moduł LED mocy + odpowiedni radiator

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

moduł LED mocy + odpowiedni radiator

Post autor: Marcino21 »

Witam!
Buduję moduł, do czegoś w rodzaju przenośnej lampy zailanej bateriami i potrzebuję bardzo jasnej diody, żeby ją rozświetlić. Kupiłem wcześniej jedną, ale ponieważ nie znam się na tym, kupiłem taką, która bardzo się nagrzewała, tak, że potrzebny byłby jakiś ogromny radiator, albo wiatrak, żeby ją odpowiednio schłodzić. Chcę, żeby lampa/instalacja była kolorowa, nie wiem czy lepiej(czyli w tym przypadku jaśniej) kupić kolorową diodę, czy białą, a potem zastosować jakiś filtr, ale w każdym razie główny problem mam z doborem diody i odpowiedniego do niej radiatora. Czy ktoś mógłby mi podesłać link do jakiejś konkretnej LED mocy i takiego radiatora, który nie będzie szerszy niż niż 28mm, a który odprowadzi tyle ciepła, żeby emitowała dużo światła? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Tutaj mam też linki do sklepów, które mi wcześniej polecano:
https://www.maritex.com.pl/en/led-c-15212
http://www.tme.eu/pl/katalog/optoelektr ... la_100327/
Ostatnio zmieniony piątek 10 lip 2015, 17:48 przez Marcino21, łącznie zmieniany 1 raz.
Marcin
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

No chłopie grunt że rozumiesz sam siebie bo ktoś inny na pewno nic z tego nie zrozumie.
Dużo światła = ile?

No i co znaczy "jasnej diody, żeby ją rozświetlić"?
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

1.Im jaśniej tym lepiej, jeśli np. zielona, to powiedzmy około 200 lm, jeśli biała, to koło 300 lm.
2. ,,Rozświetlić" lampę, nie diodę
3.Jeśli nie posługuję się fachową terminologią, to przepraszam, ale do tej pory nie miałem praktycznie żadnego kontaktu z elektroniką.
Marcin
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Witam,
Napisz konkretnie jaką diodę kupiłeś. Mocne diody mają to do siebie, że się mocno nagrzewają i to jest normalne.
Jak zamierzasz sterować diodami? Są diody które mają moc >1000lm. Światło ma być bardziej skupione czy rozproszone? Wybór białych diod na pewno jest większy, więc łatwiej będzie coś dobrać. Jaki budżet? Jakie napięcie zasilania?
Kilka pytań na początek...
Pozdrawiam :)
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Witam,
To jest konkretnie ta dioda: http://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/ ... STAR/27227
Na stronie pod opisem, jest załącznik ze specyfikacją techniczną. Niedawno ktoś powiedział mi, że np. ma kiepską rezystancję termiczną i niską maksymalną temperaturę struktury , (na co przy wyborze nie zwróciłem uwagi) i przez to na pewno trudniej dobrać odpowiedni radiator.
Jeśli chodzi o budżet, to wiadomo chciałbym wydać jak najmniej, ale najważniejsze żeby po prostu osiągnąć zamierzany efekt, a to znaczy:
jasność koło 300 lm (myślę, że tyle wystarczy), jeśli chodzi o białe i kolorowe diody, to po prostu chcę, żeby lampa świeciła na kolorowo, więc jeśli miałbym białą musiałbym zastosować filtr(myślałem o folii do reflektorów) co pewnie wizualnie też trochę ją przyciemni
Światło musi być jak najbardziej skupione(podłużna lampa).
Na razie zasilałem 4 bateriami 1.5 V, może do przemyślenia
jeszcze nie wiem jak diodą sterować, byłoby świetnie, gdyby po włączeniu nie osiągała pełnej jasności błyskawicznie, ale np. gdyby trwało to 2 s, czy to da się osiągnąć? I jakim minimalnym kosztem?
Ważną kwestią jest to, że całość musi zmieścić się do walcowej obudowy, o średnicy do 31mm (poddano mi pomysł zrobienia obudowy z aluminium, co może częściowo rozwiązać problem radiatora)
Wychodzi na to ,że potrzebuję porady z jakich produktów najlepiej cały ten układ zbudować :)
Będę bardzo wdzięczny za poradę
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Zastosuj jakąś MC-E lub XML RGB. Może diody najtańsze nie są ale za to b.dobre. Do tego drivery na AMC7135 no i bez procesora z własnym programem się nie odbędzie ale za to Możesz sterować jak Chcesz.
Zasilanie obowiązkowo Zmień na Li-ion.
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Szukam takiej diody kolorowej i odpowiednio jasnej, ale na razie nie znalazłem. Wpadłem na taką, ale słyszałem opinię, że są kiepskie: http://www.tme.eu/pl/details/hpa8b-43k5 ... 3k5gawpcb/
Marcin
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

A MC-E lub XM-L o których pisałem?
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Nie znalazłem takich kolorowych, typu star
Marcin
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Trochę mało światła daje, wystarczy jeden kolor, zielony czerwony, albo niebieski, ale żeby było więcej lumenów i niestety jest za duża do obudowy, ale dzięki
Marcin
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Kup zwykłą, białą diodę i zastosuj filtr. ;)
ODPOWIEDZ