Oświetlenie warsztatu za pomocą paneli LED

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
geotech
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 06 sie 2015, 17:38
Lokalizacja: rzeszów

Oświetlenie warsztatu za pomocą paneli LED

Post autor: geotech »

Witam szanownych forumowiczów w ten upalny poranek ;)
jestem nowym użytkownikiem i na to forum trafiłem troszkę okrężną drogą .
Do tej pory nie maiłem zbyt dużo do czynienia z oświetleniem zazwyczaj używałem gotową taśmę Led . Sprawa się zmieniła gdy postanowiłem zrobić sobie oświetlenie do garażu oraz do warsztatu.
Ogólnie jak przeglądałem forum większość osób zazwyczaj wykorzystuje diody mocy 1W lub 3W u mnie wygląda to troszeczkę inaczej mianowicie posiadam około 1000 szt diody 5730
połowa w barwie białej ziemnej połowa w barwie białej ciepłej co do standardowych parametrów to : prąd If=150mA moc 0,5W Vf=2,8V-3,6V.
Jako że diody są luzem chciałbym wykonać sobie panele o wymiarach około 20cm x 30cm
co do wykonania samej płytki to nie ma problemu kwestia to zasilanie .
Wstępnie planuje umieścić na takiej płytce około 50-80 szt , nie chce aby diody były umieszczone jedna obok drugiej ze względu oddawanie ciepła laminatowi .
Co do zasilania wybrał bym zasilacz 24v większej mocy około 100w 8-9A dedykowany do zasilania led-ów z tym że wolałbym aby ten zasilacz posłuży jako element dostarczający zasilanie do modułów (driverów) które to były by właściwym źródłem prądowym dla takich paneli, chciałbym uniknąć sytuacji jak w typowych taśmach LED czyli 3 diody + rezystor ograniczający.
O ile pamiętam dobrze a minęło już sporo czasu w połączeniach szeregowych prąd płynący czy to przez 3 czy 10 led-ów jest taki sam 150mA na niektórych forach sugerowali że w takim połączeniu prąd się sumuje czyli przy 5 diodach szeregowo nie płynie 150mA tylko 0,75A.
W takim przypadku driver o wydajności np. 1A może zasilić 6 linii led-ów podłączonych równolegle z założeniem że w jednej linii jest np. 5 led-ów szeregowo w takim przypadku jaki układ (źródło prądowe) zastosować czy coś na układzie Lm czy jakieś gotowe układy prądowe na którym mógłbym ustalić stały prąd dla 6 równoległych linii (0,75A) tak by układ regulował sam napięcie w zależności np. od zmiany temperatury diod.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Witaj,
W połączeniach szeregowych sumuje się napięcie przewodzenia, prąd jest taki sam.
Co masz na myśli w kwestii wykonania płytki? Czy będziesz ją sam projektował? Jeśli tak, proponuję zrobić to na MCPCB (aluminium), które łatwo przykręcisz do radiatora.
Czy drivery prądowe masz zamiar projektować sam? Jeśli tak, to ja osobiście skupiłbym się na jak największym napięciu, przy zachowaniu prądu nawet mniejszego niż 150mA. Diody pracując na prądzie niższym niż maksymalny będą miały większą żywotność.

Nie wiem jakie masz "zaplecze", więc na początek zaproponuję coś totalnie najprostszego w wykonaniu (gotowych rozwiązań możesz poszukać sam):
- złożyć jak najdłuższy łańcuch szeregowy (na płytce)
- zamówić (u producenta, dedykowany pod ten szereg) transformator 150mA
- zrobić najprostszy prostownik
- prąd ograniczyć proponowanym przez Pyrę, przedostatnim układem z tego wątku:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=2918
oczywiście dobierając odpowiednio rezystory (ograniczający dla prądu np. 120-130mA)
Zalety:
- ograniczenie prądowe zapewni transformator, który praktycznie cały czas może pracować na prądzie nominalnym.
- układ liniowy na MOSFET będzie wydzielał minimalne ilości ciepła (myślę, że w ogóle nie będzie potrzebował radiatora).
- dzięki zdobytej wiedzy nie będziesz musiał korzystać z dostępnych rozwiązań ;-)

- inna opcja to szukanie najprostszego gotowca - drivera, również patrząc na jak najwyższe napięcie pracy.
geotech
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 06 sie 2015, 17:38
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: geotech »

Witaj
dziękuje za szybką odpowiedź .
Płytkę będę wykonywał we własnym zakresie ale na zwykłym laminacie ten Alu jest za drogi na 5-6 takich modułów a zwykłego mam sporo poza tym zalega mi sporo formatek blachy Alu o grubości 3mm które są w tym samym wymiarze co laminat więc pomyślałem sobie że przykleję taką formatkę na kleju termo przewodzącym do spodniej strony laminatu .
Rozwiązania podane jak najbardziej warte uwagi , w przypadku rozwiązania 2 czyli wykonania we własnym zakresie takiego drivera co polecacie , jakie ewentualnie układy .
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Laminat FR4 jest na tyle dobrym izolatorem, że raczej nie nadaje się na żarówki o mocy wyższej niż 1W. Nawet 2W moduły LED oparte na 5630 są produkowane na aluminiowym MCPCB.
Możesz łączyć pady termalne poprzez miedź z przyklejonym radiatorem, lub też stosować przelotki termiczne i przyklejać radiator z drugiej strony, ale IMO to trochę grzebanie w g... Przelicz koszty i robociznę, czy Ci się to opłaca.
Jak dobrze to zaprojektujesz to z 1000 LEDów możesz wyprodukować 100 paneli po 5W każdy (po 10 szt). Większość sprzedasz, zarobisz, a swoje będziesz miał za darmo ;-).
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

LEdy 5630 na zwykłym laminacie = max 30 mA w leda. Przy 50 - 60 mA ledy już się gotują.
ILPT
geotech
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 06 sie 2015, 17:38
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: geotech »

a czy poza tme są jeszcze sklepy które oferują laminat cu/alu w przystępnej cenie ?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Cyfronika ma też taki laminat.
geotech
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 06 sie 2015, 17:38
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: geotech »

jednak w tme najtaniej ;)
Hilarion1
Posty: 3
Rejestracja: sobota 19 paź 2013, 20:08
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Hilarion1 »

skaktus pisze:LEdy 5630 na zwykłym laminacie = max 30 mA w leda. Przy 50 - 60 mA ledy już się gotują.
A próbował to szanowny Pan policzyć albo sprawdzić. Rezystancja termiczna nawet dla padów 5630 przez 0,8mm fr4 przy 70um miedzi przy całkowitym rozmiarze ścieżki 15x15mm powinna wynosić max 30C/W. 60mA to raptem 200mW licząc dla dobrych 5630 Rthjc max 20C/W razem mamy 50C/W*0,2W przyrost 10C. Oczywiście takie coś trzeba umieścić na blasze aluminiowej co i tak da dużo niższe koszty niż laminat aluminiowy z TME. Laminaty 70um 0,8-1mm (i cieńsze) są bez problemu dostępne nawet na allegro. Proszę spojrzeć na ten dokument Optimizing PCB Thermal Performance for Cree XLamp XQ & XH Family LEDs co nieco uwiarygodni mój wywód.
ODPOWIEDZ