LED do zabawy warsztatowej /deweloperki

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
Gites
Posty: 47
Rejestracja: środa 11 lut 2015, 00:06
Lokalizacja: Sztokholm

LED do zabawy warsztatowej /deweloperki

Post autor: Gites »

Cześć,
Dłubię sobie od jakiegoś czasu przy driverze Nanjg 105C. Wysterowuję nim XM-L2 na Noctigonie, który ma być użyty w docelowej konstrukcji latarki. Przyznam, że po dwóch miesiącach zabawy zarówno LED jak i podłoże wyglądają słabo bo wiadomo jak to jest na biurku elektronika - czasem coś przygniecie, czasem szurnie po LEDzie, itp. Doszedłem do wniosku, że trochę szkoda używać fajnego LEDa na fajnym podłożu do deweloperki. Cenowo też się to słabo opłaca ;) I tutaj moje pytanie:
Jaką diodę byście polecili zamiennie za Cree XM-L2, którą mógłbym użyć podczas pisania firmware sterownika i całej deweloperki? Z wymogów chyba tylko tyle, żeby miała mniej więcej podobne parametry elektryczne (w szczególności była w stanie przyjąć maksymalny prąd z 8*AMC czyli 2.8A) i była tania. Gabaryty i właściwości optyczne nie mają znaczenia. Zamierzam taką diodę przykleić / przykręcić na stałe do solidnego radiatora. Jeśli będzie tania to pewnie kupię 10 sztuk na zapas.
Pozdrawiam,
Gites
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Tak na przyszłość, ja mam diodę na radiatorze, i przykryłem ją nakrętką od jakiegoś napoju.
Ochraniam ją od uszkodzeń, i nie daje tak po oczach podczas prób.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Dla XP-G2 2,8A to trochę dużo, nawet pomimo Direct Thermal Path.

Często koledzy którzy modują latarki, zmieniają zimne ledy na coś cieplejszego. Jakiś czas temu ktoś sprzedawał zimne xm-lki po parę złotych. Można by założyć wątek w sklepiku "Kupie zimne tanie diody XM-L z demontażu", być może ktoś się zgłosi.

Opcja 2. Przy zakupie 5 sztuk XM-L2 T6-3B na fasttech cena za szt. wynosi 3,01$, a np. XM-L U2-1B / 7000K 2,81

Tanich alternatyw dla XM-L niestety nie znam.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Przy dobrym chłodzeniu powinna wytrzymać. :)
Awatar użytkownika
Gites
Posty: 47
Rejestracja: środa 11 lut 2015, 00:06
Lokalizacja: Sztokholm

Post autor: Gites »

michal1, XP-G2 będzie za bardzo katowana przy 2.8A. XM-L faktycznie może się sprawdzić - w końcu to konstrukcja sprzed prawie 5 lat i powinna już być w miarę tania.
Pyra, super pomysł z nakrętką jako czapka. Faktycznie czasem 100% mocy przeszkadza przy nocnej dłubaninie.
Jacek318, dzięki za podpowiedź z używanymi XM-Lkami. Do warsztatu spokojnie się nadadzą.
Awatar użytkownika
Gites
Posty: 47
Rejestracja: środa 11 lut 2015, 00:06
Lokalizacja: Sztokholm

Post autor: Gites »

Tak tylko na zakończenie wątku napiszę, że zakupiłem dwie sztuki Cree XM-L T6 3C na podłożu 20mm za 1.8 $/szt.
Myślę, że cena jest ok: http://www.cnqualitygoods.com/goods.php?id=1831
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Cena bardzo atrakcyjna. Swoją drogą ciekawe jaki jest koszt wyprodukowania diody. ;)
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Pewnie wyprzedają bez zysku.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