Przeróbka lampy MH 150W na LED 50W

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
TomekM
Posty: 43
Rejestracja: środa 10 wrz 2008, 12:13
Lokalizacja: Tarnów

Przeróbka lampy MH 150W na LED 50W

Post autor: TomekM »

Witam
Potrzebuję przerobić lampy MH takie :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
NA zasilanie LED 50W.
Nie chodzi mi o wydajność świetlną porównywalną do led-a itd.
Chodzi o zmniejszenie poboru prądu a zmniejszenie natężenia światła będzie częściowo skompensowany obniżeniem opraw
Co Koledzy proponowali by do środka ? - diody neutral do zimnych
W miarę sprawdzone - budżet ok. 100zł na lampę max
W sumie lamp jest około 50 szt
Pozdrawiam Tomasz
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

A z czego jest zrobiona obudowa lampy?
Jeśli jest to tworzywo to będzie bardzo trudno schłodzić diodę 50W. Jeśli aluminium to przeróbka będzie łatwa i tania.
TomekM
Posty: 43
Rejestracja: środa 10 wrz 2008, 12:13
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekM »

pier pisze:A z czego jest zrobiona obudowa lampy?
Jeśli jest to tworzywo to będzie bardzo trudno schłodzić diodę 50W. Jeśli aluminium to przeróbka będzie łatwa i tania.
Aluminium - raczej jakiś jego stop
Niestety grubość bibułki - całość mimo sporych rozmiarów jest dość lekka
Jacekkg
Posty: 274
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 22:47
Lokalizacja: Z domu

Post autor: Jacekkg »

50w leda kupisz za 80zl
Ostatnio zmieniony niedziela 18 paź 2015, 20:42 przez Jacekkg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Jacekkg pisze:50w leda kupisz za 80zl
Za ile?! Pierwszy lepszy przykład : http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... i-1-1-0907

Jeśli obudowa aluminiowa to da radę. Jakiś kawał aluminium należy dać pod diodę i dobrze termicznie połączyć z obudową.
A czy znajdziesz miejsce na zasilacz? No i nie wiem jak z reflektorem zrobić. Gotowca raczej nie Kupisz a rezać jakieś reflektory do 50-ciu lamp jest raczej nierealne.
TomekM
Posty: 43
Rejestracja: środa 10 wrz 2008, 12:13
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekM »

pier pisze:
Jacekkg pisze:50w leda kupisz za 80zl
Za ile?! Pierwszy lepszy przykład : http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... i-1-1-0907

Jeśli obudowa aluminiowa to da radę. Jakiś kawał aluminium należy dać pod diodę i dobrze termicznie połączyć z obudową.
Na jednym ze zdjęć jest radiator - może by i wystarczył :roll:
Ale na 50szt trzeba tego więcej...
pier pisze:A czy znajdziesz miejsce na zasilacz? No i nie wiem jak z reflektorem zrobić. Gotowca raczej nie Kupisz a rezać jakieś reflektory do 50-ciu lamp jest raczej nierealne.
Zasilacz w najgorszym razie na obudowie lampy u góry żeby się od LED-a nie ugotował
A odbłyśnik z alu - lekko można dziurę wyciąć na diodę
Pytanie jaką diodę i jaki driver żebym zaraz nie musiał poprawiać :twisted:
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Przy takim budżecie nie poszalejesz z dobrą diodą. Weź zwykłe tanie 50W jak z linku który dałem i do tego pasujące zasilacze. Pewnie znajdziesz sprzedawcę który ma obie rzeczy. Można by z Chin ciągnąć było by taniej ale jak 50 ledów bez problemu by poszło to 50 zasilaczy już ciężko było by kupić bez cła.
A i jeszcze weź temperaturę barwową taką jaka Ci pasuje.

Te radiatory miały by sens tylko jeśli były by na zewnątrz lub jeśli współpracował by z nimi wentylator. A tak to solidny kawał litego aluminium do środka i dobry kontakt z obudową.
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

Może warto sprzedać te lampy (pewnie na forum znalazło by się kilku chętnych), a kupić naświetlacze led 50w i poprawić chłodzenie według tego poradnika:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9600

Cenowo wyjdzie na pewno korzystniej. :wink:
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Przeróbka lampy MH 150W na LED 50W

Post autor: ptja »

TomekM pisze:Chodzi o zmniejszenie poboru prądu a zmniejszenie natężenia światła będzie częściowo skompensowany obniżeniem opraw
wsadź MH 70W albo i 35W.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Jacekkg
Posty: 274
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 22:47
Lokalizacja: Z domu

Post autor: Jacekkg »

pier pisze:
Jacekkg pisze:50w leda kupisz za 80zl
Za ile?! Pierwszy lepszy przykład : http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... i-1-1-0907

Jeśli obudowa aluminiowa to da radę. Jakiś kawał aluminium należy dać pod diodę i dobrze termicznie połączyć z obudową.
A czy znajdziesz miejsce na zasilacz? No i nie wiem jak z reflektorem zrobić. Gotowca raczej nie Kupisz a rezać jakieś reflektory do 50-ciu lamp jest raczej nierealne.
Caly kompletny led wraz z przetornica = naswietlacz
Ostatnio zmieniony poniedziałek 19 paź 2015, 16:53 przez Jacekkg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Radiator który jest na foto (z procesora) pasywnie jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki pracy dla 10 - 15W max.

Obudowy z których robią dzisiejsze naświetlacze to popłuczyny aluminium - ostatnio kupiłem cudo o mocy 30W do oświetlenia podjazdu garażu. Obudowa dziwnie lekka, w 30W leda idzie 20W. Chłodzenie bardzo kiepskie - obudowa jest ciepła jedynie w okolicach leda, im dalej tym przekazywanie ciepła dużo gorsze. Jeśli oryginalna lampa po MH te jest lekka i ma cienką obudową to taka przeróbka jest nieopłacalna i nie wróży nic dobrego.

Ja bym w to dał tak jak poprzednicy napisali - MH 35W, uzyskasz z niego więcej światła niż z leda 30W a i często niż z 50W (zawyżone parametry producentów).
ILPT
TomekM
Posty: 43
Rejestracja: środa 10 wrz 2008, 12:13
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekM »

Uka pisze:Może warto sprzedać te lampy (pewnie na forum znalazło by się kilku chętnych), a kupić naświetlacze led 50w i poprawić chłodzenie według tego poradnika:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9600
Cenowo wyjdzie na pewno korzystniej. :wink:
Podjąłem decyzję o zakupie 50W Led-a .
Poprawiłem termikę, zamocowałem przetwornicę.( opis w innym temacie)
Jutro decyzja inwestora odnośnie zakupu większej ilości po montażu.
Będzie pewno kilkadziesiąt MH 150W do wzięcia :mrgreen:
ODPOWIEDZ