
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: paolo1976 »

DNF pisze: Tylko co na to elektronika by powiedziała po podłączeniu pod imaxa?
Dlatego wolę nie eksperymentować i używam dedykowanej ładowarki Canon'a. Po prostu przy dłuższym nieużywaniu muszę "na oko" oszacować czas po którym akumulator osiąga 3,6 - 3,7V i po tym czasie odłączać, a następnie mierzyć napięcie. Dużo roboty z tym nie ma, a może przedłużę żywotność piekielnie drogiego akumulatorka. Oryginalny Canon LP-E12 kosztuje około 250zł, ale mam też dwa zamienniki firmy Newell które są pięć razy tańsze. Zobaczymy czy będzie duża różnica w jakości, pojemności, czasie działania.
Kochający tata swojej najukochańszej na świecie córeczki ***** Latarka - obecnie 3W plastikowy "no name" na 3 xAAA za 6zł z Biedronki
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

paolo1976 pisze:Oryginalny Canon LP-E12 kosztuje około 250zł, ale mam też dwa zamienniki firmy Newell które są pięć razy tańsze. Zobaczymy czy będzie duża różnica w jakości, pojemności, czasie działania.
Daj znać po roku :) My od chyba 3 lat, albo więcej używamy zamiennika baterii Canon BP-511 i cały czas można setki zdjęć porobić bez ładowania, a kosztował ok. 30-40zł...

Co do chęci podłączania do modelarskiej, to kompletnie nie widzę sensu. Sensu bawienia się w ładowanie do połowy też nie widzę, chyba, że faktycznie masz o 2 baterie za dużo, a używasz tylko dwóch. Bo jedna w aparacie i druga pełna czekająca to dość rozsądne rozwiązanie.

Pozdrawiam. :)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