ZOOM - nie taki zły ...

co i jak zrobiłem...
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

ZOOM - nie taki zły ...

Post autor: Mociumpel »

Witam, chciałbym przedstawić swoje EDC wersja ZOOM.
(przedwstępnie - konstrukcja hosta i pomysł przeróbki powstał na bazie http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13326 - gdzie poza różnica w przemieszczaniu głowicy - Tank ma przez "okręcanie" a mój wybrany host ma posuwną - oringi przesmarowane silikonem stawiają opór i zapobiegaja lataniu i zaciekaniu wodą).

Ponad półtora roku temu szukając "dobrego światełka" na rower znalazłem się najpierw na "aletanio" aby przez Bocianowe wynalazki zawitać na forum światełkowe.
Zaczęło się przeglądanie i w sumie dość szybko powstałą idea - dlaczego nie ja - lutować umiem, host, diody, drajwer i pasta jest na wyciągnięcie ręki do Chin ...
Po podjęciu decyzji poszło zamówienie na S2 i ZOOM-a.
Omówię ZOOM-a z racji tego, że potrzebowałem dla ojca mocne działkowe równomiernie świecące świecidło w wersji aktualnie posiadanej.
Zamówiony host to takie coś https://www.fasttech.com/products/1618/ ... light-host
Dioda XM-L2 4C, Drajwer to AlienthHE (4-trybowy), Ogniwo Sanyo 3500mA.
Rozebrany host wygląda tak
Obrazek
Po standardowym wyszlifowaniu piguły, osadzeniu drajwera, przesmarowaniu pastą MX-2 zarówno pod diodą jak i gwintu wewnętrznego i ostatecznie przylutowaniu przewodów, dokręciłem "reflektorek" dociskający diodę do podłoża piguły.
Piguła posiada uszczelkę na rancie - przesmarowałem ją silikonem - i gwint pod spodem - przesmarowałem go MX-2 (mało).
Pigułę z reflektorkiem i diodą (na rysunku pierwsze od lewej) wsadziłem na lekki wcisk w ruchomej głowicy (na rysunku trzecie od lewej) - uszczelka powoduje lekki opór.
Pojemnik na ogniwo (na rysunku czwarte od lewej) ma gwint wewnętrzny (przesmarowany MX-2) i uszczelki (dwie na górze i dwie na dole).
Osadziłem głowicę z pigułą w środku na pojemniku i wkręciłem lekko i potem do oporu.
Na rysunku między koronką a głowica jest uszczelka która wchodzi do środka pod soczewkę, do głowicy. Dokręcamy koronkę do głowicy dociskając soczewkę do uszczelki.
Wkładamy ogniwo zakręcamy dupkę i voila- zoom gotowy.
Teraz dane ekspozycji:
- odległość od ściany 260 cm, tryb 2%
- duży ZOOM średnica 250 cm
Obrazek
- mały ZOOM średnica 40 cm
Obrazek
- w ZOOM-ie małym natężenie z 1m na High trybie wynosi ok 14500 luxów.

Opis ogólny:
1. Tryb max. 2,80A (teoretycznie, nie mierzony) - po 3 minutach głowica jest ciepła, po 5-6 minutach gorąca, po 15 minutach sterownik obniża jasność
2. latarka w trybie MAX przeleżała w wodzie ok 10 minut - zero przecieku.
3. przesuwanie głowicy jest dość płynne ale z oporem - dwie uszczelki choć nasmarowane nie powodują mimo wstrząsów i machania samoistnego przesuwania się.
4. zasięg - na sporych odległościach powstaje spory kwadrat z zaoblonymi rogami ale spokojnie te 150-160 metrów rozróżnialność szczegółów jest dobra - wszystko na oko - z czasem wrzucę obrazki.
5. na szybko porównując do innej latarki i do przeliczeń teoretycznych "wypluwa" ok. 800-850 lumenów w trybie High.

Podsumowując - za niewielki "piniondz" (z drajwerem Alientha HE, hostem, 2 ogniwami, ładowarką i diodą koszt to 125 zł) fajny zoom z wygarem, niemniej bezpieczny power daje dopiero drajwer z ogranicznikiem temperatury bo latarka jest niewielka i szybko się grzeje.
Będę uzupełniał - póki co tyle.
Ostatnio zmieniony wtorek 22 gru 2015, 12:40 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Wszystko fajnie i gratulacje za złożenie pierwszej lampki ale ZOOM na rower niespecjalnie się nadaje ;)
Dodatkowo traci się na sile świata bo część wiązki nie trafia w soczewkę tylko zostaje wewnątrz.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Rysiu., Reflektor też nie odbija 100% światła:P
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Tak wiem ale i tak więcej niż przy przy takiej konstrukcji ;)
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Ta soczewka to szkło, czy plastik?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

1. Soczewka to plastik z hosta.
2. To nie latarka rowerowa - od tego mam S3/OP/ew. kolimator 45st. i S2/SMO
3. To moje EDC wersja Zoom made JA - powstała na bazie przemyśleń sposobu korzystania z latarki jako takiej.
4. Fakty i mity n/t "zoomów" są mi znane - ale i tak wybrałem świadomie bo z takim powerem wady są niwelowane uniwersalnością.

Póki co mało obrazków z terenu ale z czasem uzupełnie wskazując, że ZOOM z głową nie jest zły ;)
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Wartoby zmienić na szkło. Nie będzie się tak rysować i znacznie więcej światła puści.
http://www.kaidomain.com/Category.225/2 ... leasedata/
https://www.fasttech.com/category/1606/ ... cal%20lens
ODPOWIEDZ