Soczewka/kolimator pod XP-G

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Soczewka/kolimator pod XP-G

Post autor: Ven0n »

Witam wszystkich :)
Postanowiłem sobie wymajstrować oświetlenie do roweru.
Jestem szczęśliwym posiadaczem 7 diod cree, ale mogę rozważyć zakup 1-2 szt. XML U2
Obrazek
No i podstawowe moduły.
Problem pojawia się w doborze kolimatora.
Szukam takiego co da równocześnie ładne odcięcie i w miarę ciekawy rozkład światła.
https://www.maritex.com.pl/pl/soczewki-flare-ledil/LENS-FLARE-B-10932-TAPE-i-16567-c-18213 Jestem ciekaw jak wygląda rozkład światła tej soczewki na ścianie.

https://www.maritex.com.pl/pl/soczewki-heidi-ledil-d216mm/LENS-HEIDI-O-90-11267-i-18336-c-18213 Najbardziej podstawowa soczewka, owalna. Jak dla mnie niezbyt ciekawa.

Byłbym wdzięczny za jakieś ciekawe propozycje.
Jeśli to możliwe, to prosiłbym o poparcie propozycji zdjęciem jak wygląda rozkład światła na ścianie
Ostatnio zmieniony niedziela 07 lut 2016, 20:27 przez Ven0n, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

Zdąży ktoś do 10-go mi coś doradzić? :)
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

co to za przetwornica? Na moje, chłopskie oko to jest stabilizator napięcia i nie nadaje się do zasilania tych diod. Do tego układ ładowarki na TP wskazuje na użycie jednego ogniwa li-ion, więc już całkiem nie wiem jaką masz koncepcję podłączenia tego.
Napisz jakieś szczegóły + ewentualnie schemat.
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

Najzwyklejsza przetwornica STEP UP. Jako, że pracuje ona od minimum 4V, będą podłączone dwie diody szeregowo - sprawdzone, działa.
Ładowarka ładuje prądem 1A, będę nią ładował pakiet na 4 ogniwach - jestem cierpliwy.

Specjalnie nic nie wspominałem o w/w układach, aby temat się nie kręcił wokół nich, ale jest aż tak źle to mogę rozważyć kupno jakiegoś sterownika, ale wolę nie kombinować, ponieważ przetwornica ma bardzo płynną regulację napięcia :)
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Ven0n pisze:przetwornica ma bardzo płynną regulację napięcia
No właśnie w tym jest podstawowy problem, ponieważ ta przetwornica powinna mieć płynną regulację prądu, nie napięcia. (stały, stabilizowany prąd - zmienne napięcie).
Masz przetwornicę CV (constant voltage), poszukaj przetwornicy CC (constatnt current).
Co do kolimatora nie doradzę, bo nie używałem.
Ven0n pisze:Ładowarka ładuje prądem 1A
Niestety tylko w teorii. Wystarczy, że układ będzie źle przylutowany (co się zdarza) i będzie miał kiepskie odprowadzanie ciepła i wówczas 1A można włożyć między bajki. Zmierz prąd ładowania, najlepiej w całym cyklu lub wyrywkowo, dla różnych etapów. Oczywiście, jeśli zależy Ci na uzyskaniu tego 1A. Podobno te ładowarki można łączyć równolegle dla zwiększenia prądu, więc warto sprawdzić.
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

Ładowarką się nie przejmuję, jak będzie tragicznie i za wolno ładować to po prostu dokupię kolejną(Bo to grosze kosztuje)

Wysterowanie diody napięciem nie wystarczy ? Ustawiam 6,0V dla dwóch diod spiętych szeregowo i wszystko działa jak należy, świeci mocno, a ledy są ciepłe :)
Mimo wszystko poszukam i rozważę zakup przetwornicy jaką mi poleciłeś, lub jakiegoś sterownika :)

Soczewka LENS-FLARE-B-10932-TAPE, do której jest link w pierwszym poście ma rozkład światła, który by mnie zadowolił ?

EDIT: Na słynny serwisie aukcyjnym nie znalazłem typowej przetwornicy, ani modułu sterującego do XP-G. Prawdopodobnie zostanę przy tej przetwornicy, albo jak ktoś mi wskaże lepsze rozwiązanie to będę bardzo wdzięczny.
No i żeby cena nie była zabójcza :rotfl:
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Nie wystarczy, ponieważ diody zmieniają napięcie przewodzenie pod wpływem ciepła i prąd jest niestabilny. Potrzebujesz drivera stało-prądowego.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Ven0n, trudno coś polecić skoro nadal nie napisałeś jak chcesz to podłączyć i jaki prąd ładować w diody. Masz 7szt, więc nijak nie da się ich łączyć w pary, do tego nie wiadomo, czy chcesz 7 szt w szeregu, czy masz inny plan.
Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę, ale praktycznie większość przetwornic step-up ma mniejszą wydajność niż step down, więc ja bym zasilał każdą diodę osobnym stabilizatorem, albo połączył szeregowo ogniwa i zastosował step-down.
Czy pakiet ogniw będzie zgrzany, czy też będzie można go rozłączyć i ładować ogniwa osobno?
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

GanzConrad pisze:Ven0n, trudno coś polecić skoro nadal nie napisałeś jak chcesz to podłączyć?
+ do + a - do - :rotfl:
Wystarczy mi dowolny sterownik, który prawidłowo wysteruje jedną XP-G i będzie na tyle tani, że będę mógł sobie kupić ich kilka, dobrze gdyby miał płynną regulację, lub tryby OFF,10%,50% i 100% no i żeby był zasilany z 3,7V.

A tak pozatym, chcę się po prostu dowiedzieć jaki strumień światła mi wygeneruje cree XP-G w soczewce "LENS-FLARE-B-10932-TAPE" i czy znajdę coś lepszego od kolimatora owalnego?
1 sztuka na jedną soczewkę.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Czyli jeden sterownik do jednej diody? Jaki prąd?
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

Tak, myślę, że tak będzie najprościej i nie będę musiał się tłumaczyć godzinami co i jak chcę podłączyć, bo sam jeszcze do końca nie wiem ;)
A nie wiem jak to będzie świecić, czy wystarczą dwie diody - najlepiej jedna jako krótkie, a druga jako długie.
Może okazać się, że będę potrzebował łącznie 4, albo nawet i XML.
Prąd taki, jaki jest zalecany dla XP-G, czyli 1,5A.
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Njang 105c/d i teraz możesz wybrać prąd 1,5A-3A (możesz podłączyć np. dwie diody równolegle i będzie 1,5A na diodę.)
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

Rozumiem, że kupić to mogę u kogoś na forum ? Bo na portalach aukcyjnych tego ni ma.
Mam nadzieję, że cena nie przekracza 15 zł?
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Możesz spróbować na fasttech, jak chcesz tanio, teraz jest tam -20%.
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

Tu jest problem, bo ja chciałem to wykonać tanio i bez zawracania sobie głowy z kupowaniem na zagranicznych sklepach.
To nie jest oświetlenie zawodowe, na lata. Sam rower nie jest wart aż takiej inwestycji, do tego jeżdżę nim raz na tydzień i czasami w nocy...
Myślę, że pod obecną przetwornicą w dobrych kolimatorach 2x XP-G będą o niebo lepsze(Nawet na połowie mocy) niż dowolna latarka do 80zł dostępna w hipermarketach.
Ale jak się znajdzie jakiś fajny driverek do XP-G możliwy do kupienia na alledrogo, albo w jakimś sklepie do 15 zł, to chętnie kupię.
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
ODPOWIEDZ