Driver >4.5A

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
lumenoman
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Będzin

Driver >4.5A

Post autor: lumenoman »

Planuję kupić hosta convoy'a L2 , xp-l na miedzi o niskim Vf + skalp diody, i jakiś mocny driver może być nawet 5 czy 6A.
Poszukuję właśnie jakiegoś drivera, który ma mieć:
- Min 4.5A
- Stabilizację prądu w dużej części rozładowania ogniwa
- Ochronę przeciw złemu włożeniu ogniwa - reverse polarity protection
- Min 3 tryby
- Fajne byłoby zabezpieczenie termiczne

Na razie moim faworytem jest
driver blf z bangood'a ponieważ jest tani,ma dużo trybow i duży prąd maksymalny. Nie jestem tylko pewien jak tak jest z odwrotna polaryzacją ogniwa i zabezpieczeniem termicznym.Nie wiecie może? :|

Może jakieś inne propozycje?

PS.: Jest sens składać taki zestaw?
mmarsian
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 10 wrz 2015, 10:10
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: mmarsian »

Zwiększanie prądu znacznie powyżej 3A dla XP-L chyba lekko mija się z celem...?
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

5-6A to moim zdaniem trochę za dużo, a jeśli chcesz korzystać z jednego ogniwa to mija się z celem(krótki czas stabilizacji). Ja już kupiłem L2 i myślę o około 4A, później nie ma już dużego wzrostu lm/W. Jeśli zależy Ci na zasięgu to poczytaj o XP-L HI, ponoć ma niższe napięcie przewodzenia, mniejszy chip ale i ciut mniejszą wydajność. Simon niedługo (w ciągu miesiąca) wypuści extension tube i tu masz większe pole do popisu. Czytałem że LD-29 po zmianie rezystora pomiarowego podoła zadaniu ale też dość znacznie się grzeje.

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=209876#209876

Najpierw kupiłem X3, później stwierdziłem że L2 będzie jednak lepsza a teraz zastanawiam się nad L6..
mmarsian pisze:Zwiększanie prądu znacznie powyżej 3A dla XP-L chyba lekko mija się z celem...?
Niby dlaczego? Jeśli jest dość stromy przyrost światła i założony e MPCB z DTP to nie ma problemu.
Awatar użytkownika
lumenoman
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Będzin

Post autor: lumenoman »

Tutaj przy 5A, Vf 3.95v i 1800lm, u mnie będzie mniej z powodu gorszego chłodzenia ale nawet przy 1600lm i skalpie w takim reflektorze, zasięg powinien być ogromny + duża ilość światła.

Obrazek

z tego wykresu wynika że nie jest tak źle z przyrostem światła do tych 5-6A.

A jeśli bym zastosował XP-l HI + driver z pierwszego postu?
Póki driver mógłby to by dawał te 5-6A a jeśli by Vf nie pozwoliło to by dawał max. czyli wciąż duży prąd.

Cel tego projektu to super thrower, a nie latarka o dużej wydajności. :wink:

Convoy L2 i tak już jest duże (duża ?) wiec nie chce mieć 2x 26650.

Słyszałem że XP-L HI ma płaską soczewkę, czy skalp polepszył by chociaż trochę zasięg?
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Może ten driver driver się zmieści i do tego tube. Muszę zerknąć na wymiary.
Jeśli ma być duży zasięg to XP-L HI ze względu na mniejszą strukturę.
Skalp HI nie zwiększy zasięgu.

edit. no i ten driver się nie zmieści.
Ostatnio zmieniony niedziela 20 gru 2015, 15:22 przez Jacek318, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

lumenoman pisze:Tutaj przy 5A, Vf 3.95v i 1800lm
Ogniwo o rezystancji 30mΩ przy 5A da spadek 0,15V i na sam start z 4,2V zrobi się 4.05V, do tego włącznik, sprężynki, przewody oraz driver i kolejne 0,1-0,2V mniej także stabilizacja prądu nie ma racji bytu a prąd 5A to raczej tylko przez pierwsze sekundy.
Awatar użytkownika
lumenoman
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Będzin

