Słuchawki ochronne bluetooth DIY

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Słuchawki ochronne bluetooth DIY

Post autor: piciex »

Witam,
Od paru lat jestem, a właściwie byłem, szczęśliwym użytkownikiem takich oto słuchawek:
Obrazek
Służyły mi one wiernie podczas wielu hałaśliwych prac ogrodowych i może nie były to do końca prawdziwe słuchawki ochronne to dla mnie miały jedną bardzo ważną zaletę. Mianowicie mogłem je sobie podłączyć do telefonu i umilić pracę muzyką, a przedewszystkim zachować kontakt ze światem i słyszeć czy akurat ktoś do mnie nie dzwoni. Niestety sprzęt używany w warunkach bojowych ma to do siebie, że z czasem umiera i właśnie ich czas nastał. Ich jedynym problemem był wiecznie plączący się kabel, tak więc postanowiłem wkroczyć w XXI wiek i zrobić sobie prawdziwe słuchawki ochronne z bluetooth. Trzonem projektu będzie zakupiony na Banggood moduł bluetooth XS3868
Obrazek
Za bazę posłużą stare poczciwe Peltory H7
Obrazek Obrazek
Bo były akurat pod ręką, a miejsca na modyfilacje jest w nich pod dostatkiem.
Początkowo miałem nawet ambitny plan zrobić sobie w jednej obudowie pełne sterowanie i w pełni wykorzystać możliwości tego modułu. Zamówiłem nawet worek mini przycisków: http://www.banggood.com/100pcs-Mini-Mic ... 17570.html
Ale z czasem poszedłem po rozum do głowy. Sterować mogę sobie jak do tej pory wyciągając komórkę z kieszeni, a im mniej będę ingerował w czasze słuchawek, tym więcej właściwości ochronnych przed hałasem zachowają.
Tak więc ostateczny plan jest taki: do słuchawek ładujemy jakieś dwa przetworniki (o tym za chwilę), moduł XS3868, włącznik, oraz zasilanie z systemem ładowania. Myślałem o jakimś modelarskim LiPo, albo poczciwej Nokii BL-5C, jestem otwarty na dobre rady. Generalnie musi to być coś płaskiego, bo 18650 musiałbym wyprowadzić gdzieś na zewnątrz, a nie chcę sobie budować dziwnych konstrukcji na głowie- wszystko ma się zmieścić w czaszach słuchawek. Całość chcę złożyć raz na zawsze, więc ładowanie musi się odbywać "na miejscu". Myślałem o dołożeniu na kawałku kabelka schowanego w czaszy złącza do ładowarki. Za ładowarkę posłuży mi takie coś:
Obrazek
Jest to ładowarka od TrustFire P7F1 zmodyfikowana przez Zbychura więc spokojnie można uznać ją za pewną. Pytanie tylko co to jest za złącze i jak się nazywa, żebym wiedział jakie gniazdo dokupić ??
// PS. Gdzie jest Zbychur jak go nie ma? // :mrgreen:
Jako włącznika użyję pewnie czegoś małego- latarkowego, bo kilka fabrycznych Convoyowych włączników się wala.
Ogólnie przeglądając internetowe poradniki DIY, o tym jak zrobić takie słuchawki, wydają się banalnie prostą czynnością, ale dla wszystkich niewtajemniczonych przypominam, że w moich rękach lepiej leży młotek niż lutownica, więc na pewno zadam mnóstwo niedorzecznych pytań, licząc na Waszą pomoc. Póki co borykam się z problemem jakie przetworniki wybrać: http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_catego ... C564%2C601
Nie znam się na tym, wiem że to nigdy nie będzie grać profesjonalnie i wcale mi na tym nie zależy. Ja poprostu chcę słyszeć jaka piosenka leci i tyle.
Ostatnio zmieniony wtorek 22 gru 2015, 17:27 przez piciex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Nie musisz stosować 18650, daj jakieś mniejsze pryzmatyczne. Mam kilka 103450 to mogę podesłać, ale to używki. Widziałeś sąsiedni temat o głośniku? Zobacz jak to tam rozwiązałem, praktycznie to samo, tylko że wsadzisz do słuchawek http://mdiy.pl/przenosny-mini-zestaw-naglosniajacy-v2/ i ładujesz z microUSB, ładowarkę znajdziesz wszędzie. Ten moduł BT chyba nie jest przystosowany do napędzania głośników nawet małych, wydaje mi się że potrzebujesz jakiegoś wzmacniacza.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Manekinen, jak widzisz mam na stanie Zbychurową ładowarkę więc taniej wyjdzie kupić odpowiednie gniazdo za kilkadziesiąt groszy i gotowe.
