Wybór aparatu

....nie pasujące gdzie indziej...
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Wybór aparatu

Post autor: LED1234 »

Witam. Chcę kupić aparacik. Zdjęcia jakie będę robił to przeważnie z różnych wyjazdów na pamiątkę, krajobrazy, zabytki. Często zdjęcia w starych budynkach, fortyfikacjach, zamkach itd. Czasem jakieś zdjęcie na forum i na fb czy też allegro. Nie wiem co wybrać nikt dokładnie nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego lustrzanka. Mam znajomych co pstrykają amatorsko zdjęci. Każdy mówi bierz Nikonka Canona bez podania powodu dlaczego właśnie lustrzanka. Nie chcę kupić aparatu żeby komuś zaimponować tylko po to żeby go używać dla siebie i wykorzystywać jego możliwości. Cena to jeśli już lustrzanka to ok 500-650zl i to chyba jest za mało na taki sprzęt. Jeśli cyfrówka to ok 400zl. Może mi ktoś coś polecić i powiedzieć co będzie lepsze dla mnie amatora ? Piszę z telefonu więc może to wyglądać trochę chaotycznie.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony niedziela 17 sty 2016, 14:07 przez LED1234, łącznie zmieniany 1 raz.
belushi
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2010, 15:45
Lokalizacja: Rzeszow

Post autor: belushi »

Popatrz na mój wątek w temacie kupowania sprzętu.
Siedziałem nad sprzętem dwa miesiące. Kiedys miałem Canona kompaktowego, wystarczał na zdjęcia "u cioci na imieninach". Bez szału o artyzm, normalne foty robił do albumu.
Potem Canon S1- również kompakt, ale już bardziej zaawansowany. Wystarczał na długo, w końcu zabrakło w nim wielkości wyświetlacza.
Teraz ?- teraz NX300, leży jeszcze w pudełku, bo to prezent i dziś będzie rozpakowywany. Dlaczego taki ? Bo wyznacznikiem zakupu był stosunek ceny do jakości. Nie ma lepszego aparatu za te pieniądze. Do tego promocja w RTVEuroAGD za 999 zl.

Planowałem kupić lustrzanke, ale 500 zł to stanowczo za mało na dobre body, do tego ze 2-3 obiektywy to w sumie wyjdzie co najmniej 2 tyś zł.

Do tego o lustrzankę trzeba dbać. Waży 3 kg i zajmuje pół plecaka. Dlatego odpuściłem.
Jeśli chcesz dobrą i tanią lustrzanke to Pentax K10D dobrze kupiony jest niezniszczalny a i obiektywy drogie nie są.

Widzę, że jesteś z podkarpacia, jak masz niedaleko do mnie to zapraszam na macanko NX300 :)

Pozdrawiam
B
Voit
Posty: 259
Rejestracja: piątek 05 gru 2008, 19:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Voit »

LED1234, jeśli zastanawiasz się co kupić, lustrzankę czy kompakt, to znaczy, że potrzebujesz kompakta.
Poszukaj jakiegoś zaawansowanego kompakta z ultrazoomem i stabilizacją i rozbudowanymi trybami automatycznymi. I ciesz się fotografią.
Jeśli kiedyś stwierdzisz, że ten kompakt to za mało, że ogranicza Twoje możliwości, zabija kreatywność, to wtedy pomyśl nad zakupem lustra.
Nie wcześniej.
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Do Rzeszowa mam blisko. Sęk w tym, że jestem teraz za granicą i szybko do Polski nie przyjadę niestety. Dzięki za odpowiedzi. Więc kompakt. W cenie do 400 zł coś sensownego jesteście w stanie polecić ?
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

Też chętnie czegoś się dowiem, bo noszę się z zamiarem zakupu nowego sprzętu.

A jak wygląda sprawa z doborem obiektywów do amatorskiego użycia? tzn. co wybrać.
Awatar użytkownika
a59
Posty: 36
Rejestracja: środa 06 sty 2016, 19:35
Lokalizacja: TK

Post autor: a59 »

Witam wszystkich forumowiczów. Odnośnie aparatu, to jeżeli nie musisz robić zdjęć w trudnych warunkach , to proponuję rozejrzeć się za dobrym aparatem w telefonie. Posiadam Nikona D90, lecz przez ostatni czas mimo, że go biorę ze sobą, to raczej korzystam z aparatu w telefonie (Samsug S5) i jestem zadowolony. Można, też sobie pokręcić filmiki w bardzo dobrej rozdzielczości. W podróży, na wycieczce bardzo wygodna sprawa, a telefon i tak potrzebny. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia nie odbiegają jakościowo od zdjęć z lustrzanki.
Awatar użytkownika
a59
Posty: 36
Rejestracja: środa 06 sty 2016, 19:35
Lokalizacja: TK

Post autor: a59 »