Post autor: lumenoman »

Jacek318 pisze:Może ten driver driver się zmieści .
tylko co ja zrobię z 4 sztukami :grin:
ElSor pisze:
lumenoman pisze:Tutaj przy 5A, Vf 3.95v i 1800lm
Ogniwo o rezystancji 30mΩ przy 5A da spadek 0,15V i na sam start z 4,2V zrobi się 4.05V, do tego włącznik, sprężynki, przewody oraz driver i kolejne 0,1-0,2V mniej także stabilizacja prądu nie ma racji bytu a prąd 5A to raczej tylko przez pierwsze sekundy.
czyli ten driver w trybie max nie bedzie ograniczał prądu, bedzie działać jak bezpośrednie połączenie diody do bateri + generować jakiś mały spadek na tranzystorze?

Nie wiecie może jak jest z ochroną przed odwrotna polaryzacją ogniwa i zabezpieczeniem termicznym w tym driverze z mojego postu?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

W tym przypadku nie będzie ograniczał prądu, ponieważ Vf diody będzie tak duże, że dioda tak dużego prądu po prostu nie przyjmie.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Nie wiem, czy są dobre drivery step-up 1S ->12V, ale może XHP35 da radę? Emiter mały, ponad 1800lm z dużo mniejszej mocy (~13W, w Twoim rozwiązaniu prawie 20).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

michal1 pisze:W tym przypadku nie będzie ograniczał prądu,
W żadnym wypadku nie będzie ograniczał, dlatego max napięcie 4,35V.
lumenoman pisze:Nie wiecie może jak jest z ochroną przed odwrotna polaryzacją ogniwa
Jest zabezpieczony raczej tylko w ten sposób, bez termiki.
lumenoman pisze:bedzie działać jak bezpośrednie połączenie diody do bateri + generować jakiś mały spadek na tranzystorze?
Ok 20mV na tranzystorze przy 5A.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

ElSor pisze:W tym przypadku nie będzie ograniczał prądu,
W żadnym wypadku nie będzie ograniczał, dlatego max napięcie 4,35V.
Mój błąd nie zauważyłem informacji o napięciu.
lumenoman,
Jeśli potrzebujesz dużych prądów, warto się rozejrzeć za latarkami 2-3S :)
Awatar użytkownika
lumenoman
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Będzin

Post autor: lumenoman »

michal1 pisze: lumenoman,
Jeśli potrzebujesz dużych prądów, warto się rozejrzeć za latarkami 2-3S :)
wiem, ale nie chcę czegoś typu 'maczuga' jak solarstorm SP02, którą miałem tylko coś gabarytowo jak solarforce S1100 (coś bardziej zwartego) co gdyby nie licząc ceny jest ideałem :mrgreen:

swoją drogą ten pomysł z xhp 35 całkiem sensowny się wydaje, tylko driver do tego znaleść :roll:
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Próbowałem. Rozmawiałem z Richardem z mtnelectronics, czy byłby w stanie przygotować mi taki driver do 1x26650 i XHP-35, ewentulanie XHP50 6V. Było to wykonalne z technicznego punktu widzenia, jednak wyniki były tak tragiczne, że stabilizacja nie istniała. Ostatecznie zrezygnowałem i dorzuciłem kilka ogniw do szeregu.
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Jak już sobie tak życzymy to idealnym rozwiązaniem byłoby ogniwo gabarytu 26650 o napięciu w zakresie 6-9V np :roll: + xh-p 50 z emiterem na bazie jednolitego xh-p 35 <buja w oblokach>
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Oj ta nowa L2 ma driver 17mm, więc trudno będzie o dobry driver na 2s. Gdzieś znalazłem informacje że driver to LD29, ale prawdopodobnie to był błędny opis. Podkręcał ktoś prąd w tym LD25?
ODPOWIEDZ