Tangsfire HD2010 mod na asferyka, XP-L HI

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Tangsfire HD2010 mod na asferyka, XP-L HI

Post autor: maciex93 »

Obrazek

Historia podobna do tej http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=14692 latarka miała reflektor o spapranej geometrii i za nic w świecie nie chciała ładnie skupiać leda.
Jako że zakup samego refa był/jest w zasadzie niemożliwy a do tego i tak nie ma gwarancji że przyjdzie ładny, postanowiłem przerobić ją na soczewkę asferyczną:

Outer diameter: 57 mm
inner diameter:54mm
Height: 23.2mm
epitaxial thickness: 3.2mm
optical transmittance:95- 99%
focal length: 35mm (for reference only)

Index of refraction:1.474

Zogniskowanie diody wymagało dotoczenia odpowiedniego plasterka z mosiądzu, tu pomogła mi tokareczka LD550 :twisted: z resztą nie tylko tu.
Plasterek dociągnięty do piguły śrubką M3, a po między oczywiście dobra pasta termo.
Dioda na zdjęciu to skalpowana XP-G2 którą początkowo miałem w latarce, jednak zmieniłem ją teraz na XP-L HI z FT https://www.fasttech.com/products/3849701
Korzyści jakie widzę w XP-L, to mniejsze napięcie przewodzenia, czyli dłuższa stabilizacja.
Więcej światła i większy spot, przy XP-G2 był na prawdę mały i bezużyteczny na mniej niż 100m. Świeciło to jak laser. Fajna zabawka, ale latarka z przeznaczeniem pójścia w świat więc z praktyczności jest XP-L. Barwa tej diody zgadza się z opisem, ładne 3B, mogę polecić z czystym sumieniem. Odnośnie zgodności binu, nie wypowiem się, może jakieś porównanie zrobię z innymi posiadanymi ledami za jakiś czas.

Obrazek Obrazek

Sterownik zasilający leda to nanjg 105d, 10x AMC7135, czyli 3,5A, standardowe tryby 3+5.
Mosiężny styk na sprężynce sterownika też zagościł, we włączniku mostek z plecionki, a sam włącznik "duży" omten, więc został.

Zmienił też się nieco wygląd, na tokarce zdjąłem anodyzację w 3 miejscach i gołe aluminium wypolerowałem. Bardzo podoba mi się ten motyw w latarkach, ładnie kontrastuje z czernią i wyróżnia latarkę.

Obrazek Obrazek

Osiągi jakimi może się pochwalić w tej konfiguracji to 132klux mierzone i przeliczone z 4m.
Daje to wg standardu ANSI 726m, realnie zapewne będzie 450-500m, ale to okaże się w terenie.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Soczewka się nie będzie bardzo rysowała?
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Maćku możesz zmierzyć jakie vf ma ta xp-l przy 3A np ?
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

michal1, prawdziwe szkło więc nie tak całkiem łatwo, ale jakiś ładny pokrowiec był by na miejscu.
vin324pl, przy 3A nie wiem, ale przy 4,3A ~3,65V na noctigonie
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Hmm całkiem przyjemnie ;-)
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
ODPOWIEDZ