Dubel
Ostatnio zmieniony poniedziałek 18 sty 2016, 18:21 przez a59, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Dobry kompakt.
Ja od używam od lat Panasonica FZ-10 i cały czas robi świetne zdjęcia.
M
My flashlight is smaller than yours...
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

belushi pisze:Popatrz na mój wątek w temacie kupowania sprzętu.
Siedziałem nad sprzętem dwa miesiące. Kiedys miałem Canona kompaktowego, wystarczał na zdjęcia "u cioci na imieninach". Bez szału o artyzm, normalne foty robił do albumu.
Potem Canon S1- również kompakt, ale już bardziej zaawansowany. Wystarczał na długo, w końcu zabrakło w nim wielkości wyświetlacza.
Teraz ?- teraz NX300, leży jeszcze w pudełku, bo to prezent i dziś będzie rozpakowywany. Dlaczego taki ? Bo wyznacznikiem zakupu był stosunek ceny do jakości. Nie ma lepszego aparatu za te pieniądze. Do tego promocja w RTVEuroAGD za 999 zl.

Planowałem kupić lustrzanke, ale 500 zł to stanowczo za mało na dobre body, do tego ze 2-3 obiektywy to w sumie wyjdzie co najmniej 2 tyś zł.

Do tego o lustrzankę trzeba dbać. Waży 3 kg i zajmuje pół plecaka. Dlatego odpuściłem.
Jeśli chcesz dobrą i tanią lustrzanke to Pentax K10D dobrze kupiony jest niezniszczalny a i obiektywy drogie nie są.

Widzę, że jesteś z podkarpacia, jak masz niedaleko do mnie to zapraszam na macanko NX300 :)

Pozdrawiam
B
No z tymi 3kg to Cię poniosło ;).
Powstało dużo lekkich lustrzanek które razem z całkiem niezłym zoomem ważą około 1 kg i nie zajmują pół plecaka.
1200d canona z kitowym obiektywem 18-55 ze stabilizacją waży 680 gram.
Z obiektywem sigmy 18-200 ze stabilizacją nadal poniżej 1 kg.
Z bardzo dobrą stałką 85mm f1.8 waży 900 gram.

Nx300 z kitowym obiektywem to waga około 500 gram a więc niewiele mniej niż canon z kitowym obiektywem.

Cenowo z kitem kupimy go za 1300 zł. NX300 nie widziałem nigdzie za 999 zł - najtaniej obecnie z kitowym obiektywem kosztuje 1500 zł

Nie uważam że bezlusterkowce to złe rozwiązanie, ale trzeba się zastanowić na czym nam zależy - czy zadowolimy się standardowym obiektywem i zależy nam na jak najmniejszej wadze czy może jednak mamy większe aspiracje i będziemy dokupować dodatkowe obiektywy. Wtedy bezlusterkowiec już nie wygląda tak atrakcyjnie.

Dla kolegi moim zdaniem kompakt się nie sprawdzi z racji tego że chce fotografować w ciemnych miejscach/pomieszczeniach. Tutaj tylko bezusterkowiec/lustrzanka z racji na dużą matrycę a co za tym idzie mniejsze szumy w wysokich czułościach.



Co do kwoty która kolega ma do zainwestowania - moim zdaniem używany canon eos 1000d + kitowy obiektyw ze stabilizacją - koszt na allegro około 600 zł. Żaden aparat nie pobije go jakością zdjęć w tej cenie.
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Dla mnie to za dużo niestety 😔 Co możecie powiedzieć o Samsungu WB200F ? Widziałem kilka pozytywnych opinii o nim no i wygląd ładny dokupiłbym sobie dodatkowo baterię i powinienem się zmieścić w 450zł.
Ewentualnie mam też na oku Benq G1 używany. Coś lepszego w tych pieniądzach?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 18 sty 2016, 21:06 przez LED1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Wg mnie, to znacznie za niski budżet jeśli chodzi o lustrzankę (zwłaszcza nową) więc również polecam kompakt, co najwyżej nieco bardziej rozbudowany.
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Koledzy pomożecie? ;)
arkus
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 04 sie 2013, 15:43
Lokalizacja: kieleckie

Post autor: arkus »

a59 pisze:Odnośnie aparatu, to jeżeli nie musisz robić zdjęć w trudnych warunkach , to proponuję rozejrzeć się za dobrym aparatem w telefonie. ....., to raczej korzystam z aparatu w telefonie (Samsug S5) i jestem zadowolony. Można, też sobie pokręcić filmiki w bardzo dobrej rozdzielczości. W podróży, na wycieczce bardzo wygodna sprawa, a telefon i tak potrzebny. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia nie odbiegają jakościowo od zdjęć z lustrzanki.
Tutaj jest dużo zdjęć robionych telefonem chyba, bo jakoś dziwnie się nazywa ;)
Zdjęcia z takiego zakątka na Ziemi jak PALAWAN
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Telefonu nowego nie chce :)
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

a59, Telefon do zdjęć? No proszę...
ODPOWIEDZ