taśmy led do oświetlenia łazienki

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Tin
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 12:56
Lokalizacja: Warszawa

taśmy led do oświetlenia łazienki

Post autor: Tin »

Na początek dzień dobry wszystkim na forum :)

Obrazek

Kolega sobie wymyślił, że bardzo by chciał w taki sposób oświetlić łazienkę. Pomyślałam, żeby zrobić to taśmami LED. I tu zaczęły się schody.

Powiedzmy, że wybrałabym taką taśmę:
Źródło światła: diody LED SMD 3528
Ilość diod: 300
Temperatura barwowa: 3000 K ±10%
Strumień świetlny: 2100 lm
Kąt świecenia: 120°
Ogólny wskaźnik oddawania barw: Ra ≥72

Ile powinnam jej zastosować, żeby oświetlić łazienkę ze zdjęcia, która ma jakieś 2m^2? Przy skupionym źródle światła celowałabym w jakieś 400-500lm, a tutaj 5m taśmy ma ponad 2000, a i tak pojedynczy pasek nadaje się pewnie bardziej jako dodatkowe oświetlenie a nie główne. Więc jak to w końcu jest? W ile lumenów celować przy taśmach led?
Ewentualnie może ktoś ma jakieś inne pomysły?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

3528 lepiej sobie podarować.

Zakup taśmę aluminiową na ledach 5630. Za metr średnio 20 zł. Do tego odpowiedni profil aluminiowy.

W łazience powinno być sporo światła, myślę że 2000 lumenów będzie ok.

Do tego zasilacz 12V z regulacją (większość taką posiada) tak aby wyregulować ostatecznie jasność.
ILPT
Tin
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 12:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tin »

W końcu odpowiedź i od razu konkretnie :)
Zakup taśmę aluminiową na ledach 5630
A taka taśma nie będzie się bardzo grzała? Poza tym te diody są bardzo jasne (właśnie znalazłam jakąś taśmę 2000lm/m), a tych paneli tam będzie ponad 3m, dlatego celowałam bardziej w 5050 :)

Chyba, żeby zamontować taśmę z 5630 i jak będą świecić nie pełną mocą, nie będą się bardzo grzać, a i tak będzie jaśniej niż na 5050 i ewentualnie zasilaczem mogę regulować w miarę potrzeby? Dobrze myślę?
myślę że 2000 lumenów będzie ok.
a jakby wziąć pod uwagę mleczną osłonę na profilu? Jak dużo światła to zabierze?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Mleczna osłona zabierze jakieś 30%. Zakup taśmę tak jak pisałem + zasilacz z regulacją, wtedy możesz wyregulować i mieć tyle światła ile trzeba.
ILPT
ODPOWIEDZ