Co do 103450 na pewno się dogadamy, bo używka w zupełności mi wystarczy (celuje w 2-3h pracy na baterji).
Twój artykuł o głośniku napatoczył mi się dwa dni temu na Facebooku i wnikliwie go przejżałem. :mrgreen:
Widziałem, że masz tam wzmacniacz, ale ze wszystkich tutoriali DIY o moim module wynika, że do słuchawek nie potrzeba wzmacniacza (przykład: http://www.instructables.com/id/DIY-Blu ... eadphones/ ). Problem polega na tym, że wszyscy robili z gotowca, a ja muszę wybrać jakieś przetworniki i nie wiem czym się kierować? Zdaję sobie sprawę, że wybitnej jakości nie osiągnę, ale zawsze można wybrać wkładki lepsze, albo gorsze. Domyślam się, że im mniej Ω tym głośniej. W starych słuchawkach były przetworniki 8Ω 0,5W o średnicy 55mm, do nowych zastanawiałem się nad czymś takim: http://www.tme.eu/pl/details/ld-sp-u15_ ... i/loudity/ Ale nie wiem czy nie będzie za małe? I co to jest głośnik mylarowy?!
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Musisz dobrać impedancję głośnika do impedancji wzmacniacza. Nie sugeruj się czyjąś konstrukcją, tym bardziej na instructables. W nocie ( http://www.icstation.com/ebay/PDF/XS3868M.pdf ) nie ma nic o podłączaniu głośnika bezpośrednio. Za to są przykłady jak podłączyć wzmiacniacz audio 3W czyli taki raczej typowo słuchawkowy, więc raczej nie jest to dobry pomysł. Stosując wzmacniacz znasz jego impedancję (np taki PAM świetnie gra przy 2ohm) i takie głośniki kupujesz. Zaproponowane mają 8ohm, czyli typowe słuchawkowe, bo te nawet do 32ohm lub więcej idą, ale to nie jest typowe rozwiązanie tylko partyzanckie DIY ;) Ale jeśli masz już ten moduł to możesz sprawdzić jak gra na jakichś innych słuchawkach i będziesz mniej więcej wiedział. A czy ten moduł nie wyssie do końca aku? Musisz domontować zabezpieczenie przed rozładowaniem, bo zapomnisz wyłączyć i będzie klapa. Więc na prawdę radziłbym zamontować taką płytkę jak u mnie, również kosztuje grosze. A te aku są z laptopów, mają po 1800mAh, jak wsadzisz po jednym w każdą słuchawę to powinno to trochę podziałać :) Nie musimy się dogadywać, po prostu Ci je wyślę bo leżą u mnie już rok. Dorzucę też wzmacniacz PAM i sobie pokombinujesz. A jeśli chodzi o głośnik to mylar jest to materiał z którego została wykonana membrana, sa różne wynalazki, np ja mam w swoich membrany biocelulozowe :)
Jeśli jeszcze chodzi o jakość dźwięku, to najbardziej będzie go psuł sam moduł, bo kodek użyty w profilu A2DP to coś zbliżonego do MP3 i jakością nie powala.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Moduł, który podlinkowałeś to nieco inna wersja od mojego. Jak aku mają po 1800mAh to myślę, że nawet jeden starczy. Oczywiście w razie potrzeby domontuję drugi, ale im mniej "towaru" będę musiał wepchnąć w czasze słuchawek, tym lepiej, bo nie chcę za bardzo ingerować w pianki wygłuszające. Jak duży jest taki wzmacniacz PAM 3W? To jest taki jak w Twoim głośniku?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Tak, 2cm x 2cm stereo. W opisie moduły znalazłem "Stereo audio output can direct drive 40 mw 32 Ω speakers" więc na słuchawki może i wystarczy, ale z 8ohm to może być problem. A nie zastanawiałeś się nad aktywnym tłumieniem? Czy jak to się tam nazywa? Do każdej słuchawki ładujesz mikrofon i opamp który wzmacnia i odwraca dźwięk, dzięki temu głośnik pracuje w przeciwfazie do dźwięku który dociera naturalnie, i w efekcie hałas się znosi. W to można jeszcze wmiksować dźwięk z BT i będzie super wyciszało :)
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

