14500 Li-ion nie chce zapłonąć ani nawet się rozgrzać.

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Pingwin
Posty: 107
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

14500 Li-ion nie chce zapłonąć ani nawet się rozgrzać.

Post autor: Pingwin »

Witam
Widziałem w kilku programach survivalowych jak panowie rozpalają ogień przebijając baterię li-ion z telefonu komórkowego. Czasami leciały iskry, czasami płomień a do tego aku się rozgrzewał. Jak byłem w weekend w lesie chciałem nagrać film z rozpalania ognia i akurat miałem 14500 trustfire protected które mi troche szwankuje. Najpierw je naciąłem siekierą - zero reakcji, potem je przerąbałem na pół ... nawet sie nie nagrzało. Wiecie może jaka jest przyczyna braku reakcji??
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Hehe. Że się nic nie dzieje to akurat powinieneś się cieszyć. :) Pewnie jakieś zabezpieczenie zadziałało. Samo ogniwo od kontaktu z powietrzem raczej się nie zapali. Ogniwa płaskie są bardziej wybuchowe.
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Pingwin, na pewno uzyskasz iskry,ogień, rozgrzanie jak pier*****esz siekierą w znaleziony niewypał.*
Stary, akurat tak rozłupałeś, że zwarcia nie zrobiło, a co zrobisz jak rozłupana bateria wytworzy ciśnienie i jak rakietka poleci prosto w oko?
To metoda raczej ostateczna i w extremalnych warunkach ratowania życia, nie w normalnych w celu utraty zdrowia lub życia.
PS:Lit reaguje z wodą (wilgocią) :twisted:


*-Minister zdrowia ostrzega, stosowanie powyższych metod prowadzi do trwałej utraty zdrowia lub życia.
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

Jakie zabezpieczenia? Na przebicie? :mrgreen:

Kilka ogniw dziurawiłem. Na pewno trzeba je naładować do pełna. Ogniwa stare i z dużym oporem raczej się rozgrzewają niż palą. Na 3 strzały z ogniwa 18650 - jedno paliło się super ogniem, ale te z padniętej baterii laptopowej tylko się grzały. Trochę pomaga dodanie kilku kropel wody.

Pakiety modelarskie, które nie trzymały już prądu rozładowania tylko się grzały. Rozładowany do zera pakiet tylko śmierdział.

Ostatnio widziałem na forum film jak kolesiowi takie ogniwo w kieszeni się zapaliło.. Istne fajerwerki..

Widzę, że ktoś był szybszy.. Jak dla mnie ogniwo zapala się od kontaktu Litu z powietrze, wilgocią niż od zwarcia.
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: 14500 Li-ion nie chce zapłonąć ani nawet się rozgrzać.

Post autor: wwd »

Pingwin pisze:Witam
Widziałem w kilku programach survivalowych jak panowie rozpalają ogień przebijając baterię li-ion z telefonu komórkowego. Czasami leciały iskry, czasami płomień a do tego aku się rozgrzewał. Jak byłem w weekend w lesie chciałem nagrać film z rozpalania ognia i akurat miałem 14500 trustfire protected które mi troche szwankuje. Najpierw je naciąłem siekierą - zero reakcji, potem je przerąbałem na pół ... nawet sie nie nagrzało. Wiecie może jaka jest przyczyna braku reakcji??
Ja bym spróbował z 18650 - raz przypadkiem zwarłem blaszki z ogniwa to w sekundzie były czerwone.
Awatar użytkownika
Pingwin
Posty: 107
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Pingwin »

To jest urywek filmu z rozcinania tego akumulatora.
https://www.youtube.com/watch?v=GQHACe8wEik
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Trustfire 14500? Przecież to ma jakieś 700mAh, a w zwarciu to już całkiem klęknie. Nic dziwnego :)
Awatar użytkownika
Pingwin
Posty: 107
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Pingwin »

Czyli za mała pojemność by zapłonęło?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Pojemność jak pojemność, wydajność prądowa jeszcze się liczy. Taki trustfire ma raczej słabą. Ale markowe, wysokoprądowe 18650 to inna bajka.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Może lepsze będą Trustfire ogniste?
Tak czy inaczej, załóż okulary.
Awatar użytkownika
Pingwin
Posty: 107
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Pingwin »

Powiem szczerze, myślałem ze każdy akumulator li-ion się zapali. W sytuacji walki o przetrwanie jeden aku może się zapalić a drugi nie ...
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Etam naoglądałeś się za dużo telewizji :p Nie lepiej zewrzeć to ogniwo czymś co się zapali, zamiast próbować zapalać ogniwo? Na przykład jakiś cienki drucik czy "pazłotko" po gumie do żucia.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ktoś za dużo ogląda TV i niby "surwiwalowych" filmów...
ILPT
Awatar użytkownika
Pingwin
Posty: 107
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Pingwin »

Nie zawsze takie coś mamy. Chciałbym sprawdzić inne możliwości.
ODPOWIEDZ