Moja koncepcja pld, czyli płaskiej latarki dziadka

co i jak zrobiłem...
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Moja koncepcja pld, czyli płaskiej latarki dziadka

Post autor: munenori »

Witam wszystkich
Przedstawiam moje pomysły na płaską latarkę dziadka:
Obrazek
Obrazek
Jak widać nie jest jeszcze ukończona,ale pomysł jest taki:
na dole płytka z ładowarką na tp4056 oraz prostym driverem 2x amc,po prawej stronie diody
włącznik latarkowy.Niewiele tam miejsca,ale można jeszcze skrócić podstawę diody,ew. dać jakiś krótki włącznik.Koszyczek na 2x 14500 ma nowe blaszki stykowe,solidne,przewody będą w izolacji silikonowej.
Zapraszam chętnych do dzielenia się uwagami,co można jeszcze usprawnić/ulepszyć.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Super. Uśmiech dziadka, bezcenny. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Witam, a czy czasem nie weszłyby Ci tam ogniwa 18650? Przy prądzie 0.7A i 2-3 ogniwach czas działania byłby o wiele dłuższy.
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Ebola pisze:Witam, a czy czasem nie weszłyby Ci tam ogniwa 18650? Przy prądzie 0.7A i 2-3 ogniwach czas działania byłby o wiele dłuższy.
Pewnie by weszło,ale mam akurat dwa takie same 14500,które muszę gdzieś wykorzystać.
Połączone równolegle dadzą mi 1500mAh.
Mam jeszcze drugą pld,tam pewnie pójdzie 18650.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Jak wymiary są na płaską baterię to ciężko będzie tam upchać 18650.

Moja sugestia jest taka żebyś poprawił zogniskowanie diody, a przynajmniej wywalił tą podkładkę centrującą bo tłumi masę światła.

Reflektor jest pod żarówkę więc żeby dobrze skupić diodę trzeba ją głęboko osadzić w refie, całkiem możliwe że trzeba będzie go lekko przerobić.

Driver będzie typowo latarkowy okrągły czy na jakiejś płytce drukowanej robiony?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

munenori, diodę daj możliwie najwyżej (tzn. najlepiej w ognisku reflektora - tak gdzie był żarnik żarówki), inaczej zamiast jakiegokolwiek skupienia będzie jaśniejszy pierścień tylko.

18650 da się wsadzić tylko pionowo i sięgają prawie do diody. Autor pewno widział, ale wrzucę zdjęcie poglądowe:
Obrazek

Bardzo fajny mod :) Niech żyją latarki dziadków! ;)

Też się zastanawiałem nad dołożeniem ładowarki do środka, ale za późno zacząłem to planować i teraz trudno by mi było wepchnąć, ale kiedyś może się jeszcze uda.

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Moja sugestia jest taka żebyś poprawił zogniskowanie diody, a przynajmniej wywalił tą podkładkę centrującą bo tłumi masę światła.

Reflektor jest pod żarówkę więc żeby dobrze skupić diodę trzeba ją głęboko osadzić w refie, całkiem możliwe że trzeba będzie go lekko przerobić.

Driver będzie typowo latarkowy okrągły czy na jakiejś płytce drukowanej robiony?[/quote]

Chętnie pozbyłbym się jej,ale otwór w reflektorze ma 15 mm,widać prawie całe mcpcb diody.
Od początku refa do wierzchołka diody jest 2,5mm,nie jest to chyba zbyt dużo.
Myślę jeszcze nad tym,żeby w tej podkładce zrobić otwór stożkowy,a całość wykleić folią alu,mam taka z klejem.Driver zrobię raczej na płytce,tzn. dwa x amc,do tego dodam zabezpieczenie akusa.
Małe pytanie-czy prąd z akusów nie pójdzie mi na wyjście ładowarki i nie uszkodzi jej?
Akusy będą podłączone bezpośrednio do jej wyjść.
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Finalnie w środku wygląda tak:
Obrazek
Driver okrągły 17 mm,3xAMC,prąd w diodę 45mA,330mA,1,02A.
Zasilanie 2x 14500,ładowarka w środku,zasilana przez miniUSB.
ODPOWIEDZ