Czym zregenerować grot lutownicy gazowej?

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Saracen
Posty: 50
Rejestracja: sobota 21 mar 2009, 22:17
Lokalizacja: Katowice

Czym zregenerować grot lutownicy gazowej?

Post autor: Saracen »

Mam problem: używając grotu do wypalania wzorków na skórze i na drewnie chyba go zniszczyłem... stracił właściwość lepienia się do cyny... nie wiem czy dobrze się wyrażam, ale cyna spływa z niego jak woda z tłustej powierzchni... jest na to jakaś rada?
Obrazek
O światełkach wiem najmniej na tym Forum ;-)
moorek
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 13 mar 2008, 16:50
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: moorek »

Ja mam lutałkę Steinel'a - jak mi się spieprzy grot to zamawiam po prostu nowy.
Jeżeli masz taką samą jak ja to mogę ci zamówić ze 2 groty.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Oczyść grot jak już będzie rozgrzany mechanicznie delikatnie go skrobiąc. Następnie wkładaj do kalafonii tak żeby się przepalił w kalafonii. Powinno pomóc. Ja tak miałem jak lutowałem plastik zwykla lutownica a pozniej chcialem lutowac to cyna nie chwytała grotu się wcale.
Awatar użytkownika
Saracen
Posty: 50
Rejestracja: sobota 21 mar 2009, 22:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Saracen »

Mam dremel versatip... zawsze po użyciu czyściłem zgodnie z instrukcją za pomocą załączonej wilgotnej gąbki, tak, że grot jest "czysty" tylko, że sczerniał, jak po oksydzie i teraz nie łapie cyny, do dremela też można dokupić, ale popróbuje jeszcze z cyną. Dzięki za info!
Obrazek
O światełkach wiem najmniej na tym Forum ;-)
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Ja czyszcze grot lutownicy w podobny sposób jak napisał kisi. Wstępnie oczyszczam, włączam lutownicę i grzeję kalafonię - zazwyczaj pomaga.
Jak by jednak nie pomogło to można jeszcze próbować przetrzeć grot za pomocą np. pasty ściernej
Obrazek.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Dobrze czysci sie takimi gabeczkami sciernymi do czyszczenia rur miedzianych.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

narazie nie probowalem, ale kolega polecal mi to (do czysczenia drucika lutownicy transformatorowej)
http://www.ges.cz/?lang=cz&cur=CZK&page ... ES07713041
salmiak
Tikka XP @ XP-G R5 NW | Akoray K106 @ XP-G R4 NW| Trustfire S-A2 | iTP EOS A3
moorek
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 13 mar 2008, 16:50
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: moorek »

Jak starłem papierem ściernym całkowicie kiedyś całą warstwę metalu która była chyba galwanicznie nałożona na końcówkę grota - to grot całkiem przestał łapać cynę - :-( Żadne metody mi nie pomogły żeby potem zechciał. :-)
pawelradomsko
Posty: 6
Rejestracja: środa 04 maja 2011, 22:09
Lokalizacja: warszawa

Post autor: pawelradomsko »

Witam.
Jeżeli to na coś się przyda to groty w wersjach profesjonalnych są niekiedy pokryte srebrem.
Świetnie przylega cyna tylko należy pilnować przegrzewania- utleniają się.
Regenerowałem kiedyś takie - teraz jednak kupuję nowe - są po prostu trwalsze.
Jednak naprawa jest tania
Regeneracja polegała na galwanicznym naniesieniu powłoki srebra. Należy tylko zaopatrzyć się w azotan srebra i zajrzeć do netu po instrukcje ( zakładam, że jakiś zasilacz z regulowanym napięciem i naczynie do tego celu mamy). Dla tych,którzy mieszkają z dala od sklepów z chemią i nie lubią czekać na przesyłki z zakupami: kiedyś w aptekach dało się kupić coś co nazywało się lapis i czym smarowało się jakieś wypryski czy tzw zimno, a to coś zawierało poza materiałem wiążącym praktycznie większościowo azotan srebra
ODPOWIEDZ