No widzisz tego o 40mW nie doczytałem, czyli musi być wzmacniacz. :oops:
Słuchawki aktywne to wyższa szkoła jazdy, bardziej dla myśliwych niż dla mnie. Chodzi o to, aby nie słyszeć strzału, a wiedzieć co mówi do Ciebie kolega (np. "PADNIJ!" :mrgreen: ). Mnie nie interesuje co dzieje się dookoła- chcę mieć ciszę. Puszczam PW w sprawie akusów.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Manekinen, powiedz jeszcze jaką impedancję ma ten Twój wzmacniacz, bo muszę te przetworniki wybrać. Pomierzyłem tą całą gąbkę wygłuszającą i wychodzi mi, że najlepiej wpasują się tam 40-45mm. Póki co wpadły mi w oko takie: http://www.tme.eu/pl/details/vs-k40-8/g ... aton/2840/ w nadzieji, że za ceną pójdzie jakość, ale pytanie czy będą pasowały do wzmacniacza i czy nie eksploduje mi głowa? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Wzmacniacz pracuje najwydajniej przy 2ohm głośnikach. 8ohm obciązą go 4x mniej a więc i mocy będzie 4x mniej, ale nie powinno być źle. Po za tym taki 8ohm powinien grać pod samym modułem BT, tylko nie wiem na ile to będzie dla niego zdrowe, musiałbyś po prostu sprawdzić. Wybierz jakiś 4ohm.

Po za tym ten głośnik nie przetwarza poniżej 350Hz więc nici z niskich tonów. Nie ma jakiegoś co schodzi niżej?
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

4Ω mają po 30,40,50W dlatego patrzyłem na 8Ω.
Ten schodzi do 150Hz: http://www.tme.eu/pl/details/vs-k50fl-8 ... aton/2948/
Zastanawiałem się jeszcze czy nie wydłubać tych 8Ω, 0,5W ze starych słuchawek na próbę, ale ze względu na konstrukcję musiałbym je zbliżyć do ucha na odległość ok. 0,5cm, a to chyba nie jest dobry pomysł.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Zanim zacznę rzeźbić cyną bardzo proszę o zapoznanie się z moim planem i utwierdzenie mnie w przekonaniu, czy robię dobrze? :mrgreen:

Obrazek
Pomoc naukowa zaczerpnięta z http://mdiy.pl/przenosny-mini-zestaw-naglosniajacy-v2/
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Tak jest ok, o ile BT nie potrzebuje jeszcze jakichś dodatkowych połączeń, bo nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Dzięki Manekinen.
Przycisków sterowania nie robię, więc tylko zasilanie i dźwięk.

PS. Się za robotę transformatorówką zabrałem więc nadszedł ten moment kiedy chyba już trzeba: http://www.tme.eu/pl/details/pensol-sr9 ... ndustrial/ :mrgreen:
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

A i ja zamówiłem 10-cio pak PAM-ów 8403 i bluetooth XS3868.
Mam już od dawna w głowie głośnik bluetooth a że pracuje na cnc to z drewna wyjdzie piękna obudowa.
Ciekawe czy da coś umieszczenie większej ilości wzmacniaczy PAM i oczywiście głośników w jednej obudowie niż dwa?
Mam jeszcze w zamiarze dodać pasywną membranę.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

A ten BT to jakiego napięcia wymaga? Bo tam jest chyba regulator liniowy 3.3V, i zależy jaki ma spadek, to za nisko z napięciem na aku nie zejdziesz.
ODPOWIEDZ